Čeští policisté nelidsky jednali se zadrženým mužem

Domácí Domácí
30. 7. 2013 12:07
Podle Evropského soudu pro lidská práva Česko porušilo úmluvu o ochraně práv a svobod.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Česká republika podle Evropského soudu pro lidská práva porušila článek Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, který zakazuje mučení a nelidské či ponižující zacházení.

Zákon porušili policisté, kteří v květnu 2010 zajistili a bez zřejmého důvodu do cely umístili muže, kterého zpráva označuje jako pana K. Následně ho v cele spoutali.

V tiskové zprávě o tom informovala kancelář Veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského, jehož předešlé závěry tak soud potvrdil.

"Pan K. se měl v podnapilém stavu dopustit přestupku proti občanskému soužití, k jehož řešení je však kompetentní přestupková komise obecního úřadu, nikoli Policie ČR," uvedla kancelář.

Muž u sebe neměl doklady a odmítl se strážníky odejít. Ani to ale podle ombudsmana nebylo dostatečným důvodem k tomu, aby muž skončil v cele.

"Nelze tak dospět k jinému závěru, než že pan K. byl do policejní cely umístěn z jakýchsi "výchovných" důvodů, jako trest za projevy v podnapilém stavu," uvedl ochránce.

Zásah policie ombudsman označil za nepřiměřený, stejně jako následné omezení pohybu v cele, kde policisté muži spoutali ruce i nohy.

"Omezení volného pohybu, tj. poutání, je však podle policejního zákona možné jen v případě, kdy osoba fyzicky napadá policistu nebo jinou osobu, ohrožuje vlastní život, poškozuje majetek nebo se pokusí o útěk," konstatuje zpráva. Podle policie byly předpoklady pro poutání formálně naplněny, muž údajně poškozoval majetek, kopal do lavice a obložení.

Chyběl už jen roubík

Ombudsman policii vytkl i to, že muž neměl v dosahu zvonek, kterým by si mohl přivolat policisty v případě, že by něco potřeboval. Tlačítko totiž bylo umístěno mimo celu a za vstupními dveřmi. Dveře ale policisté zavřeli a pan K. na sebe proto musel upozorňovat křičením nebo boucháním.

"Reakcí policistů na tyto projevy však bylo postupné zvyšování rozsahu připoutání. Na konci byl pan K. připoután s rukama za zády ke kruhu umístěnému ve stěně (tj. s rukama nutně vykloubenýma nahoru) a s nohama spoutanýma poutacím opaskem," uvedla kancelář.

"Skoro by se mi chtělo říct, že chyběl už jen roubík," konstatoval ochránce. Policie podle ombudsmana zákona porušila i v dalších bodech, například tím, že muži nezajistila lékařskou prohlídku.

Muž se domáhá odškodnění 100 000 korun. Evropský soud však zatím žádné peníze muži nepřiznal, protože tuto žalobu projednává český soud. Podle právníka poškozeného muže Davida Netušila bude rozhodnutí pravomocné za tři měsíce, pokud se proti němu ČR neodvolá. "Štrasburský soud trvá také na tom, aby byla věc řádné vyšetřena," podotkl advokát.

 

Právě se děje

Další zprávy