Česko má problém s obezitou i klimatem, v udržitelném rozvoji i tak patří k nejlepším

Matěj Pur
21. 7. 2019 18:52
Česko je podle zprávy nadace Bertelsmann sedmé nejlepší na světě v dosahování cílů udržitelného rozvoje. Těchto 17 cílů si stanovily země OSN před čtyřmi lety a chtějí jich dosáhnout do roku 2030. Česko je už nyní plní z 80 procent. Podle zprávy se mu daří vymýtit chudobu, naopak nedostatečný je boj se změnami klimatu nebo s obezitou.
Konference OSN v New Yorku v roce 2015, kde se stanovily cíle udržitelného rozvoje.
Konference OSN v New Yorku v roce 2015, kde se stanovily cíle udržitelného rozvoje. | Foto: Reuters

"Česká republika je v oblasti udržitelného rozvoje jedním z globálních lídrů. K udržitelnému rozvoji přistupujeme doopravdy zodpovědně - cíle stanovené Agendou 2030 bereme v potaz při přípravě národních strategií i při nastavování čerpání evropských fondů v období 2021-2027," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Jeden z cílů - vymýtit chudobu ve všech jejích formách - už Česko dokonce podle zprávy nadace Bertelsmann splnilo. Celkově má Česko splněno cíle na 80,7 procenta. Největší rezervy má v boji se změnou klimatu, kde největším problémem jsou stále vysoké emise CO2 pocházející z výroby elektřiny.

Mezi nadále trvající výzvy pro Čechy patří také vysoký výskyt obezity, kdy je obézních čtvrtina obyvatel, nebo rozdíl v platech mužů a žen, kdy podle studie ženy dostávají o téměř 16 procent méně.

Česko se svým sedmým místem dopadlo nejlépe ze států střední a východní Evropy. Lépe na tom jsou jen skandinávské státy a Francie, Rakousko a Německo. Sousední Slovensko je na 27. místě, Polsko je až třicáté. Nejhorší v dosahování cílů OSN je Čad a Středoafrická republika.

Žebříček států podle procenta naplnění cílů udržitelného rozvoje
Žebříček států podle procenta naplnění cílů udržitelného rozvoje | Foto: Nadace Bertelsmann

Sedmnáct cílů udržitelného rozvoje si před čtyřmi lety stanovila OSN jako svůj program do roku 2030. Nadace Bertelsmann, která každoročně vypracovává pro OSN studii o postupu všech členských států, však varuje, že hrozí, že skončí jen u slov. Žádná země totiž podle studie zatím není na cestě k dosažení všech stanovených cílů. Největší rezervy má svět v zajištění udržitelné spotřeby a v boji s klimatickou změnou.

Problémem podle autorů studie také je, že téměř žádná bohatá země nedodržuje svůj závazek vynaložit 0,7 procenta hrubého národního příjmu na rozvojovou spolupráci. Z 36 zemí OECD dává dostatek prostředků jen sedm zemí, Česko v tomto patří s 0,15 procenty mezi úplně nejhorší - hůře jsou na tom jen ostatní země visegrádské čtyřky, Jižní Korea a Izrael.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy