Chaloupka: Česko Romy nediskriminuje, zkuste si to sami

Domácí Domácí
30. 4. 2013 17:26
Poslanec VV se na zasedání EU ostře ohradil proti osočení Česka z rasismu a xenofobie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Štrasburk - Poslanec Otto Chaloupka (VV) se na plenárním zasedání Rady Evropy ve Štrasburku ostře ohradil vůči kritice ČR za diskriminaci Romů.

"Dámy a pánové, pokud má někdo pocit, že Česká republika dostatečně nepodporuje začlenění romské menšiny do společnosti, bude mi potěšením zajistit financování jejich přestěhování do vaší země. Poté budu se zájmem sledovat, jak si vy s tímto problémem poradíte. Jiné řešení nevidím",  tak končil Chaloupka svůj projev na zasedání Rady Evropy.

Na zasedání Rady Evropy ve Štrasburku se minulý týden projednávalo téma „Konec diskriminace romských dětí". Nadace Open Society v této souvislosti představila brožuru a výstavu, která dělá podle Chaloupky z Česka nepřátelskou a xenofobní zemi.

"Česká republika byla tvrdě obviněna z diskriminace romské menšiny, proto jsem sebral odvahu a vystoupil na plénu na obranu České republiky. Pokud bych neřekl přímo, jaká je situace s Romy v ČR, já, neřekl by to nikdo," vyjádřil se Otto Chaloupka, člen delegace Poslanecké sněmovny PČR.

Podle Chaloupky brání politická korektnost efektivnímu řešení problému a nepřináší jakékoli pozitivní výsledky.  Chaloupka je dle svých slov unavený z neustálého osočování Česka z rasismu.

Česko investuje do Romů, důchodci strádají

Poukázal na zprávu Agentury EU pro Základní práva, jejíž analýza uvádí, že Česko má z 11 členských zemí EU nejvyšší procento Romů s dokončeným vzděláním a Romů v placeném zaměstnání.

"Česká republika investuje velké množství peněz do zlepšení životních podmínek Romů a do snahy o jejich zařazení do společnosti, zatímco penze pro důchodce, kteří celý život pracovali, jsou snižovány až na nejnižší přežitelnou úroveň", vyjádřil se Chaloupka.

Podle poslance si Romové zvykli vyžadovat, aby se společnost přizpůsobila jim. Přes všechna opatření a snahu Romům pomoci, nemá spoustu romských rodičů zájem, aby jejich děti chodily do běžné školy, argumentuje Chaloupka.

Poukazuje na to, že pro Romy je výhodnější využívat štědrého sociálního systému. Vzdělání a následná práce, na kterou by měli pak naději, by cestu k pohodlným dávkám zatarasila.

Mnoho Romů o pomoc vlastně nestojí

"Mnoho Romů pracuje, vychovává  děti a je součástí společnosti. Toto jsou Romové, kterých si musíme vážit a které musíme podporovat," vyjádřil se poslanec a svůj argument podpořil množstvím romských učitelů, herců i podnikatelů.

Česká republika dělá podle Chaloupky maximum pro zlepšení životních podmínek Romů. Pokud se ale nedostavují výsledky, vidí poslanec vinu v Romech.

"Ono je velmi složité pomáhat někomu, kdo pomoc odmítá," zakončil svou úvahu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy