Sčítání online se prodlouží o víc než měsíc. Už ho vyplnily téměř dva miliony lidí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 29. 3. 2021 17:53
Český statistický úřad po sobotním takřka celodenním výpadku elektronického systému pro sčítání lidu prodloužil možnost vyplňovat on-line formuláře do 11. května, tedy do konce celého sčítání. Původně měla on-line fáze trvat do 9. dubna. Lidé, kteří nechtějí využít možnosti on-line sčítání, mohou i nadále v termínu od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Český statistický úřad

Český statistický úřad (ČSÚ) dostal ve sčítání lidu zatím přes 900 000 elektronických formulářů. On-line se sečetlo dosud asi 1,9 milionu lidí. Systém nyní funguje plynule bez potíží, řekl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Podle Rojíčka je cílem prodloužení on-line sčítání rozložit zátěž na aplikaci do delšího časového úseku, delší doba pro elektronické sčítání je podle něj vhodnější i kvůli současné epidemické situaci.

"Těší nás zájem o online sčítání. Provoz všech systémů, ale i nasazení zaměstnanců a dodavatelů je maximální. Sledujeme provoz a zájemce o vyplnění elektronického formuláře aktivně informujeme o aktuálním vytížení aplikace," uvedl šéf statistiků v neděli odpoledne. Pokud formulář najednou vyplňuje více než 150 tisíc lidí, objeví se na stránkách upozornění, aby lidé údaje vyplnili později.

Sčítání začalo oficiálně po půlnoci na sobotu. Hned ráno systém zkolaboval. Obnovit se ho podařilo kolem 17. hodiny, ale i poté měl problémy, například při odesílání vyplněného dotazníku oznámil, že je služba dočasně nedostupná. Následně nebylo možné se ani přihlásit přes datovou schránku. 

ČSÚ na Twitteru záhy uvedl, že systém je velmi vytížen. Přihlášeno v něm bylo prý 170 tisíc lidí najednou. Proto úřad doporučil vyplnit formuláře později. Za případné zdržení se omluvil.

V neděli ráno předseda ČSÚ upřesnil, že úřad zaznamenal dílčí problémy ještě zhruba do 20 hodin. Problémy byly způsobeny právě přetížením, kdy se po výpadku do systému přihlásilo mnoho lidí najednou, vysvětlil Rojíček. Od té doby podle něj ale běží systém již bez problémů. 

Podle Rojíčka statistický úřad prodloužení termínu on-line cenzu připravoval i bez víkendových potíží se systémem. Důvodem byla epidemická situace v Česku. Cílem bylo omezit kontakty.

Rojíček: Je to vina dodavatele

Statistici do výpadku evidovali tisíce vyplněných formulářů ve sčítání, systém pozastavili po osmé hodině. Závada, jež zavinila výpadek, byla podle Rojíčka způsobena tím, že když lidé vyplňovali adresy a vypisovali jednotlivé znaky, systém jim automaticky zužoval výběr adres, což způsobilo velký počet dotazů do databáze.

"V kombinaci s velkým počtem uživatelů to znamenalo velké přetížení," popsal předseda. Nyní je již problém vyřešen, uživatel musí zadat do políčka delší řetězec znaků, aby se mu výběr zobrazil.

Podle Rojíčka byl výpadek vinou dodavatele. Ten má podle něj ve smlouvě sankci 20 tisíc korun bez DPH za každých 15 minut nedostupnosti systému. Firma OKsystem, která je dodavatelem některých komponent celého systému, mimo jiné právě modulu pro vyplňování adres, v sobotu v prohlášení uvedla, že celý systém byl opakovaně v předstihu důkladně otestován, a to včetně řady zátěžových testů. Server Lupa.cz s odkazem na registr smluv organizace Hlídač Státu na Twitteru uvedl, že aplikaci pro sčítání dodal OKsystem za 22,76 milionu korun.

Zároveň Rojíček vyloučil, že za problémy by byl kybernetický útok, což podle něj potvrdil i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

O případné náhradě za problémy při elektronickém sčítání začne ČSÚ s dodavateli jednat až po skončení celého sčítání. Poté se teprve škody vyčíslí, řekl šéf úřadu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu řekl České televizi, že selhání jde na Rojíčkovu zodpovědnost. "Je to neuvěřitelné, já tomu nerozumím. Vyzval jsem pana ředitele, aby okamžitě informoval občany, co se děje. Aby šel do médií a v pondělí na vládu, ať nám předloží, jak vybral firmu, a ať nám předloží kopii smlouvy, kterou podepsal," řekl premiér. Předseda ČSÚ problémy vysvětloval na pondělním jednání vlády a potvrdil, že šlo o chybu na straně dodavatele.

Ministrům podle Schillerové šéf statistiků vysvětlil, že při sčítání nastala technická závada a podle smlouvy hrozí dodavateli služby velké sankce, které se uplatní. "Je škoda, že se to stává kaňkou na kusu práce v této oblasti odvedené," konstatovala Schillerová.

Svou rezignaci na místo šéfa ČSÚ nezvažuje a nepožadoval ji ani nikdo z ministrů na jednání vlády, uvedla vicepremiérka Alena Schillerová.  "Nevidím to v této rovině… Je to velká nepříjemnost, za kterou jsme se omluvili. Problémy se stávají. Mou manažerskou odpovědností je dokončit sčítání bez problémů," uvedl šéf ČSÚ.

Kritika opozice

Selhání systému pro elektronické sčítání lidu kritizují také opoziční politici. Odpovědná je podle nich vláda. Připomínají problémy se systémem pro prodej elektronických dálničních známek nebo lednovou registraci k očkování proti nemoci covid-19.

"Pád webu pro sčítání lidu jen neslavně uzavřel černý týden Digitalizace Česka. Ten začal hrozbou, že asi spadnou kvůli zanedbané údržbě základní registry, pokračoval smutným zjištěním, že se sčítání ptá na údaje, které stát dávno má," uvedl místopředseda ODS Martin Kupka. 

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana se ukazuje, že státu chybí odbornost v digitalizaci. "Kdyby se to stalo poprvé, tak by chtěl být člověk i shovívavý a dalo by se říct - stane se . Ale v České republice je to 'stává se', a to pokaždé. Dálniční známky, registrace do očkovacího sytému, teď sčítání lidu," uvedl předseda.

Vyplněné formuláře nejsou ohroženy

Údaje ze sčítacích formulářů, jež lidé do sobotního výpadku vyplnili, nejsou podle ČSÚ ohroženy. Rojíček ale serveru iRozhlas.cz. řekl, že pokud systém lidem přestal fungovat během vyplňování informací, bude nutné údaje zadat znovu. "Pouze pokud si občané v průběhu vyplňování formuláře uložili pod heslem, tak by se potom k němu mohli vrátit," vysvětlil webu Rojíček.

Formulář je nyní možné vyplnit buď na webu, nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Kdo se nechce sčítat online, může od 17. dubna do 11. května vyplnit papírový tiskopis. K dostání jsou na většině pošt nebo od sčítacích komisařů. Náklady na letošní sčítání včetně přípravy a vyhodnocení mají podle dřívějších informací dosáhnout 2,23 miliardy korun.

Sčítání se koná každých deset let. V Česku je povinné pro všechny obyvatele. Týká se i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

Lidé by při vyplňování dotazníků měli moci zapsat údaje i za další členy domácnosti a jiné blízké. Údaje o bytu se zapisují za celou domácnost. Dotazy se týkají výměry, počtu místností či patra. Statistici zjišťují, zda má bydlení plynovou přípojku či kuchyň, nebo kuchyňský kout.

V části o osobách se zadává obvyklé bydliště i bydliště po narození, zaměstnání, škola či dojíždění. Právě práci a vzdělávání ovlivnila nařízená omezení kvůli epidemii. Podle ČSÚ by se do kolonek měl zapsat obvyklý stav, ne dočasné změny kvůli nynější uzávěře země. Formulář obsahuje také dotaz na víru a národnost, odpověď není povinná.

Elektronický dotazník je vedle češtiny i v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině. Papírové tiskopisy jsou jen v češtině, je k nim ale možné dostat překlad. Dotazy v češtině, angličtině a ruštině zodpoví pracovníci na linkách 840 30 40 50 a 253 253 683. K dispozici je i chatbot či chat s operátorem.

 

Právě se děje

Další zprávy