Česká televize spustí vzdělávací pořady pro děti, které nemohou chodit do školy

ČTK ČTK
13. 3. 2020 16:20
Česká televize spustí příští týden projekty nazvané UčíTelka a Škola doma, které mají nahradit dětem a studentům vyučování ve školách. Ty jsou uzavřeny kvůli šíření nového koronaviru. Každý den od 16. března čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. V úterý a ve čtvrtek pak pořad Škola doma bude pomáhat s přípravou na přijímací řízení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"V době mimořádných opatření a uzavření škol v celé České republice chceme nabídnout dětem alternativu ke klasickému školnímu vzdělávání, které může doplnit jejich samostudium. A také ulehčit rodičům. Připravili jsme proto živě vysílané výukové bloky vedené vystudovanými pedagogy," uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Nový projekt UčíTelka je primárně určen pro žáky prvního stupně základních škol. "Kromě toho chystáme pro starší žáky také přípravu na přijímačky a plánujeme spuštění specializovaného edukativního webu s více než třemi tisíci vzdělávacími videi z pořadů ČT," řekl Dvořák.

Projekt UčíTelka aneb Když děti učí telka, vzniká s odbornou garancí ministerstva školství. ČT jej spustí zatím na dobu jednoho měsíce. Provázet jím budou moderátorky Petra Křížková a Kateřina Bílková.

"Každý všední den od devíti startuje vyučování. Každý učební blok bude trvat 30 minut a bude určen vždy pro jeden ročník prvního stupně s krátkou přestávkou v podobě vzdělávacích pořadů z produkce Déčka," sdělil vedoucí projektu Luboš Rosí. Výukovou hodinu povede vždy jeden učitel, vyučování se zúčastní tři děti, dodal. Na vzdělávací pásmo navážou od 12:00 do 15:00 hodin další vzdělávací pořady určené pro starší děti.

Další pořad pomůže i gymnazistům

Vždy v úterý a ve čtvrtek od 14:00 pomůže na programu ČT1 studentům, na něž čekají přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia, pořad Škola doma. V úterý se bude procvičovat čeština a ve čtvrtek matematika. Na postech moderátorek se budou střídat Lenny Trčková a Alena Zárybnická.

"Půjde o interaktivní formát, žáci se budou prostřednictvím chatu ptát na to, co je zajímá a čemu nerozumí, zároveň ale budou probírat s učiteli, zajímavou a interaktivní formou, i vybraná témata z daných oblastí," sdělil vedoucí projektu Radomír Šofr.

Bezpečnostní rada státu od 11. března zrušila na neurčitou dobu výuku na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách. Od pátku platí i zákaz přítomnosti žáků v základních uměleckých školách.

 

Právě se děje

Další zprávy