Česko pod sněhem, lyžaři mají přesto zatím smůlu

Vanda Králová
23. 11. 2008 14:06
Sezonu zahájí většina skiareálů příští víkend
Na jedoucí lanovky si musejí lyžaři ve většině skiareálů ještě počkat
Na jedoucí lanovky si musejí lyžaři ve většině skiareálů ještě počkat | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Přestože na silnicích již sníh stihl způsobit spoustu komplikací, lyžařům ještě příliš radosti neudělal. Na českých horách je ho málo, otevřelo pouze jedno lyžařské středisko.

Na Černé hoře v krkonošských Jánských lázních se rozjely tři z celkového počtu sedmnácti lyžařských vleků. Upravené sjezdovky mají celkovou délku 600 metrů. 

Na svazích Černé hory leží mezi dvaceti a padesáti centimetry umělého a  prachového sněhu.

V infocentru Aktuálně.cz potvrdili, že na Černé hoře jezdí lanovka a vleky Sport 1 a horní část vleku Anděl.

„Dnes se ještě lyžuje zdarma, jenom za cenu zpáteční jízdenky na lanovku," řekla pracovnice infocentra.

V týdnu se v Jánských Lázních lyžovat nebude. Vleky se zastaví a spustí se sněhová děla, aby se od příštího pátku mohly rozjet další vleky a otevřít další sjezdovky.

Krkonoše

Kromě Černé hory zatím všechny krkonošské vleky stojí. Na svazích nejvyšších českých hor leží v průměru mezi dvaceti a pětatřiceti centimetry prachového sněhu.

Na Medvědíně ve Špindlerově Mlýně leží dvacet až sedmdesát centimetrů sněhu, přesto se vleky ještě nerozjely. Lanovou dráhu na Medvědín a některé vleky plánují spustit ve čtvrtek 27. listopadu.

Kolem pětatřiceti centimetrů sněhu hlásí lyžařská střediska Herlíkovice, Pec pod Sněžkou a Benecko.

Sníh zatím neudělal radost ani řidičům, ani lyžařům
Sníh zatím neudělal radost ani řidičům, ani lyžařům | Foto: Reuters

Jizerské hory

Nejvíce sněhu ze všech jizerskohorských lyžařských středisek má Kořenov-Příchovice, shodně mezi dvaceti a třiceti centimetry prachového sněhu leží v Bedřichově, Hraběticích a na Tanvaldském Špičáku.

V Bedřichově spustili sněhová děla 18. listopadu a zasněžují sjezdovky umělým sněhem. V Hraběticích na Severáku plánují začít lyžařskou sezonu příští pátek.

Jeseníky a Beskydy

Z lyžařských středisek na svazích Jeseníků leží nejvíce sněhu v Ostružné, na Červenohorském sedle a na Pradědu, mezi třiceti a čtyřiceti centimetry prachového, místy mokrého sněhu.

Lyžařské středisko Figura podle informací Aktuálně.cz plánuje spustit vleky Velký a Malý Václavák v polovině příštího týdne. Na sjezdovkách leží kolem padesáti centimetrů sněhu.

„Pokud by připadlo ještě tak dvacet centimetrů, chtěli bychom spustit vlek C," řekl zástupce skiareálu.

Z Beskyd hlásí maximálně třicet centimetrů sněhu. Nejvíce ho leží v lyžařských centrech Soláň a Bílá.

Na ostatních horách České republiky leží okolo dvaceti centimetrů sněhu nebo méně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy