Dám vaši dceru na erotickou seznamku, hrozil hacker Babišovi. Pak útočil na web vlády, tvrdí žalobce

Marek Pokorný Marek Pokorný
17. 8. 2018 5:30
Kromě vydírání Andreje Babiše viní žalobce muže i z kybernetických útoků na Úřad vlády. Případ nyní začne projednávat soud.
Andrej Babiš s manželkou Monikou.
Andrej Babiš s manželkou Monikou. | Foto: Reuters

Praha, Ostrava - Zveřejněním osobních údajů jeho tehdy patnáctileté dcery na erotické seznamce vyhrožoval podle obžaloby nynějšímu premiérovi Andreji Babišovi Roman H. z Ostravy. Výhrůžky posílal předloni v létě prostřednictvím sociálních sítí a po tehdejším ministru financí požadoval, aby zrušil část nového zákona o loteriích.

"Trestní oznámení podal sám poškozený. Ty příspěvky byly zveřejňovány jak na facebookové stránce Anonymous, tak na facebookovém profilu poškozeného," potvrdil státní zástupce Jan Novotný.

Sám Babiš se k případu nechtěl vyjádřit a na zaslané otázky nereagoval. "Je to pro něj citlivá věc, reakci od něj nečekejte," konstatovala jeho mluvčí Lucie Kubovičová.

Případ nyní začne řešit Okresní soud v Ostravě a muži za to hrozí čtyřleté vězení. Babišovo vydírání přitom není jediné, co mu klade státní zástupce za vinu. Roman H. podle obžaloby také organizoval počítačové útoky na web vlády a ministerstva financí.

"Brutálně přitvrdíme, estébáku!"

Roman H. se připojil k aktivitě skupiny Anonymous, která podle svých slov protestovala proti "cenzuře internetu". Skupina na svých facebookových stránkách koncem července 2016 zveřejnila výhružnou výzvu Andreji Babišovi, ať zruší paragrafy nového zákona o loteriích, které znemožňují sázení po internetu. Anonymous navíc připojila i snímky Babišovy manželky a dětí, které údajně stáhla z jeho mobilu, a pohrozila i zveřejněním e-mailové komunikace tehdejšího ministra.

"K nabourání do mobilu nedošlo, ty fotografie byly získány jinak," soudí žalobce.

Mimochodem: ve stejné době Anonymous zablokovala DDoS útoky i weby Babišových firem včetně Agrofertu na protest proti zavedení EET a blokování loterií na internetu.

Roman H. tři týdny poté na stránkách Anonymous ČR, kde byl správcem, zveřejnil již sám další příspěvky.

"Pokud prošla EET, my přitvrdíme, a to hodně brutálně. Estébáku, poslední varování," stálo v jedné z výhrůžek, k níž byly opět přiloženy fotografie Babišových dětí. Podobný příspěvek, tentokrát i s hrozbou, že pokud nebudou učiněny kroky pro zrušení loterijního zákona, zveřejní osobní údaje jeho tehdy patnáctileté dcery na pornografickém serveru a erotické seznamce Pinkmeth, pak podle obžaloby muž zveřejnil přímo na Babišově facebookové stránce. Ten poté podal trestní oznámení.

Útoky i na vládu

Státní zástupce navíc Romanovi H. klade za vinu, že o několik měsíců později organizoval DDoS útoky na Úřad vlády. Výzvu k nim zveřejnil na svém facebookovém účtu, kde uvedl výčet stránek, na které měl být útok veden, a stanovil i datum 5. listopadu 2016. Na server Ulož.to také nahrál program, který slouží k vedení internetových útoků, a odkaz na něj umístil na své stránky.

"Dne 5. 11. 2016 v době od 12.00 do 21.00 hod. byly internetové stránky Úřadu vlády ČR www.vlada.cz skutečně zasaženy kybernetickým útokem typu DDoS, kdy ke vzniku přímé škody nedošlo," uvedl v obžalobě státní zástupce Jan Novotný.

Policie poté muže podle elektronických stop na síti vystopovala a zabavila mu i počítač Premio. V něm měl nainstalovaný program ke kybernetickým útokům, které přetíží množstvím vyslaných požadavků servery, jež pak zkolabují.

Podle žalobce neměl Roman H. žádný osobní motiv, pouze sympatizoval s hnutím Anonymous a snažil se proti uvedeným zákonům brojit. "Spíše to zkoušel, ta trestná činnost se jevila amatérsky," dodává žalobce.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Patnáctiletá Bartůňková si turnaj v Istanbulu nezahraje

Nikola Bartůňková skončila při své premiéře v kvalifikaci turnaje WTA před branami hlavní soutěže. Na antuce v Istanbulu patnáctiletá Češka v kvalifikačním finále podlehla po dlouhém boji 4:6, 7:5, 3:6 Rusce Anastasii Gasanovové, 181. hráčce žebříčku a přemožitelce Karolíny Plíškové z lednového turnaje v Abú Zabí.

Zdroj: Sport
Další zprávy