Čechům přijde 800 miliard. Jenže většinu spolknou úřady

Petr Holub
2. 2. 2010 11:30
Z Bruselu přijde celkem 800 miliard, které většinou zůstanou na ministerstvech a krajských úřadech

Praha - Česko zasáhne povodeň evropských dotací. Začala už v druhé polovině loňského roku, letos a v dalších letech ještě zesílí.

Celkem jde o 800 miliard. Kdo je dostane? Většinou zůstanou na ministerstvech a krajských úřadech.

"Proplácení peněz z fondů EU pokračuje nadále dobrým tempem, od začátku roku 2007 bylo příjemcům v České republice vyplaceno 70,3 miliardy korun. Naprostá většina operačních programů se přitom prezentuje řadou kvalitních a přínosných projektů," uvádí bez bližších podrobností lednová zpráva ministerstva pro místní rozvoj.

Celkem byly schváleny projekty za 255 miliard, k dispozici je dalších 550 miliard, které má Česko čerpat do roku 2015. Premiér Jan Fischer označil evropské dotace za hlavní nástroj, který může vláda využít na cestě z krize.

Článek pokračuje pod grafikou

Ministerské peníze

Analýza seznamu schválených zakázek však ukazuje, že investicím chybí jasná strategie. Česko vytvořilo složitý dotační systém, díky kterému vzniklo sedm velkých ministerských dotačních programů, dalších devět programů řídí kraje.

Ministerstva a kraje pak většinu peněz utrácejí buď samy, anebo prostřednictvím svých příspěvkových organizací.

Český premiér Jan Fischer a prezident EU Herman Van Rompuy.
Český premiér Jan Fischer a prezident EU Herman Van Rompuy. | Foto: Reuters

Dokonalým příkladem jsou ministerstvo dopravy, ministerstvo sociálních věcí a ministerstvo školství, které všechny peníze utrácejí samy, případně dotace posílají do regionů institucím, jako jsou úřady práce nebo veřejné univerzity.

Systém, kdy většinu evropských peněz utrácí úřad, který je rozděluje, dotáhla na krajské úrovni nejdále Praha.

Tamní magistrát zatím rozdělil polovinu schválených dotací, další peníze se utratí prostřednictvím Dopravního podniku a městských částí.

Dvacet nových úřadů

Do konce roku 2009 získal nejvíc peněz státní investor Ředitelství silnic a dálnic, který za nové dálnice utratí 30 miliard. Přidělil je ministr dopravy, který má investiční firmu na starosti.

Třetinovou částku utratí sesterská organizace Správa železničních a dopravních cest. Dalších deset miliard si přidělily kraje na opravy silnic II. a III. třídy.

Mezi velké projekty s náklady přes pět miliard patří dotace pro Českomoravskou záruční a rozvojovou banku, která bude půjčovat podnikatelům.

Stejně nákladná je podpora pracovních míst v režii ministerstva práce a sociálních věcí i elektronizace státní správy známá pod názvem eGovernment pod vedením ministerstva vnitra. Ministerstvo školství investuje miliardy na přípravu reformy vysokých škol.

Značná část z dotací jde na samotné přerozdělování. Ministerstva za tím účelem zřizují speciální odbory, v krajích vznikají nové úřady, tzv. regionální rady. Na provoz jednotlivých odborů či úřadů se zatím vyčerpalo od dvou set milionů do jedné miliardy.

Bílé vrány v průmyslu a ekologii

Výjimkou ve všeobecné praxi jsou ministerstva průmyslu a životního prostředí, která nabízejí dotace především menším firmám, resp. komunálním iniciativám.

Na průmyslové dotace nejlépe dosáhnou podniky, které modernizují svůj provoz. Obdobné programy nabízejí kraje hoteliérům.

"Tyto investice jsou spojeny s podmínkou vytváření nových pracovních míst," vysvětluje účel takových investic Dan Marek z olomoucké Univerzity Palackého. Jednotlivé investice do průmyslu a cestovního ruchu překračují jen výjimečně částku 30 milionů korun.

Ekologické investice se zpravidla pohybují ve výši okolo deseti milionů. Utrácejí se nejčastěji za výměnu oken ve školách. Vyšší částky mohou získat obce, které budují kanalizaci.

 

Právě se děje

Další zprávy