Členové Greenpeace obsadili komín elektrárny

Pavel Baroch
6. 12. 2007 11:50
Prunéřov je 12. nejšpinavější elektrárnou v Evropě
Elektrárna Prunéřov
Elektrárna Prunéřov | Foto: ČEZ

Prunéřov - K radikální protestní akci se dnes odhodlala skupinka členů ekologické organizace Greenpeace.

Aktivisté z několika evropských zemí vylezli na komín severočeské hnědouhlené elektrárny Prunéřov, aby tak dali najevo svůj odpor prozi znečišťování skleníkovými plyny. Na komíně chtějí zůstat několik dní.

"V tuto chvíli vynášíme na komín obří transparent s nápisem Stop CO2," řekl Aktuálně.cz přímo z místa aktivista Greenpeace Jan Piňos. "Zatím jsme v polovině cesty. Doufám, že se nám ho podaří rozvinout, i přes sílící vítr."

Kadou minutu 17 tun exhalací

Greenpeace upozornili, že Prunéřov, který patří společnosti ČEZ, vloni vypustil do ovzduší 8,9 milionů oxidu uhličitého.

Prvního listopadu brzy ráno vylezli aktivisté Greenpeace na komín chemičky Deza ve Valašském Meziříčí.
Prvního listopadu brzy ráno vylezli aktivisté Greenpeace na komín chemičky Deza ve Valašském Meziříčí. | Foto: Aleš Podivínský, Greenpeace

"Pokračování ochrany klimatu po vypršení Kjótského protokolu, tedy po roce 2012, je třeba dohodnout teď na konferenci na Bali," řekl Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně české kanceláře Greenpeace.

"Nicméně klimatická změna začíná právě zde. Komín, na kterém visíme, každou minutu vypustí sedmnáct tun oxidu uhličitého, což by stačilo k naplnění tří velkých horkovzdušných balonů," dodal Rovenský.

Prunéřov je 12. nejšpinavější v Evropě

Podle posledního žebříčku Světového fondu na ochranu přírody (WWF) je Prunéřov dvanáctou nejpšinavější elektrárnou v Evropské unii bez Bulharska a Rumunska.

"Největší uhelný zdroj ČEZ - elektrárna Prunéřov - vypouští jen o několik procent oxidu uhličitého méně než všechna česká osobní auta dohromady," uvedlo nedávno ekologické Hnutí Duha.

Foto: ČEZ

ČEZ: Jednu z elektráren zavřeme

Elektrárenská společnost ČEZ plánuje, že starší část elektrárny - Prunéřov I - v letech 2015 až 2016 zavře. Prunéřov II, na níž protestují Greenpeace, má v letech 2010 až 2012 projít rozsáhlou modernizací, která zvýší její účinnost.

"Emise oxidu uhličitého se výrazně sníží, předpokládáme, že se pak Prunéřov posune na konec žebříčku Světového fondu na ochrany přírody," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

"Považujeme hazardování se zdravím a životy na zařízení, které činí reálné kroky ke zlepšení, za velmi nezodpovědné a podivujeme se, že vedení Greenpeace má jiný žebříček hodnot," dodal Ota Schnepp, mluvčí ČEZ pro severní Čechy.

ČEZ nehodlá proti aktivistům Greenpeace zasahovat a zatím ani neuvažuje o podání trestního oznámení.

Snižte skleníkové emise, vyzývá Greenpeace

Greenpeace upozornili, že dnes Prunéřov II pracuje s účinností pouhých 32 procent. Znamená to, že se na každou kilowatthodinu vyrobené energie musí spálit příliš mnoho uhlí - a zároveň se "vyrobí" i spoustu exhalací.

Modernizovaná elektrárna má mít účinnost 37 procent, což je podle Greenpeace málo. Moderní uhelné elektrárny jsou o více než čtvrtinu účinnější.

Greenpeace u povrchového dolu
Greenpeace u povrchového dolu | Foto: Greenpeace

"Nesouhlasíme s prodlužováním životnosti zastaralých hnědouhelných elektráren z komunistické éry, kterým už padly za oběť desítky obcí v Severních Čechách," řekl Jan Piňos z Greenpeace.

"Pokud chceme zabránit nejhorším dopadům klimatických změn v planetárním měřítku, průmyslové země včetně Česka by měly snížit emise oxidu uhličitého do roku 2012 o třicet procent hodnoty v roce 1990. Do roku 2050 je pak třeba dosáhnout snížení globálních emisí až o polovinu, což znamená v průmyslových zemích redukci až osmdesát procent," upozornil Piňos.

Bursík: Elektrárny ČEZ jsou neekologické

Také ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi se nelíbí plány společnosti ČEZ na modernizaci některých zastaralých elektráren. Také mu vadí, že inovované bloky budou mít nízkou účinnost, takže vypustí víc exhalací.

ČEZ se brání. Argumentuje, že pro Prunéřov a Tušimice použil nejmodernější postupy, které jsou dostupné na trhu pro projekty s dobou životnosti 25 let. Po této době už totiž pro tyto elektrárny nebude uhlí.

 

Právě se děje

Další zprávy