Chci rozšířit pravomoci ombudsmana, říká Šabatová

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
14. 2. 2014 20:00
Ombudsmanka Šabatová v rozhovoru Aktuálně.cz řekla, na co se ve funkci zaměří.
Nová ombudsmanka Anna Šabatová.
Nová ombudsmanka Anna Šabatová. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Nově zvolená ombudsmanka Anna Šabatová si za jeden z hlavních cílů svého působení dává rozšíření pravomocí veřejného ochránce lidských práv.

"Chtěla bych, aby ombudsman mohl podat žalobu v případě diskriminace a aby měl možnost navrhovat ústavnímu soudu zrušení některých zákonů," sdělila Aktuálně.cz v rozhovoru. Dále se chce zaměřit na doporučení svých předchůdců.

Poslanci v pátek zvolili Šabatovou první českou ombudsmankou těsným počtem 85 hlasů, což bylo nutné minimum ke zvolení. Ve volbě proti ní stál bývalý poslanec za ČSSD a současný zástupce ombudsmana Stanislav Křeček.

Ombudsmanka se o tento post ucházela potřetí, dříve pracovala mimo jiné i jako zástupkyně veřejného ochránce práv Otakara Motejla. Do úřadu nastoupí v úterý 18. února.

A.cz: Už jste si naplánovala, kam teď po zvolení povedou Vaše první kroky?

V úterý skládám slib do rukou pana předsedy Hamáčka, to je nutná podmínka, abych mohla do funkce vůbec nastoupit. A pak nasednou do auta a vyrazím do Brna, kde se seznámím se všemi zaměstnanci.

A.cz: Máte nějaké téma, kterému byste se chtěla věnovat nejdříve?

Z úcty k doktorům Varvařovskému a Motejlovi bych se chtěla nejdříve zaměřit na jejich doporučení, kterým se dosud nikdo nevěnoval. Ráda bych pokračovala v jejich práci a dokončila ji, pokud to bude možné. Samozřejmě něco už bude překonáno časem, to nejde dělat mechanicky, ale chtěla bych si soubor jejich doporučení projít a navázat na něj.

Dále bych se chtěla seznámit s dvěma odděleními, která se na úřadě etablovala až po mém odchodu. Je to oddělení ochrany osob omezených na svobodě, které tedy přesněji vzniklo rok před mým odchodem a já ho pomáhala rozjíždět, ale pak šest let fungovalo samostatně, takže se musím teď s jeho prací seznámit. A pak je to oddělení zabývající se otázkami diskriminace, které vzniklo až v roce 2009.

A.cz: Jak byste se vy sama chtěla zapojit do boje proti extremismu, diskriminaci menšin nebo například proti sociálnímu vyloučení? Plánujete se nějak zasadit třeba v otázce sociálního bydlení?

Chci se zapojit hlavně kvalitní praxí úřadu a ochránce sám musí dokázat, že nikoho nediskriminuje. Nicméně ombudsman podává doporučení, poslední slovo má moc výkonná, která rozhoduje.

Obrazem: Prohlédněte si reportáž, jak se dá zneužít politika sociálního bydlení.

A.cz: Vy jste ale říkala, že byste pravomoci veřejného ochránce práv ráda rozšířila. Jakým směrem?

Víte, ročně se podá takových osm až devět tisíc stížností a jsou případy, kdy by bylo dobré podat ústavní stížnost, ale z nějakých důvodů to nejde. Ty mohou být různé, třeba finanční nebo se jedná o dítě… A pro tyto zřídkavé případy by bylo dobré, kdyby stížnost podával sám ombudsman.

Chtěla bych, aby ombudsman mohl podat žalobu v případě diskriminace a aby měl pravomoc navrhovat ústavnímu soudu zrušení některých zákonů. Nejde o nějakou častou praxi, myslím, že by k tomu docházelo tak jednou, dvakrát do roka. Ale člověk má někdy pocit, že mohl udělat víc.

A.cz: To ostatně stojí i v programu vlády.

Ano, je to tam a já jsem ráda, že o tom budeme moci vést diskuse.

A.cz: Co si myslíte o tom, když ochrana lidských práv ustupuje obchodním a ekonomickým záměrům? Budete se v tom nějak angažovat?

To mi pravomocně nepřísluší. Ombudsman smí šetřit jen případy, které podle zákona místně přísluší jeho úřadu.

A.cz: Myslíte, že byste se kvůli tomu mohla někdy dostat do konfliktu s panem prezidentem?

Ne, to rozhodně nemohla. K tomu já se nebudu vůbec vyjadřovat, protože tyto otázky nespadají do mé působnosti.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy