Omezení se plně týká obchodních importů, u osobních dovozů, kdy si majitel veze nejvýše pět kusů, lze udělat výjimku. Všechny tyto dovozy ale mohou jít jen přes letiště v Praze Ruzyni. Ptáci musejí být v karanténě buď třicet dní před nebo po dovozu, nebo musejí být očkováni, případně vyšetření na virus ptačí chřipky.
Opatření se nevztahuje na živé ptáky v zájmovém chovu dovážené jejich majiteli z Andory, Faerských ostrovů, Grónska, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska. Dovozní omezení bude podle ministra zemědělství Petra Zgarby platit zřejmě nejméně půl roku.
Domácí trh s okrasnými ptáky podle některých odborníků není příliš závislý na dovozech, i když záleží na jednotlivých druzích. Řada nejprodávanějších ptáků je z domácích chovů a ti dovežení se používají spíše na oživení chovu. U některých kategorií ale zákaz může vést k nedostatku, růstu cen a pašování.
"Pro trh to bude mít, myslím si, docela velké důsledky. Je hodně lidí, kteří se na to orientůjí a ta zvířata dovážejí," řekl Antonín Kratochvíl z prodejny Carassius v Dejvické ulici v Praze. Například hodně papoušků, hlavně těch větších, se vozí přímo z domoviny. "Na druhé některá zvířata karanténami a transportem dost trpí, takže všechno zlé je k něčemu dobré," dodal.
V Evropě byl zatím výskyt vysoce choroboplodného viru H5N1 ptačí chřipky, který je přenosný na člověka, potvrzen v Rumunsku,
Turecku, evropské části Ruska a Chorvatsku. V britské karanténě uhynul papoušek dovezený ze Surinamu, u něhož byl prokázán virus H5N1 a jehož úhyn oznámila Británie minulý pátek.