Byl to útok z vlastních řad, od spojenců, řekl o smrti českého vojáka ministr Metnar

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2018 10:20
Vojákem, který v pondělí padl v afghánské provincii Herát, je rotný Tomáš Procházka. Jeho tělo převezou zpět do České republiky ve středu večer. K útoku došlo, když se jednotka vracela z rutinního výjezdu mimo základnu. "Byl to nečekaný a bezprecedentní útok na naše vojáky," řekl k tragédii ministr obrany Lubomír Metnar.
Sledujte brífink ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty. | Video: DVTV

Praha - Na českou jednotku zaútočil afghánský voják. "Toto byl útok z vlastních řad, od spojenců," uvedl ministr Metnar s tím, že počet útoků se v poslední době zvýšil i s ohledem na volby v Afghánistánu.

Okolnosti tragédie popsal náčelník Generálního štábu Aleš Opata. "Část naší jednotky včera vykonávala zcela rutinní činnost na základně - jela převzít materiál na dostavbu základny. Po převzetí materiálu se vydala zpátky ke své minizákladně, kde bydlí," popsal události těsně před útokem. 

Vojáci se tedy pohybovali uvnitř základny Šindánd, která je obrovská a uvnitř jsou menší základny jednotlivých armád, popsal Opata pro lepší představu veřejnosti.

"Při návratu na základnu došlo ke střelbě. Vojáci na to reagovali podle nacvičených postupů, vjeli do naší základny, kde jim byla okamžitě poskytnuta pomoc," uvedl náčelník Generálního štábu.

"Byl to tedy útok insidera," prohlásil s tím, že podle dosavadního šetření necílil Afghánec primárně na české vojáky, ale na příslušníky koaličních sil. Armáda pracuje s možností, že byl spojen s Tálibánem, druhou možností je, že útočil ze svých pohnutek.

"Útočník byl zajat afghánskými bezpečnostními silami," uvedl Opata a dodal, že útočník střílel ze vzdálenosti 80 až 100 metrů.

O formě pohřbu rozhodne rodina

Při útoku byli zraněni ještě dva čeští vojáci, kteří jsou mimo ohrožení života. Jeden voják bude dnes propuštěn z nemocnice, druhý byl zraněn střepinou a je po operaci ve stabilizovaném stavu a komunikuje. 

"Tělo padlého vojáka připravujeme transportovat zítra ve večerních hodinách," řekl Metnar a doplnil, že forma jeho pohřbu se vyjednává s jeho rodinou.

Na základně Šindánd v afghánské provincii Herát má česká armáda jednotku speciálních sil. "Je to obrovská základna blízko letiště a uvnitř je několik malých základen, kdy jedna z nich je naše," přiblížil Opata.

"Co se týče té tvrdé ochrany - balistiky a technických prostředků -, tam jsme na sto procentech, tam se není kam posunout," odpověděl Opata na dotaz novinářů, zda je možné přijmout nějaká nová opatření k ochraně vojáků.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy