Další žaloba: Kraj škodí i pacientům, tvrdí lékárník

Lenka Smyčková
11. 5. 2009 22:31
Moravskoslezský kraj čelí už druhé žalobě kvůli proplácení regulačních poplatků
Možnosti podepsat darovací smlouvu a neplatit poplatek mohli lidé využívat v 9 moravskoslezských krajských lékárnách. Teď jich bude zřejmě jen 7.
Možnosti podepsat darovací smlouvu a neplatit poplatek mohli lidé využívat v 9 moravskoslezských krajských lékárnách. Teď jich bude zřejmě jen 7. | Foto: Ondřej Besperát

Nový Jičín - Moravskoslezský kraj čelí druhé žalobě kvůli tomu, že lidem proplácel poplatky ve svých lékárnách.

Po opavském soukromém lékárníkovi Marku Hamplovi viní kraj z nekalé soutěže také jeho novojičínský kolega Stanislav Rovan.

Na Krajský soud v Ostravě podal žalobu na ochranu proti nekalé soutěži, jejíž součástí je i návrh na předběžné opatření, aby se krajská lékárna zdržela proplácení poplatků, dokud soud ve věci nerozhodne.

Novojičínská lékárna tak zřejmě bude po opavské již druhou v kraji, které soud zakáže lidem poplatky hradit.

"Soud už o návrhu na předběžné opatření rozhodl. Výsledek však zatím blíže nemohu komentovat, protože rozhodnutí dosud nebylo doručeno účastníkům řízení," uvedla mluvčí krajského soudu Barbara Plchotová.

„V Novém Jičíně je sedm lékáren, což je slušná konkurence. I tak jsme byli schopni se uživit. Čáru přes rozpočet nám ale udělala až krajská lékárna," říká Rovan. Tvrdí, že jeho lékárna vinou kraje přišla o 30 % obratu.

Proti kraji, kterému vládne koalice ČSSD a KSČM  tentokrát nestojí jen obyčejný lékárník a podnikatel. Rovan dříve působil jako městský zastupitel za KSČM. Přesto nevěří, že odpouštění poplatků jen v krajských zdravotnických zařízeních by bylo vstřícným krokem k sociálně slabým lidem.

A.cz: Co konkrétně kraji vyčítáte? Proč vám vadí, že platí za pacienty ve svých lékárnách poplatky?

Dle mého názoru je to nekalá soutěž. Kraj podporuje své lékárny z veřejného rozpočtu, do kterého já přispívám. Já tak vlastně paradoxně sám sebe likviduji. Jsem pro, aby kraj hradil poplatky v každé lékárně každému pacientovi. Nediskriminoval by tak ani lékárny, ani občany.

A.cz: Skutečně lidé kvůli třiceti korunám začali chodit raději do krajské lékárny než k vám?

Například pro důchodce jsou poplatky slušná částka. Když dostanou více receptů s několika položkami, může jít i o sto padesát korun za jednu návštěvu. Takže, pokud jim slouží zdraví, vyplatí se jim jít tam, kde dostanou léky bez poplatku.

A.cz: Vyčíslil jste pro soud částku, o kterou jste tímto přišel?

Jistě, odevzdal jsem vyčíslení, tabulky, grafy. Je tam vidět jasný zlom. První den přišlo třeba jen o 10 % méně lidí, další to bylo 20 %, byli jsme i na 50 %. Pak se to srovnalo. Dnes to činí o 30 % méně z celkového obratu. Neztrácíme jen na výdeji na recepty, ale i na volném prodeji. Protože to spolu samozřejmě souvisí. Peníze ale nejsou to nejdůležitější.

A.cz: Co je podle vás důležitější?

Vadí mi, že kraj nutí pacienty, kteří mají nouzi o peníze, využívat jen jednu konkrétní lékárnu. Trhá se tím kontakt lékárníka a pacienta. Měl jsem klienty, znal jsem jejich potíže, nemoci, a tak jsem jim mnohdy dobře poradil. Oni kvůli třiceti korunám půjdou někam, kde je nikdo nezná. Stále se mluví jen o penězích, ale zapomíná se na to, že lékárna je především zdravotnické zařízení a svým způsobem i sociální. Starším lidem často poradím, kam mají zajít k lékaři, jaké vyšetření si mají vyžádat. Když lékárna zkrachuje, lidé už si za svým oblíbeným lékárníkem nezajdou.

A.cz: Všichni lidé ale určitě nepůjdou do krajské lékárny kvůli třiceti korunám…

To samozřejmě ne. Zůstali mi především pacienti střední generace a pak ti skalní, kteří si váží toho, že jsem jim dobře poradil. A pak je tu skupina lidí, kteří z přesvědčení chtějí platit. Věří tomu, že ty peníze pomůžou zdravotnictví.

Někteří lékárníci reagovali na tah krajů tak, že začali nabízet lidem vlastní darovací smlouvy. Například tato lékárnice z Vyškova.
Někteří lékárníci reagovali na tah krajů tak, že začali nabízet lidem vlastní darovací smlouvy. Například tato lékárnice z Vyškova. | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Váš názor na regulační poplatky obecně je jaký?

Nemám, ani jsem nikdy neměl jednoznačný názor. Stoprocentně souhlasím s poplatkem za pobyt v nemocnici. Také u pohotovosti se jasně prokázalo, že plní svůj smysl. Lidé na pohotovost chodili často jen z pohodlnosti, aby nemuseli ve dne sedět tři hodiny v čekárně. U poplatků v lékárnách mi vadí jedna podstatná věc. A to, že se jejich vybírání spojilo se zvýšením DPH z 5 na 9 % . Aby se nezdražily léky, vymyslel někdo postup, že léky se sice nezdraží o ta 4 % , ale pacienti budou platit regulační poplatek za položku na receptu. Protože by to znamenalo vyšší příjem pro lékárnu, musí lékárna poskytnout slevu pojišťovně ve výši téměř celého poplatku. Takže lékárna z toho nic nemá, maximálně nepříjemnosti.  Podle mě jsou vždy ideální ta nejjednodušší řešení. Tady se zvolilo to nejsložitější. A to se vždy vymstí.

A.cz: Nepřemýšlel jste o tom, že budete lidem 30 korun „darovat" z vlastní kapsy?

Některé lékárny to udělaly, ale jejich problém to řeší jen dočasně. Pak to začne být likvidační. Lékárna, která dobře hospodařila, na to nějaký čas bude mít, myslí si, že do té doby se to vyřeší. Že třeba politici zruší poplatky úplně. Podle mě ale současný stav může trvat ještě hodně dlouho. Tak dlouho si může dovolit třicetikorunové dary Dr.Max, za kterým je obrovský kapitál. Moje možnosti jsou nesrovnatelné.

A.cz: Vaše názory mě trochu překvapily, protože před lety jste byl na kandidátce do městského zastupitelstva za KSČM. Nejdete žalobou proti kraji proti vlastním lidem?

Byl jsem zastupitelem jako nestraník, i když zvolen za KSČM. Vymínil jsem si, že budu hlasovat s ohledem na své svědomí a vlastní názory. Na komunální úrovni o stranickou příslušnost tolik nejde, spíše o osobnost.

A.cz: Jaký je tedy váš názor - chce kraj hrazením poplatků pomáhat lidem, nebo si jen připisuje politické body?

To je myslím jasné. Nemusíme jít daleko. Když si vzpomeneme na předvolební kampaň, je jasné, že to nebyla pomoc občanům, k čemu mělo sloužit rušení poplatků. Byla to spíš věc politického boje. Vybrali si přitom jako rukojmí lékárníky a pacienty.

 

Právě se děje

Další zprávy