reklama
 
 

Byl to útok z vlastních řad, od spojenců, řekl o smrti českého vojáka ministr Metnar

Aktualizováno 23. 10. 2018 10:20
Sledujte brífink ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty. | Video: DVTV |  20:37
Vojákem, který v pondělí padl v afghánské provincii Herát, je rotný Tomáš Procházka. Jeho tělo převezou zpět do České republiky ve středu večer. K útoku došlo, když se jednotka vracela z rutinního výjezdu mimo základnu. "Byl to nečekaný a bezprecedentní útok na naše vojáky," řekl k tragédii ministr obrany Lubomír Metnar.

Praha - Na českou jednotku zaútočil afghánský voják. "Toto byl útok z vlastních řad, od spojenců," uvedl ministr Metnar s tím, že počet útoků se v poslední době zvýšil i s ohledem na volby v Afghánistánu.

Okolnosti tragédie popsal náčelník Generálního štábu Aleš Opata. "Část naší jednotky včera vykonávala zcela rutinní činnost na základně - jela převzít materiál na dostavbu základny. Po převzetí materiálu se vydala zpátky ke své minizákladně, kde bydlí," popsal události těsně před útokem. 

Vojáci se tedy pohybovali uvnitř základny Šindánd, která je obrovská a uvnitř jsou menší základny jednotlivých armád, popsal Opata pro lepší představu veřejnosti.

"Při návratu na základnu došlo ke střelbě. Vojáci na to reagovali podle nacvičených postupů, vjeli do naší základny, kde jim byla okamžitě poskytnuta pomoc," uvedl náčelník Generálního štábu.

"Byl to tedy útok insidera," prohlásil s tím, že podle dosavadního šetření necílil Afghánec primárně na české vojáky, ale na příslušníky koaličních sil. Armáda pracuje s možností, že byl spojen s Tálibánem, druhou možností je, že útočil ze svých pohnutek.

"Útočník byl zajat afghánskými bezpečnostními silami," uvedl Opata a dodal, že útočník střílel ze vzdálenosti 80 až 100 metrů.

O formě pohřbu rozhodne rodina

Při útoku byli zraněni ještě dva čeští vojáci, kteří jsou mimo ohrožení života. Jeden voják bude dnes propuštěn z nemocnice, druhý byl zraněn střepinou a je po operaci ve stabilizovaném stavu a komunikuje. 

"Tělo padlého vojáka připravujeme transportovat zítra ve večerních hodinách," řekl Metnar a doplnil, že forma jeho pohřbu se vyjednává s jeho rodinou.

Na základně Šindánd v afghánské provincii Herát má česká armáda jednotku speciálních sil. "Je to obrovská základna blízko letiště a uvnitř je několik malých základen, kdy jedna z nich je naše," přiblížil Opata.

"Co se týče té tvrdé ochrany - balistiky a technických prostředků -, tam jsme na sto procentech, tam se není kam posunout," odpověděl Opata na dotaz novinářů, zda je možné přijmout nějaká nová opatření k ochraně vojáků.

autoři: Domácí, ČTK | 23. 10. 2018 9:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama