Muž podobný Zemanovi na videu pomáhá Číňance. Fake a hybridní válka, říká Ovčáček

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 4. 2019 13:17
Po internetu se šíří video, na němž je zachycen muž, který vypadá jako český prezident Miloš Zeman, jak v Číně pomáhá starší ženě sedící před restaurací. Zatímco ji čínský policejní doprovod vyhání z dohledu, muž jej svou holí zastaví a česky řekne, aby ji nechal na pokoji. Poté stařence daruje svou hůl, pohladí ji po tváři a věnuje jí dárkovou krabici.
Muž podobný Zemanovi na videu pomáhá Číňance | Video: Hong Kong Free Press

Autenticitu záběrů však odmítl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Deníku Aktuálně.cz napsal, že jde o "roztomilý fake". "To víte, hybridní válka má mnoho podob," doplnil. 

"Cíl je jediný. Spustit sprostou kampaň proti panu prezidentovi, že jako nelida by určitě té nebohé čínské stařence nepomohl," dodal později na Twitteru.

Miloš Zeman navštívil Čínu minulý týden již popáté ve funkci prezidenta. Zúčastnil se konference na téma čínského projektu Pásu a stezka, setkal se s vedením firmy Huawei, CITIC nebo banky Bank of China.

V neděli se sešel také s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. V rámci jeho návštěvy bylo podepsané také memorandum slibující čínské investice do Česka v hodnotě jedné miliardy dolarů.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy