Co čekat od Národních srovnávacích zkoušek?

MD
29. 2. 2012 15:09
Z čeho se skládají Národní srovnávají zkoušky Scio a jaké fakulty podle nich přijímají?
Některé fakulty přijímací na základě NSZ
Některé fakulty přijímací na základě NSZ | Foto: Thinkstock

Národní srovnávací zkoušky jsou prostředkem, jak se dostat na vysokou školu. Na základě jedné zkoušky, kterou navíc lze opakovat, můžete být přijati na několik desítek fakult v České republice a na Slovensku. Pro některé fakulty je účast na NSZ povinná, jiné vás přijmou na základě dobrého výsledku. Co zkoušky obnášejí?

Obecné studijní předpoklady

Většina fakult požaduje zkoušky z Obecných studijních předpokladů (OSP). Ty testují základní dovednosti a schopnosti pro úspěšné vysokoškolské studium, nikoliv tedy znalosti ze střední školy. Základní varianta se skládá ze tří oddílů: verbální, analytické a kvantitativní myšlení. Celkem se jedná o 85 úloh, na které máte devadesát minut. Výsledek je v podobě tzv. percentilu. Rozšířená varianta (130 úloh) je obohacena o oddíly, které testují kritické a abstraktní uvažování. Vyzkoušejte si cvičný test.

Základy společenských věd

Obsah zkoušky ZSV vychází z náplně stejnojmenného předmětu v rozsahu, v jakém je vyučován na gymnáziu. Kromě středoškolských učebnic vychází problematika jednotlivých úloh testu vycházet ze seznamu odborné literatury. ZSV požaduje např. Právnická fakulta Karlovy univerzity nebo Fakulta sociálních věd Masarykovy univerzity (MU) v Brně nebo Právnická fakulta Palackého univerzity v Olomouci. Test trvá hodinu a je v něm celkem šedesát úloh rozdělených do tří částí: Společnost a jedinec (psychologie, sociologie, filozofie), Stát a právo (politologie a právo), Hospodářství a svět (ekonomie, evropské integrace a moderních dějiny).

Matematika

K výsledkům testů z Matematiky přihlíží např. Fakulta informatiky MU, Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technické v Brně nebo Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze. Východiskem pro přípravu testu jsou osnovy předmětu matematika pro gymnázia. Úlohy vycházejí z těchto tematických celků: komplexní čísla, algebra, funkce a rovnice, geometrie v rovině, geometrie v prostoru, analytická geometrie, kombinatorika, pravděpodobnost a statistika, přičemž ověřují znalosti, porozumění a schopnost aplikace poznatků a dovedností.

V testu je třicet úloh, na které má uchazeč devadesát minut. Při řešení testu není možné používat žádné pomůcky (tabulky, kalkulačka). Součástí zadání jsou volné stránky na poznámky a přehled důležitých vzorců. Všechny výpočty lze zvládnout bez použití kalkulačky.

Anglický a německý jazyk

Zkoušky z těchto jazyků ověřují, jaké má student znalosti anglického jazyka v rozsahu studia na střední škole, tedy jaké má před svým vstupem na vysokou školu předpoklady k samostatnému a kvalitnímu používání angličtiny nebo němčiny jako dorozumívacího jazyka.

Test je rozdělen do pěti oddílů: Poslech, Konverzace, Čtení a porozumění textu, Komplexní cvičení a Gramatika. Obsahuje celkem šedesát úloh, na jejichž řešení  mají účastníci zkoušky hodinu času. Testy z cizích jazyků jsou přibližně na úrovni B2 evropského referenčního rámce a přihlíží k nim Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně,  Vysoká škola ŠkodaAuto v Mladé Boleslavi a Fakulta humanitních studií UTB ve Zlíně, kde jsou povinné.

Biologie

Zkouška ověřuje znalosti z Biologie v rozsahu, v jakém je tento předmět vyučován na středních zdravotnických školách (obor zdravotnické lyceum). V testu tedy nejsou úlohy z tématických celků:  geologie, botanika a zoologie. Test se skládá ze čtyřiceti úloh a na řešení je čtyřicet minut. Tento test je součástí přijímaček na Fakultě humanitních studií UTB ve Zlíně.  


 

 

Právě se děje

Další zprávy