Čeští roboti ovládaní přes Playstation budou v Itálii po zemětřesení pomáhat záchranářům

29. 8. 2016 20:45
Po ničivém zemětřesení v Itálii budou roboti, na jejichž vývoji se podíleli čeští vědci, pomáhat mapovat poničené památky. Ovládat se budou přes Playstation a pomohou prozkoumat především oblasti, kam se člověk nedostane kvůli narušené stabilitě budov. Jednotliví roboti si mezi sebou budou vyměňovat informace a budou pomáhat hasičům, italští záchranáři již potvrdili, že pomoc přijmou. Nyní hledají vhodné lokality k jejich nasazení.
Český robot, který pomůže v Itálii po zemětřesení záchranářům.
Český robot, který pomůže v Itálii po zemětřesení záchranářům. | Foto: Adéla Skoupá

Zemětřesení, které minulý týden zasáhlo střední Itálii, si vyžádalo nejméně 290 obětí, víc než 10 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou, z toho 2,5 tisíce nyní žije v provizorních stanových táborech.

Otřesy také zničily na 300 památek. Některé z nich se vydají prozkoumat roboti, na nichž se podíleli i Češi. "Roboti dovedou zjišťovat, jaká je situace v okolí a díky pásům projedou téměř všude. Dají se posílat tam, kam člověk nemůže – třeba kvůli tomu, že jsou budovy narušené a hrozí, že by spadly," vysvětluje profesor Václav Hlaváč z ČVUT, který má vývoj robotů v rámci velkého evropského projektu TRADR za českou stranu na starosti.

Společně s dalšími devíti partnery z celé Evropy pracuje tým vědců z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze na tom, aby hasiči do svých záchranných scénářů chytře včlenili stroje. V praxi by to mohlo vypadat tak, že při záchranné misi vyšlou do vzduchu i na zem roboty, kteří si mezi sebou budou vyměňovat informace o terénu a hasičům pomohou situaci lépe vyřešit.

„Nabídli jsme pomoc italským hasičům a předběžně potvrdili, že naše služby využijí. Nechávají si několik týdnů na nalezení vhodné lokality, kde bude nasazení robotů užitečné,“ vysvětluje Vladimír Kubelka z Fakulty elektrotechnické ČVUT, jeden ze členů české větve výzkumného týmu.

Dodává, že roboti nastoupí až poté, co záchranáři ukončí své akce a vyprostí ze sutin poslední oběti přírodní katastrofy – na to zatím technika není dostatečně výkonná.

Podobně už robot z dílny autorů projektu před čtyřmi lety prozkoumával stav kostela po zemětřesení v severoitalské Mirandole. Od té doby ale badatelé z velkého evropského projektu pokročili.

Český robot pro záchranářské práce
1:31
Český robot pro záchranářské práce | Video: Adéla Skoupá

Mezinárodní tým, jehož manažeři se každý měsíc pomocí videokonference domlouvají na postupu, spolu vytvořil pět víceméně stejných „bratrů“ robotů, kteří se liší se jen tím, jakými čidly nebo kamerami se ověsí. Například ten pražský přišel se vším všudy v přepočtu na víc než dva miliony korun. „Drahé jsou především kvalitní senzory, třeba panoramatická kamera stojí asi 15 tisíc eur,“ vysvětluje Kubelka.

Chytrá vozítka si umí najít správnou cestu v prostoru a vytvářet mapu svého okolí. Vědci stroj mohou řídit počítačem a jako nejúčinnější se zatím ukázal ovladač od Playstationu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy