Další falešné video se Zemanem. V Maďarsku po pádu děkuje nápomocným kolemjdoucím

Martina Heroldová Martina Heroldová
17. 5. 2019 15:19
Do redakcí českých médií dorazilo další falešné video, v němž se neznámý člověk vydává za prezidenta Miloše Zemana při státní návštěvě v Maďarsku. Na záběrech muž podobný Zemanovi vstává s pomocí kolemstojících lidí ze země a česky jim děkuje za pomoc. Před zhruba dvěma týdny kolovalo po internetu první falešné video, které mělo zobrazovat prezidenta při návštěvě Číny.
Další falešné video se Zemanem | Video: Externí zdroj

"Naštěstí jste mě zachránili. Děkuji všem, kdo mi pomohli," říká česky ve videu muž s dikcí podobnou té Zemanově. Na záběrech je vidět, že vstává z mokré země u Sándorského paláce za pomoci kolemstojících lidí. Přítomen však není žádný z jeho bodyguardů, kteří prezidenta běžně doprovází.

"Tomu nemůže uvěřit ani malé dítě předškolního věku," komentoval video pro Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Video přišlo do redakcí českých médií e-mailem stejně jako v prvním případě. Odesilatel e-mailu žádá o součinnost a zprostředkování komentáře mluvčího vlády. Podvodníci tentokrát zneužili jméno novináře Ábraháma Vasse ze serveru Hungary Today. Na serveru je na něj však uveden jiný kontaktní e-mail, než z jakého video přišlo. Reakci novináře deník Aktuálně.cz zjišťuje. 

Falešné video z Maďarska se objevilo ani ne měsíc poté, co česká média obdržela podobné podvodné záběry, které měly zachycovat prezidenta, jak pomáhá postarší ženě a předává jí dárek během své návštěvy v Číně. I na nich je muž podobný Zemanovi, který hovoří česky. Jejich autenticitu popřel prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a označil je za "roztomilý fake" a součást hybridní války. "Cíl je jediný. Spustit sprostou kampaň proti panu prezidentovi, že jako nelida by určitě té nebohé čínské stařence nepomohl," dodal později na Twitteru.

Prezident je v těchto dnech i s manželkou skutečně na třídenní státní návštěvě Maďarska. V zemi se setkal s prezidentem Jánosem Áderem, předsedou vlády Viktorem Orbánem, předsedou parlamentu i se zástupci podnikatelů. V pátek měl na programu také návštěvu jaderné elektrárny Paks. Zpět do Prahy se má vrátit v pátek odpoledne. 

Muž podobný Zemanovi na videu pomáhá Číňance | Video: Hong Kong Free Press
 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy