Sociální demokraté nominují na eurokomisaře Pavla Mertlíka

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2014 14:00
Kandidát býval ministrem financí, nyní působí jako rektor Bankovního institutu.
Exministr financí Pavel Mertlík.
Exministr financí Pavel Mertlík. | Foto: ČTK

Praha - Sociální demokracie nominuje na eurokomisaře bývalého ministra financí Pavla Mertlíka.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu novinářům řekl, že Mertlík je silným kandidátem a Česká republika by díky jeho zkušenostem mohla získat důležitější kompetenci, než má dnes.

Sobotka se zároveň vymezil proti možnému kandidátovi na eurokomisaře za ANO Pavlu Teličkovi. Podle Sobotky by Teličkovi mohlo uškodit, že dříve v Bruselu působil jako lobbista, který prosazoval zájmy soukromých firem.

Třiapadesátiletý Mertlík je nyní rektorem soukromého Bankovního institutu. "Rádi bychom měli komisaře, který bude zaměřen na některou z důležitých, například ekonomických kompetencí, což by pro pozici ČR a její prestiž bylo nepochybně významnější," uvedl Sobotka. Současný český eurokomisař Štefan Füle má na starosti rozšíření Unie.

Z lobbisty eurokomisařem

Sociální demokracie zatím nevyjednávala o podpoře Mertlíka s koaličními partnery. Podle některých dřívějších informací médií by hnutí ANO preferovalo lídra své kandidátky a bývalého eurokomisaře Teličku. Jeho nominace by ale podle Sobotky mohla být problematická.

"Je velmi obtížné stát se z evropského lobbisty eurokomisařem. To by mohlo být vnímáno jako silný konflikt zájmů, proto nabízíme jiného kandidáta," uvedl Sobotka.

Pro to, jakého kandidáta nakonec Česká republika navrhne, bude podle ministerského předsedy důležité také to, jakou podporu bude mít v Evropském parlamentu, který kandidáty na členy Evropské komise schvaluje. "Jestli bude pokračovat spolupráce sociálních a křesťanských demokratů, ti tam mají většinu a tato rozhoduje o tom, kdo získá podporu," poznamenal Sobotka.

O podpoře chce sociální demokracie po evropských volbách vyjednávat se šéfy jednotlivých parlamentních frakcí.

 

Právě se děje

Další zprávy