reklama
 
 

Češi budou moct mít dvojí občanství, o české nepřijdou

19. 2. 2012 18:45
Počítá s tím návrh zákona o státním občanství ČR ministerstva vnitra

Praha - Češi budou moci mít dvojí občanství. Dosud se při získání cizího občanství museli vzdát toho českého. Výjimkou byli ti, kteří se provdali za cizince.

To se má ale nyní změnit díky návrhu zákona o státním občanství ČR, který vypracovalo ministerstvo vnitra. Informoval o tom v neděli server iDnes.cz.

"Bude plně umožněna možnost dvojího státního občanství českým občanům, kteří dobrovolně nabudou cizí státní občanství," řekla serveru Petra Schneiderová z tiskového oddělení resortu.

Zákon ocení emigranti

Nový zákon by měl přinést výhody i pro české krajany v zahraničí. Získání českého občanství by pro ně mělo být díky němu jednodušší. Při žádosti o něj se nebudou muset vzdát svého dosavadního občanství. Nutný nebude ani pobyt na území Česka.

"Nová právní úprava také nebude omezovat možnost zjednodušeného nabytí občanství pouze na osoby, které pozbyly české nebo československé občanství od 25. února 1948 do 28. března 1990," potvrdila Schneiderová.

Získat občanství v České republice budou mít jednodušší i občané Evropské unie a Švýcarska, Lichtenštejnska, Norska a Islandu.

"Předpokládá se, že u nich dojde ke zkrácení požadované doby povoleného trvalého pobytu k udělení občanství ČR na dobu 3 let. Pro občany ostatních států bude lhůta činit i nadále pět let," sdělila deníku Schneiderová

Není zatím jasné, zda si cizinci, kteří získají české občanství, budou moct ponechat i své původní. Návrh zákona obsahuje obě varianty.

Návrh bude v březnu projednávat Legislativní rada vlády, poté kabinet Petra Nečase. Podle návrhu ministerstva vnitra by mohl zákon platit od ledna 2014.

autor: Domácí | 19. 2. 2012 18:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama