České L-159 pro Irák: Kontrakt za miliardy má háček

Pavel Baroch, Tereza Šídlová
17. 10. 2012 12:55
Pokud Bagdád kontrakt posvětí, bude to obchod za zhruba miliardu dolarů
Foto: Aero Vodochody

Praha - Když se v pátek otvíraly volební místnosti, oznámil senátorský kandidát a ministr obrany Alexandr Vondra, že Irák souhlasí s odkoupením 28 českých bitevníků L-159.

Jenže kontrakt za zhruba miliardu dolarů má jeden podstatný háček. Bagdád zatím neudělal ten nejdůležitější krok, čímž je notifikace dohodnuté smlouvy. Bez razítka a podpisu příslušného iráckého činitele z obchodu nic nebude.

"Smlouva podepsána skutečně zatím nebyla, vedou se technická jednání," řekl Aktuálně.cz irácký velvyslanec v České republice Hussain Saleh Majeed Mualla. Podle jeho slov je dohoda o koupi L-159 z irácké strany dosud spíš ústní.

Jak dlouho odborná jednání potrvají, nedokázal odhadnout. "Dny, týdny. Měsíce určitě ne. Na obou stranách je vůle finalizovat kontrakt," dodal diplomat, podle něhož musí v Bagdádu notifikovat smlouvu člen tamní vlády.

Souhlas Spojených států

Kromě notifikace smlouvy iráckou stranou potřebuje Aero Vodochody k vývozu svých bitevníků L-159 ještě souhlas příslušných úřadů USA. V letadlech jsou totiž použité americké technologie, a v takových případech musí americká administrativa na vývoz do další země kývnout. V případě českých L-159 to ovšem nejspíš nebude problém. Prezident firmy Ladislav Šimek už souhlas předběžně dojednal.

Nejistota kontraktu

Odklady s potvrzením smlouvy vyvolávají v českých zbrojařských kruzích obavy, aby rodící se lukrativní kontrakt neskončil jako v mnoha případech dříve - do ztracena.

"Pokud nebude smlouva podepsána, letouny vyrobené, zaplacené a dodané do Iráku, nebudu tu smlouvu brát vážně," řekl Aktuálně.cz zdroj z armádního průmyslu, který si nepřál kvůli vztahům k ministerstvu obrany i českým zbrojovkám zveřejnit své jméno.

Před dvěma lety byla navíc připravena parafovaná smlouva s Irákem o prodeji nepotřebných bitevníků L-159, které už roky stojí nevyužité v hangáru, ale kontrakt nakonec zhatily neshody uvnitř irácké politické scény.

Vyjde to, věří Vondra

Teď je ovšem podle ministra obrany Vondry jiná situace. Zárukou, že se smlouva uzavře, je podle něho politická podpora ze strany iráckého premiéra a ministra obrany.

"Máme dohodu, že k podpisu smlouvy dojde v řádu týdnů," řekl Aktuálně.cz Vondra. Jiná situace je i v tom, že Irák má v současnosti zájem o nové stroje. Podle zatím neplatné smlouvy chce koupit 24 dvoumístných bitevníků, přičemž než by se tyto stroje vyrobily, dostal by čtyři nepotřebná letadla.

"Součástí smlouvy je dar, převod dalších čtyř letadel," potvrdil Aktuálně.cz prezident Aero Vodochody Ladislav Šimek. Jenže v hangáru stojí pouze jednomístné stroje, dvoumístné se z nich teprve musí vyrobit.

Na 750 nových pracovních míst

Z různých variant se jako nejpravděpodobnější jeví ta, že se ze dvou jednomístných letounů vyrobí jeden dvoumístný. Podle Šimka bude tento bod dohody ještě předmětem jednání s ministerstvem obrany.

Šimek připomněl, že na kontraktu s Irákem vydělá celý český letecký průmysl, protože do výroby by se mělo zapojit asi 40 dodavatelů, vytvoří se na 750 pracovních míst.

Kdo na obchodu moc nevydělá, je česká armáda, respektive ministerstvo obrany. Z 36 nepotřebných letounů, jejichž údržba stojí resort několik desítek milionů korun ročně, se nejspíš zbaví maximálně osmi strojů.

 

Právě se děje

Další zprávy