Byl to útok z vlastních řad, od spojenců, řekl o smrti českého vojáka ministr Metnar

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2018 10:20
Vojákem, který v pondělí padl v afghánské provincii Herát, je rotný Tomáš Procházka. Jeho tělo převezou zpět do České republiky ve středu večer. K útoku došlo, když se jednotka vracela z rutinního výjezdu mimo základnu. "Byl to nečekaný a bezprecedentní útok na naše vojáky," řekl k tragédii ministr obrany Lubomír Metnar.
Sledujte brífink ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty. | Video: DVTV

Praha - Na českou jednotku zaútočil afghánský voják. "Toto byl útok z vlastních řad, od spojenců," uvedl ministr Metnar s tím, že počet útoků se v poslední době zvýšil i s ohledem na volby v Afghánistánu.

Okolnosti tragédie popsal náčelník Generálního štábu Aleš Opata. "Část naší jednotky včera vykonávala zcela rutinní činnost na základně - jela převzít materiál na dostavbu základny. Po převzetí materiálu se vydala zpátky ke své minizákladně, kde bydlí," popsal události těsně před útokem. 

Vojáci se tedy pohybovali uvnitř základny Šindánd, která je obrovská a uvnitř jsou menší základny jednotlivých armád, popsal Opata pro lepší představu veřejnosti.

"Při návratu na základnu došlo ke střelbě. Vojáci na to reagovali podle nacvičených postupů, vjeli do naší základny, kde jim byla okamžitě poskytnuta pomoc," uvedl náčelník Generálního štábu.

"Byl to tedy útok insidera," prohlásil s tím, že podle dosavadního šetření necílil Afghánec primárně na české vojáky, ale na příslušníky koaličních sil. Armáda pracuje s možností, že byl spojen s Tálibánem, druhou možností je, že útočil ze svých pohnutek.

"Útočník byl zajat afghánskými bezpečnostními silami," uvedl Opata a dodal, že útočník střílel ze vzdálenosti 80 až 100 metrů.

O formě pohřbu rozhodne rodina

Při útoku byli zraněni ještě dva čeští vojáci, kteří jsou mimo ohrožení života. Jeden voják bude dnes propuštěn z nemocnice, druhý byl zraněn střepinou a je po operaci ve stabilizovaném stavu a komunikuje. 

"Tělo padlého vojáka připravujeme transportovat zítra ve večerních hodinách," řekl Metnar a doplnil, že forma jeho pohřbu se vyjednává s jeho rodinou.

Na základně Šindánd v afghánské provincii Herát má česká armáda jednotku speciálních sil. "Je to obrovská základna blízko letiště a uvnitř je několik malých základen, kdy jedna z nich je naše," přiblížil Opata.

"Co se týče té tvrdé ochrany - balistiky a technických prostředků -, tam jsme na sto procentech, tam se není kam posunout," odpověděl Opata na dotaz novinářů, zda je možné přijmout nějaká nová opatření k ochraně vojáků.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy