Chemická těžba uranu

Chemická těžba uranu
Za 30 let chemického loužení bylo vytěženo přes 15 tisíc tun uranu, spotřebováno 4,1 mil. tun kyseliny sírové a zbylo přibližně 260 mil. krychlových metrů kontaminovaných vod na celkové ploše 30 čtverečních km.
Chemickou těžbou uranu se má na mysli podzemní vylouhování. Při této metodě těžby se do ložiska nejprve vtláčecími vrty dostane kyselina sírová, která prostupuje horninou a louží rudu. Takto obohacený roztok je potom vytěžen na povrch, kde se chemicky oddělí požadované složky a upravený roztok je potom znovu vtlačen do ložiska. Při vhodném přístupu je tato metoda údajně u chudších ložisek výhodná. To ale nebyl případ Stráže pod Ralskem, kde byla použita vysoce koncentrovaná kyselina sírová.
V Ralsku je přibližně 15 tisíc vrtů (až do hloubky 260m), které slouží k těžbě a geologickým průzkumům. Tento patří mezi novější, kterých je 110 a přibližně 100 starých vrtů se ročně zlikviduje.
Kyselina fluorovodíková uprostřed lesa? Tady je to "běžné". Silně leptající kyselina se odtud vhání do vrtů, které je potřeba tzv. vyčistit. V Ralsku se jí spotřebovalo už 26 tisíc tun. Zobrazit 12 fotografií
Foto: Tomáš Adamec, Aktualně.cz
6. 5. 2008 16:32

Státní podnik Diamo zahájil stavbu na likvidaci matečných louhů z chemické těžby uranu, na kterou dostal od státu 2 miliardy Kč. Podívejte se do uranových dolů ve Stráži pod Ralskem, kam nemá veřejnost přístup.

 

Právě se děje

Další zprávy