Česko má problém s obezitou i klimatem, v udržitelném rozvoji i tak patří k nejlepším

Matěj Pur
21. 7. 2019 18:52
Česko je podle zprávy nadace Bertelsmann sedmé nejlepší na světě v dosahování cílů udržitelného rozvoje. Těchto 17 cílů si stanovily země OSN před čtyřmi lety a chtějí jich dosáhnout do roku 2030. Česko je už nyní plní z 80 procent. Podle zprávy se mu daří vymýtit chudobu, naopak nedostatečný je boj se změnami klimatu nebo s obezitou.
Konference OSN v New Yorku v roce 2015, kde se stanovily cíle udržitelného rozvoje.
Konference OSN v New Yorku v roce 2015, kde se stanovily cíle udržitelného rozvoje. | Foto: Reuters

"Česká republika je v oblasti udržitelného rozvoje jedním z globálních lídrů. K udržitelnému rozvoji přistupujeme doopravdy zodpovědně - cíle stanovené Agendou 2030 bereme v potaz při přípravě národních strategií i při nastavování čerpání evropských fondů v období 2021-2027," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Jeden z cílů - vymýtit chudobu ve všech jejích formách - už Česko dokonce podle zprávy nadace Bertelsmann splnilo. Celkově má Česko splněno cíle na 80,7 procenta. Největší rezervy má v boji se změnou klimatu, kde největším problémem jsou stále vysoké emise CO2 pocházející z výroby elektřiny.

Mezi nadále trvající výzvy pro Čechy patří také vysoký výskyt obezity, kdy je obézních čtvrtina obyvatel, nebo rozdíl v platech mužů a žen, kdy podle studie ženy dostávají o téměř 16 procent méně.

Česko se svým sedmým místem dopadlo nejlépe ze států střední a východní Evropy. Lépe na tom jsou jen skandinávské státy a Francie, Rakousko a Německo. Sousední Slovensko je na 27. místě, Polsko je až třicáté. Nejhorší v dosahování cílů OSN je Čad a Středoafrická republika.

Žebříček států podle procenta naplnění cílů udržitelného rozvoje
Žebříček států podle procenta naplnění cílů udržitelného rozvoje | Foto: Nadace Bertelsmann

Sedmnáct cílů udržitelného rozvoje si před čtyřmi lety stanovila OSN jako svůj program do roku 2030. Nadace Bertelsmann, která každoročně vypracovává pro OSN studii o postupu všech členských států, však varuje, že hrozí, že skončí jen u slov. Žádná země totiž podle studie zatím není na cestě k dosažení všech stanovených cílů. Největší rezervy má svět v zajištění udržitelné spotřeby a v boji s klimatickou změnou.

Problémem podle autorů studie také je, že téměř žádná bohatá země nedodržuje svůj závazek vynaložit 0,7 procenta hrubého národního příjmu na rozvojovou spolupráci. Z 36 zemí OECD dává dostatek prostředků jen sedm zemí, Česko v tomto patří s 0,15 procenty mezi úplně nejhorší - hůře jsou na tom jen ostatní země visegrádské čtyřky, Jižní Korea a Izrael.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy