Prunéřov - Ministerstvu životního prostředí se nezamlouvá plán společnosti ČEZ na modernizaci hnědouhelné elektrárny Prunéřov II v severozápadních Čechách.
Vadí mu, že inovované bloky nemají dost vysokou účinnost, spálí tedy více uhlí a vypustí i více exhalací. Zatímco ČEZ plánuje, že rekonstruovaný Prunéřov bude mít účinnost 38 procent, úřad ministra Martina Bursíka požaduje 42 až 45 procent.
"Vzhledem ke skutečnosti, že elektrárna Prunéřov II se nachází v oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší, kde jsou pravidelně překračovány hodnoty imisních limitů pro některé znečišťující látky, je nezbytné instalovat takové technologie, které jsou co nejšetrnější k životnímu prostředí a veřejnému zdraví, tedy nejmodernější technologie s nejmenší emisí znečišťujících látek a minimálním vlivem na imisní situaci v dotčené oblasti," uvádí se v ministerské zprávě pro ČEZ, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.
Každé procento je dobré
Postup ministerstva životního prostředí uvítal Ekologický právní servis, který na nízkou účinnost plánované rekonstrukce prunéřovské elektrárny upozornil při hodnocení vlivu inovovaných elektrárenských bloků na životní prostředí.
"Z odborných studií vyplývá, že každé jedno procento získané na účinnosti redukuje emise skleníkových plynů zhruba o dvě až tři procenta a samozřejmě také adekvátně snižuje spotřebu uhlí," konstatoval Jiří Nezhyba.
Připomněl, že pro ČEZ by neměl být problém účinnost "nového" Prunéřova zvýšit, když v hnědouhelné elektrárně v Ledvicích plánuje účinnost přes 42,5 procent.
ČEZ se brání: Vezmeme to nejmodernější
Společnost ČEZ oponuje, že pro Prunéřov II využije v daných podmínkách nejmodernější a tudíž i nejekologičtější technologii.
"Důvodem, proč u Prunéřova jdeme cestou kompletní obnovy a nikoli výstavby nové elektrárny jako v Ledvicích, která bude mít skutečně účinnost 42 procent, je ten, že v okolí Prunéřova není uhlí na celou životnost nové elektrárny," řekla Aktuálně.cz mluvčí ČEZ Eva Nováková.
Zatímco v Ledvicích je uhlí na čtyřicet let, což je i životnost elektrárny, v Prunéřově jsou zásoby pouze na 25 let.
"Nová elektrárna by se za 25 let nezaplatila, nebo by cena elektřiny z tohoto zdroje byla taková, že by ji nikdo nekoupil," dodala Nováková. I tak se podle ní účinnost nového Prunéřova zvýší díky nejmodernější technologii pro takový typ elektrárny o pět bodů ze současných 33 procent.
"Elektrárna s osmatřicetiprocentní účinností bude mít stejně emisí jako elektrárna s účinností 42 procent. Pouze se při 42procentní účinnosti vyrobí více elektřiny při stejném množství spáleného uhlí, a tak se dojde k nižším 'měrným' emisím, ale celkové emise zůstanou stejné," tvrdí.
Dodala, že díky uzavření Prunéřova I a modernizaci Prunéřova II se sníží emise škodlivých látek přibližně o polovinu.
Bursíkovi to vysvětlíme
ČEZ chce ministerstvu životního prostředí podstatu celého projektu znovu vyložit. "Vysvětlíme, že v případě komplexní obnovy Prunéřova používáme skutečně nejlepší technologii, která je na trhu k dispozici," řekla Aktuálně.cz mluvčí Nováková.
Otázkou je, jak ČEZ uspěje. Ministr Bursík totiž plány na modernizaci severočeských elektráren kritizoval už před rokem.
"To jsou technologie tak z osmdesátých let minulého století. Přál bych si, aby mimořádné zisky ČEZ byly investovány v Česku do nejúčinnějších technologií," prohlásil Bursík. Polostátní společnost ČEZ letos v prvním pololetí zvýšila čistý zisk o 38 procent na rekordních 29 miliard korun.
ČEZ plánuje, že v následujících šesti letech obnoví až deset zastaralých uhelných bloků a postaví tři nové. Modernizace elektráren přesáhne částku sto miliard korun.