Praha - Českou vládu bude na pátečním státním pohřbu zesnulého izraelského exprezidenta Šimona Perese zastupovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) během návštěvy Ostravy.
Složení české delegace na pohřeb státníka se podle něj nyní řeší. Jisté je, že v ní nebude prezident Miloš Zeman, který je na návštěvě Řecka, řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
"Předpokládám, že se pohřbu za vládu České republiky zúčastní ministr zahraničních věcí. Prezident republiky se musí rozhodnout, zda se jej zúčastní, nebo ne," řekl premiér.
Mluvčí prezidenta uvedl, že prezident Zeman bude v době pohřbu na pracovní návštěvě Řecka. Zeman podle Ovčáčka zašle do Izraele kondolenci.
Pohřbu se zúčastní i předseda Senátu Milan Štěch, kterého o to požádal prezident Miloš Zeman, uvedla mluvčí Senátu Eva Davidová.
Potřebujeme takové lidi
Sobotka dnes v reakci na Peresovo úmrtí uvedl, že Blízký východ potřebuje politiky, jako byl Peres, aby skončilo násilí a náboženský fundamentalismus. Byl podle něj významnou osobností celého regionu Blízkého východu. "Potřebujeme lidi, kteří dokážou překonat začarovaný kruh předsudků, nenávisti a náboženského fundamentalismu, který dnes v této oblasti funguje a brání tomu, aby se tam situace zklidnila," doplnil.
Sobotka se během své politické kariéry s Peresem nikdy osobně nesetkal. "Patří k lidem, kteří zakládali stát Izrael. Po celý život také stát Izrael neúnavně budoval. Usiloval o nalezení trvalého mírového uspořádání mezi Izraelem a Palestinci. Za to také dostal Nobelovu cenu míru," řekl Sobotka.
Ocenil také Peresovy zásluhy na založení Izraele po druhé světové válce a jeho úsilí o nastolení míru mezi Izraelem a Palestinou. "Jsem přesvědčen, že mírové dohody z Osla, na jejichž uzavření se podílel, jsou i dnes možnou cestou k nalezení míru na Blízkém východě," dodal Sobotka.
Opravdový státník
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že Šimon Peres byl politikem míru a vize, a nazval jej opravdovým státníkem. Ocenil, že Peres neviděl základ státu pouze v jeho síle.
"Věděl, že existenci státu nelze postavit jen na síle a stal se opravdovým státníkem, jichž je ve světě poskrovnu," reagoval Zaorálek na úmrtí Perese. Označil jej za výjimečného státníka a velkého muže. "Představoval život Izraele od samého počátku," uvedl také Zaorálek.
Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) považuje Perese za velkého bojovníka za mír. Poukázal na to, že patřil ke generaci politiků, kteří vyrostli před vznikem státu Izrael v roce 1948. "Měl poněkud větší pochopení pro arabské stanovisko," řekl Schwarzenberg.
Symbol nadějí na mírový Blízký východ
Zesnulý exprezident Izraele Šimon Peres byl symbolem státu i nadějí na spravedlivý a mírový Blízký východ, napsal český prezident Miloš Zeman v kondolenci svému izraelskému protějšku. Stejně jako řada světových i českých politiků Zeman ocenil Peresovu snahu najít cestu k urovnání vztahů mezi Izraelem a Palestinou. Podle české hlavy státu byl Peres jedním z nejvýznamnějších státníků a politiků této doby.
"Šimon Peres se celým svým životem stal symbolem nejen Státu Izrael, ale také nadějí na nový, spravedlivý a mírový Blízký východ. Byl živým důkazem toho, že i nemožné se může stát možným, máme-li k tomu odvahu," napsal Zeman o muži, jež patří mezi zakladatele židovského státu.
Peres, který z vysoké politiky odešel před dvěma roky, byl dle slov Zemana skutečný státník a nositel vize, kterou je právě dnes tolik potřebná. "Šimon Peres psal svojí osobností dějiny. Česká republika i já osobně v něm ztrácíme skutečného a vzácného přítele, jehož myšlenky nám budou i nadále přinášet inspiraci tak, jak by si to jistě sám přál," dodal Zeman.
Pocházel z Polska, vážil si Havla
Bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar uvedl, že Šimon Peres byl posledním, kdo v Izraeli spojoval současnou politickou scénu s generací zakladatelů židovského státu. Vážil si českého prezidenta Václava Havla a jako člověk pocházející z Polska měl přirozený vztah ke střední Evropě, k Československu i České republice, podotkl Pojar.
"Není náhodou, že právě on byl prvním izraelským představitelem, který již v lednu 1990, ještě před obnovením diplomatických styků, navštívil Prahu. Vážil si Václava Havla," napsal Pojar. Připomněl, že Peres navštívil konferenci Forum 2000 a jako prezident přijel podepsat kondolenční knihu na českou ambasádu poté, co Havel zemřel.
Poslední Peresova návštěva Prahy byla ve funkci prezidenta v roce 2009. "Po státní večeři na Pražském hradě se tehdy, ve svých pětaosmdesáti letech, vypravil do noční Prahy, do baru, zatancovat si. I tento příběh snad nejlépe svědčí o jeho nezdolné vitalitě," zavzpomínal Pojar.
Bývalý velvyslanec poukázal na to, že Peres byl opakovaně premiérem, přestože se mu nepodařilo vyhrát žádné volby. V politice měl sice mnoho nepřátel a oponentů, i ti ale podle Pojara v posledních letech oceňovali Peresovu výdrž a nezdolnost. "Všichni museli uznat, že pro Izrael mnohé vykonal, že se Izraeli snažil věrně sloužit. I ti, kteří nesouhlasili s jeho mírovými iniciativami, oceňovali například fakt, že stál například u zrodu izraelského jaderného programu," podotkl Pojar.
Peres byl podle něj i ve svých 90 letech nesmírně činorodý. "Vždy bylo zajímavé a inspirativní se s ním bavit, naslouchat mu. Byl vizionářem, byť se mnohé z jeho vizí, přinejmenším zatím, nenaplnily," doplnil bývalý velvyslanec, který byl na misi v Tel Avivu od roku 2010 do roku 2014.