Muž podobný Zemanovi na videu pomáhá Číňance. Fake a hybridní válka, říká Ovčáček

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 4. 2019 13:17
Po internetu se šíří video, na němž je zachycen muž, který vypadá jako český prezident Miloš Zeman, jak v Číně pomáhá starší ženě sedící před restaurací. Zatímco ji čínský policejní doprovod vyhání z dohledu, muž jej svou holí zastaví a česky řekne, aby ji nechal na pokoji. Poté stařence daruje svou hůl, pohladí ji po tváři a věnuje jí dárkovou krabici.
Muž podobný Zemanovi na videu pomáhá Číňance | Video: Hong Kong Free Press

Autenticitu záběrů však odmítl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Deníku Aktuálně.cz napsal, že jde o "roztomilý fake". "To víte, hybridní válka má mnoho podob," doplnil. 

"Cíl je jediný. Spustit sprostou kampaň proti panu prezidentovi, že jako nelida by určitě té nebohé čínské stařence nepomohl," dodal později na Twitteru.

Miloš Zeman navštívil Čínu minulý týden již popáté ve funkci prezidenta. Zúčastnil se konference na téma čínského projektu Pásu a stezka, setkal se s vedením firmy Huawei, CITIC nebo banky Bank of China.

V neděli se sešel také s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. V rámci jeho návštěvy bylo podepsané také memorandum slibující čínské investice do Česka v hodnotě jedné miliardy dolarů.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy