Praha - Češi se bojí, že reforma veřejných financí zhorší jejich finanční situaci. Zároveň nečekají, že by přijatá opatření pomohla stabilizovat veřejné rozpočty.
Obavy jsou však o něco menší, než před čtyřmi lety, kdy sněmovna schválila reformu veřejných financí od levicové Špidlovy vlády.
To, že Topolánkova reforma nesplní svůj zásadní cíl, tedy že neozdraví hospodaření státu, si myslí 60 procent lidí. Dvacet procent je přesvědčeno o opaku.
Informace vyplynuly z průzkumu agentury Factum Invenio.
ODS drží
Agentura STEM se ptala vzorku obyvatel Česka, zda jsou spokojení s tím, že reforma byla parlamentem přijata - sedmdesát procent lidí na to odpovědělo, ne, nejsme spokojeni. Reformu podporuje zbylých třicet procent.
V průzkumu STEM v roce 2003 odmítalo reformu 78 procent lidí a jen 22 procent ji schvalovalo. 77 procent bylo přesvědčeno, že neozdraví hospodaření státu.
Hlavní rozdíl je v přístupu voličů jednotlivých stran. Zatímco před čtyřmi lety schvalovaly reformu jen dvě pětiny voličů hlavní reformní strany ČSSD, dnes s ní souhlasí dvě třetiny příznivců ODS.
Postoj voličů menších vládních stran k reformě je letos podobný před čtyřmi lety. Reformu schvaluje nejvýš třetina z nich, pouze Unie svobody byla v roce 2003 ještě skeptičtější.
Vyšší daně vadí vždycky
Factum Invenio se ptala respondentů na čtyři konkrétní dopady Topolánkovy reformy, které k platnosti chybí už jen podpis prezidenta republiky: jednotnou sazbu daně z příjmu fyzických osob, redukci sociálních dávek, zvýšení snížené sazby DPH a poplatky ve zdravotnictví.
Lidé se nejvíc bojí dopadu poplatků ve zdravotnictví a zvýšení DPH. Zhoršení životní situace čeká kvůli poplatků u lékaře či v lékárnách téměř osmdesát procent lidí (79,7 %), u DPH je to dokonce více než osmdesát procent (80,4 %).
Necelých 64 procent dotázaných pak čeká, že jejich rozpočet zasáhne zmenšení sociálních dávek.
Nejvíc lhostejná je lidem změna u daně z příjmu fyzických osob. 42 procent si myslí, že se jich to nijak nedotkne. U této změny je nejvyšší počet lidí, kteří se na ní těší - 15,5 procenta.
Společnost Factum Invenio oslovila na přelomu srpna a září reprezentativní vzorek 1008 respondentů.
Na podobné reformní zásahy reagovali občané před čtyřmi lety podobně. Zvýšení DPH vadilo jako dnes 80 procentům lidí, sociálních úspor se podle společnosti STEM obávalo 54 procent dotázaných.