Chci rozšířit pravomoci ombudsmana, říká Šabatová

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
14. 2. 2014 20:00
Ombudsmanka Šabatová v rozhovoru Aktuálně.cz řekla, na co se ve funkci zaměří.
Nová ombudsmanka Anna Šabatová.
Nová ombudsmanka Anna Šabatová. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Nově zvolená ombudsmanka Anna Šabatová si za jeden z hlavních cílů svého působení dává rozšíření pravomocí veřejného ochránce lidských práv.

"Chtěla bych, aby ombudsman mohl podat žalobu v případě diskriminace a aby měl možnost navrhovat ústavnímu soudu zrušení některých zákonů," sdělila Aktuálně.cz v rozhovoru. Dále se chce zaměřit na doporučení svých předchůdců.

Poslanci v pátek zvolili Šabatovou první českou ombudsmankou těsným počtem 85 hlasů, což bylo nutné minimum ke zvolení. Ve volbě proti ní stál bývalý poslanec za ČSSD a současný zástupce ombudsmana Stanislav Křeček.

Ombudsmanka se o tento post ucházela potřetí, dříve pracovala mimo jiné i jako zástupkyně veřejného ochránce práv Otakara Motejla. Do úřadu nastoupí v úterý 18. února.

A.cz: Už jste si naplánovala, kam teď po zvolení povedou Vaše první kroky?

V úterý skládám slib do rukou pana předsedy Hamáčka, to je nutná podmínka, abych mohla do funkce vůbec nastoupit. A pak nasednou do auta a vyrazím do Brna, kde se seznámím se všemi zaměstnanci.

A.cz: Máte nějaké téma, kterému byste se chtěla věnovat nejdříve?

Z úcty k doktorům Varvařovskému a Motejlovi bych se chtěla nejdříve zaměřit na jejich doporučení, kterým se dosud nikdo nevěnoval. Ráda bych pokračovala v jejich práci a dokončila ji, pokud to bude možné. Samozřejmě něco už bude překonáno časem, to nejde dělat mechanicky, ale chtěla bych si soubor jejich doporučení projít a navázat na něj.

Dále bych se chtěla seznámit s dvěma odděleními, která se na úřadě etablovala až po mém odchodu. Je to oddělení ochrany osob omezených na svobodě, které tedy přesněji vzniklo rok před mým odchodem a já ho pomáhala rozjíždět, ale pak šest let fungovalo samostatně, takže se musím teď s jeho prací seznámit. A pak je to oddělení zabývající se otázkami diskriminace, které vzniklo až v roce 2009.

A.cz: Jak byste se vy sama chtěla zapojit do boje proti extremismu, diskriminaci menšin nebo například proti sociálnímu vyloučení? Plánujete se nějak zasadit třeba v otázce sociálního bydlení?

Chci se zapojit hlavně kvalitní praxí úřadu a ochránce sám musí dokázat, že nikoho nediskriminuje. Nicméně ombudsman podává doporučení, poslední slovo má moc výkonná, která rozhoduje.

Obrazem: Prohlédněte si reportáž, jak se dá zneužít politika sociálního bydlení.

A.cz: Vy jste ale říkala, že byste pravomoci veřejného ochránce práv ráda rozšířila. Jakým směrem?

Víte, ročně se podá takových osm až devět tisíc stížností a jsou případy, kdy by bylo dobré podat ústavní stížnost, ale z nějakých důvodů to nejde. Ty mohou být různé, třeba finanční nebo se jedná o dítě… A pro tyto zřídkavé případy by bylo dobré, kdyby stížnost podával sám ombudsman.

Chtěla bych, aby ombudsman mohl podat žalobu v případě diskriminace a aby měl pravomoc navrhovat ústavnímu soudu zrušení některých zákonů. Nejde o nějakou častou praxi, myslím, že by k tomu docházelo tak jednou, dvakrát do roka. Ale člověk má někdy pocit, že mohl udělat víc.

A.cz: To ostatně stojí i v programu vlády.

Ano, je to tam a já jsem ráda, že o tom budeme moci vést diskuse.

A.cz: Co si myslíte o tom, když ochrana lidských práv ustupuje obchodním a ekonomickým záměrům? Budete se v tom nějak angažovat?

To mi pravomocně nepřísluší. Ombudsman smí šetřit jen případy, které podle zákona místně přísluší jeho úřadu.

A.cz: Myslíte, že byste se kvůli tomu mohla někdy dostat do konfliktu s panem prezidentem?

Ne, to rozhodně nemohla. K tomu já se nebudu vůbec vyjadřovat, protože tyto otázky nespadají do mé působnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy