Chci rozšířit pravomoci ombudsmana, říká Šabatová

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
14. 2. 2014 20:00
Ombudsmanka Šabatová v rozhovoru Aktuálně.cz řekla, na co se ve funkci zaměří.
Nová ombudsmanka Anna Šabatová.
Nová ombudsmanka Anna Šabatová. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Nově zvolená ombudsmanka Anna Šabatová si za jeden z hlavních cílů svého působení dává rozšíření pravomocí veřejného ochránce lidských práv.

"Chtěla bych, aby ombudsman mohl podat žalobu v případě diskriminace a aby měl možnost navrhovat ústavnímu soudu zrušení některých zákonů," sdělila Aktuálně.cz v rozhovoru. Dále se chce zaměřit na doporučení svých předchůdců.

Poslanci v pátek zvolili Šabatovou první českou ombudsmankou těsným počtem 85 hlasů, což bylo nutné minimum ke zvolení. Ve volbě proti ní stál bývalý poslanec za ČSSD a současný zástupce ombudsmana Stanislav Křeček.

Ombudsmanka se o tento post ucházela potřetí, dříve pracovala mimo jiné i jako zástupkyně veřejného ochránce práv Otakara Motejla. Do úřadu nastoupí v úterý 18. února.

A.cz: Už jste si naplánovala, kam teď po zvolení povedou Vaše první kroky?

V úterý skládám slib do rukou pana předsedy Hamáčka, to je nutná podmínka, abych mohla do funkce vůbec nastoupit. A pak nasednou do auta a vyrazím do Brna, kde se seznámím se všemi zaměstnanci.

A.cz: Máte nějaké téma, kterému byste se chtěla věnovat nejdříve?

Z úcty k doktorům Varvařovskému a Motejlovi bych se chtěla nejdříve zaměřit na jejich doporučení, kterým se dosud nikdo nevěnoval. Ráda bych pokračovala v jejich práci a dokončila ji, pokud to bude možné. Samozřejmě něco už bude překonáno časem, to nejde dělat mechanicky, ale chtěla bych si soubor jejich doporučení projít a navázat na něj.

Dále bych se chtěla seznámit s dvěma odděleními, která se na úřadě etablovala až po mém odchodu. Je to oddělení ochrany osob omezených na svobodě, které tedy přesněji vzniklo rok před mým odchodem a já ho pomáhala rozjíždět, ale pak šest let fungovalo samostatně, takže se musím teď s jeho prací seznámit. A pak je to oddělení zabývající se otázkami diskriminace, které vzniklo až v roce 2009.

A.cz: Jak byste se vy sama chtěla zapojit do boje proti extremismu, diskriminaci menšin nebo například proti sociálnímu vyloučení? Plánujete se nějak zasadit třeba v otázce sociálního bydlení?

Chci se zapojit hlavně kvalitní praxí úřadu a ochránce sám musí dokázat, že nikoho nediskriminuje. Nicméně ombudsman podává doporučení, poslední slovo má moc výkonná, která rozhoduje.

Obrazem: Prohlédněte si reportáž, jak se dá zneužít politika sociálního bydlení.

A.cz: Vy jste ale říkala, že byste pravomoci veřejného ochránce práv ráda rozšířila. Jakým směrem?

Víte, ročně se podá takových osm až devět tisíc stížností a jsou případy, kdy by bylo dobré podat ústavní stížnost, ale z nějakých důvodů to nejde. Ty mohou být různé, třeba finanční nebo se jedná o dítě… A pro tyto zřídkavé případy by bylo dobré, kdyby stížnost podával sám ombudsman.

Chtěla bych, aby ombudsman mohl podat žalobu v případě diskriminace a aby měl pravomoc navrhovat ústavnímu soudu zrušení některých zákonů. Nejde o nějakou častou praxi, myslím, že by k tomu docházelo tak jednou, dvakrát do roka. Ale člověk má někdy pocit, že mohl udělat víc.

A.cz: To ostatně stojí i v programu vlády.

Ano, je to tam a já jsem ráda, že o tom budeme moci vést diskuse.

A.cz: Co si myslíte o tom, když ochrana lidských práv ustupuje obchodním a ekonomickým záměrům? Budete se v tom nějak angažovat?

To mi pravomocně nepřísluší. Ombudsman smí šetřit jen případy, které podle zákona místně přísluší jeho úřadu.

A.cz: Myslíte, že byste se kvůli tomu mohla někdy dostat do konfliktu s panem prezidentem?

Ne, to rozhodně nemohla. K tomu já se nebudu vůbec vyjadřovat, protože tyto otázky nespadají do mé působnosti.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy