Praha - Publicisté Karel Hvížďala a Adam Drda a sportovní novinář Karel Tejkal dnes převzali ceny Ferdinanda Peroutky.
Novinář a spisovatel Karel Hvížďala působil v letech 1966 - 1970 v Mladém světě, v sedmdesátých letech v nakladatelství Albatros a po návratu z německého exilu v Mladé frontě Dnes a v časopisu Týden. Dnes působí na volné noze. Komentáře píše mimo jiné do svého blogu na stránkách deníku Aktuálně.cz.
Adam Drda působil v minulosti mimo jiné v Lidových novinách. Známý je zejména z českého vysílání britské veřejnoprávní rozhlasové stanice BBC.
Karel Tejkal působil už od od 50. let ve sportovní redakci Českého rozhlasu. Po roce 1968 nesměl v době normalizace kvůli své angažovanosti v rozhlase pracovat. Po změně režimu se do rozhlasu vrátil.
Kdo získal ceny v minulých letech
Ceny uděluje Sdružení Ferdinanda Peroutky, které vzniklo při příležitosti 100. výročí Peroutkova narození v roce 1995.
Loni získali Peroutkovu cenu novinář, historik a spisovatel Jiří Kovtun, redaktor Hospodářských novin Jindřich Šídlo a Renata Kalenská z Lidových novin. Předloni to byl Adam Černý z Hospodářských novin, Jiří Fránek z Práva a Václav Souček z Českého rozhlasu.
Připomeňte si: Peroutkovu cenu získali komentátoři
V roce 2005 byli laureáty komentátor deníku Právo Jiří Hanák, redaktor televize Nova Josef Klíma a bývalý šéfredaktor Respektu Tomáš Němeček.
Mezi dřívějšími držiteli ceny byli například novináři Jiří Loewy, Luboš Palata a redaktorka ČT Jana Lorencová, filmový dokumentarista Milan Maryška, někdejší disident a signatář Charty 77 Jan Urban, publicista Ivan Hoffman, spisovatel a publicista Antonín Přidal či novináři agentury Epicentrum Petra Procházková a Jaromír Štětina.
Ceny nesou jméno významného novináře, který za první republiky řídil kulturně-politickou revui Přítomnost. Patřil k přátelům T. G. Masaryka a Karla Čapka. Po únoru 1948 emigroval do USA, kde se zasadil o vznik rádia Svobodná Evropa. Deset let pak řídil jeho vysílání.
Přečtěte si: Kdo byl Ferdinand Peroutka