"ČKA se po zvážení všech okolností rozhodla od svého záměru odstoupit," uvedl pro ČTK mluvčí agentury Jiří Pekárek .
Bezprostředně po zveřejnění informací na stránkách Aktuálně.cz kritizoval zamýšlené zaměstnanecké odměny u státního správce miliardových pohledávek ministr financí Bohuslav Sobotka. Česká konsolidační agentura totiž už za dva roky ukončí svou činnost a přestane existovat. (ZDE najdete oficiální stránky ČKA) Do pojistek pro své zaměstnance však agentura hodlala investovat 46 milionů korun.
Představenstvo agentury, kterou kontrolují z pozice dozorčí rady politici, označovalo své rozhodnutí z letošního léta jako motivační program, kterým chce udržet ve firmě klíčové zaměstnance. "Jde o jeden ze stabilizačních nástrojů, které ČKA připravila pro vybrané zaměstnance, aby je motivovala k setrvání v pracovním poměru až do ukončení činnosti ČKA, t.j. do 31. prosince 2007," uvedla šéfka marketingu a komunikace Jana Szukalská.
Dozorčí rada nevěděla nic
Kolik lidí mělo u České pojišťovny lukrativní pojistku získat, není zcela zřejmé. Na svých internetových stránkách ČKA píše, že půjde o 90 lidí. Ředitelka Szukalská toto číslo později upřesnila na 70 a dozorčí rada o něm nemá ponětí už vůbec. ČKA nicméně tvrdí, že se pojistky nebudou týkat představenstva ani dozorčí rady. "Nevím o tom nic, takže vám to nemůžu nijak komentovat," uvedl šéf dozorčí rady agentury Vlastimil Tlustý (ODS). O motivačním programu nevěděli ani další zástupci dozorčí rady Martin Doktor a Miloslav Kala. "Musím se s tím seznámit, pak vám řeknu, co si o tom myslím," dodal Kala.
ZDE se můžete v Obchodním rejstříku podívat, kteří politici kontrolují práci konsolidační agentury.
Ekonom Ondřej Schneider, který přednáší řízení firem na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy nicméně míní, že ČKA životní pojistky k motivaci svých zaměstnanců nepotřebuje. "Stačí, když je zaplatí. A platy v konsolidační agentuře jsou vyšší, než jinde na trhu. Model životního pojištění se používá hlavně proto, že to je daňově výhodné," říká Schneider.
Lidé z vedení ČKA jsou nejlépe placenými manažery vrcholných státních institucí. Lidové noviny před časem zveřejnily, že plat členů představenstva byl loni 350 tisíc korun měsíčně.
Sobotka: Podívám se na to
Ministr financí Bohuslav Sobotka, který v minulosti obdobné výhody v jiných státem kontrolovaných společnostech kritizoval, o pojistkách v ČKA podle svého mluvčího informován nebyl. "K existenci těchto výhod má obecně negativní stanovisko. K tomuto konkrétnímu případu si vyžádá informace od agentury," uvedl Sobotkův mluvčí Marek Zeman.
Po dnešním zveřejnění informací na Aktuálně.cz již Sobotka zaslal generálnímu řediteli ČKA dopis a požádal ho, aby kontroverzní část programu zrušil. Po několika hodinách ČKA kapitálové pojistky pro zaměstnance zrušila.
Právě na Sobotkův zásah byly loni upraveny odměny v Českém Telecomu, který tehdy ještě ovládal stát. Celková výše prémií, které si po privatizaci rozdělilo zhruba 34 lidí z firmy a dceřinného Eurotelu, přesáhla 300 miliónů korun. Sobotka však po kritice médií i expertů docílil toho, že o odměny přišli členové dozorčí rady. Podobnou kritiku vyvolaly motivační programy v energetickém gigantu ČEZ, jehož členové dozorčí rady vydělali desítky milionů na růstu akcií firmy. I v ČEZu Sobotka nechal bonusy pro kontrolní orgán zrušit. Politici v dozorčí radě si ale ještě před tím stačili vydělat jen za loňský rok nejméně 200 milionů korun.#reklama