ČSSD a ODS se shodly na důchodové reformě

tsc
2. 11. 2007 10:00
V roce 2030 se do důchodu půjde v 65 letech
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Důchodová reforma začíná po mnoha letech dostávat konkrétní obrysy. Politici ODS a ČSSD se shodli, že v roce 2030 se do důchodu bude odcházet v 65 letech. Zbývá dořešit invalidní důchody a podporu soukromých penzijních fondů. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Hranice důchodového věku je nyní 63 let, dohoda ČSSD a ODS tak  stanoví, že lidé narození v roce 1965 a později budou pracovat o dva roky déle. Obě stran se také shodly na tom, že doba povinného důchodového pojištění se zvýší  z 25 na 35 let a nebude se do ní počítat studium na vysokých školách.

Druhá část reformy má podle HN podpořit penzijní fondy. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ve čtvrtek poprvé připustil, že by ČSSD mohla za určitých podmínek souhlasit s převedením části státních penzí do soukromých fondů.

To je přitom klíčovou součástí celé reformy. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas počítá s tím, že by si lidé mohli už v roce 2010 vyvést čtyři procenta, s tím ale nesouhlasí sociální demokraté.

"Jednoznačně přijatelnější by pro nás bylo, kdyby si lidé mohli vyvést dvě procenta. O tom bychom byli schopni bez problémů jednat," řekl HN Zdeněk Škromach. Možnost vyvést dvě procenta by však podle ČSSD měla ještě jednu podmínku, ten, kdo by si je vyvedl, by musel přidat další dvě ze svého.

To by mělo vést k tomu, že výpadky ze státního rozpočtu nebudou tak velké. Pokud by vláda prosadila čtyři procenta, musela by podle HN přisypávat do rozpočtu  skoro 50 miliard ročně.

Peníze chtěl Petr Nečas vzít z dividend ČEZ, České pošty, z pronájmu ploch Českých lesů či výnosů ekologických daní či DPH, k pokrytí výpadku by však byly potřeba i výnosy z privatizace.

 

Právě se děje

Další zprávy