To říká letošní zpráva o drogách v Evropě.
Plynou z ní i dvě pozitiva: Situace se nezhoršuje, je stabilní. A spotřeba se nijak výrazně nezvýšila, přestože ceny drog klesají.
Spotřeba heroinu a opiátů se dokonce mírně snížila. Nárůst pokračuje u kokainu či extáze.
Mezinárodní zpráva srovnávala situaci ve 25 zemích Evropské unie a dále v Bulharsku, Norsku, Rumunsku a Turecku.
Pozitivní černý trh
Zjištění o cenách patří k nejvýraznějším závěrům zprávy.
V některých zemích lze drogy koupit až o polovinu levněji než před pěti lety. Ceny extáze či kokainu jsou dokonce nižší než koncem osmdesátých let minulého století.
Důvodem může být i převis nabídky nad poptávkou například u heroinu.
Český trh na rozdíl od jiných zemí Evropy výrazný pokles cen nezaznamenal. Částky, za které je možné u nás drogy sehnat, jsou podobné jako v minulých letech. Gram marihuany za dvě stě korun, heroin za tisícovku.
Efekt Subutex
Nic se nezměnilo ani na tom, že v Česku je stále největší počet uživatelů pervitinu. Ve spotřebě extáze jsme společně s Francií na druhém místě za Velkou Británií. Stejně tak jsme na špici i v počtu lidí, kteří užívají marihuanu.
V posledních letech také narostl počet lidí, kteří užívají pervitin a opiáty. Nárůst spotřeby heroinu je však ovlivněn tím, že na trhu je k dispozici nový substituční lék Subutex, který je dostupný na lékařský předpis a je stále častěji zneužíván.
"Je to oficiální, čistý preparát a to je velká výhoda proti ilegálním drogám," říká Ivan Douda, zakladatel Drop-in. "Černý trh se Subutexem je paradoxně pozitivní, začínají ho brát lidé místo heroinu. V tomto případě je to menší zlo."
Česká stabilita
Ale i Česko hlásí svá pozitiva. Výskyt infekcí (HIV, žloutenka B, C) se stabilizoval, klesá počet těch, kteří zemřeli na předávkování drogami. V roce 2005 zemřelo 218 lidí.
V loňském roce také poprvé od 90. let klesl počet odsouzených za drogové trestné činy. Přitom nejvyšší počet obviněných byl už tradičně v Ústeckém a Karlovarském kraji.
Dalším českým pozitivem je, že v uplynulém roce stoupl počet zařízení, která poskytují lidem závislým na drogách ambulantní pomoc. Letos se také poprvé mohou léčit ze závislostí i ve dvou věznicích.
Vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy Rady vlády Viktor Mravčík dnes na tiskové konferenci řekl, že chce usilovat o to, aby bylo vhodné tato zařízení ještě více podporovat.
"Stát by jim měl zjednodušit přístup k penězům," řekl Mravčík. "Stabilně je podporovat formou víceletých projektů, aby měli jistotu."
Alkohol, léky jako drogy
Odborníci se shodují, že letošní mezinárodní zpráva nepřináší nic extra nového. Ta příští by ale mohla přinést revoluci.
Některé země EU totiž chtějí zahrnout do seznamu sledovaných drog i alkohol a léky. Česko se ale ke svým evropským kolegům zatím přidat nechce.