U devětatřiceti vzorků testy prokázaly vodu v patnácti z nich. "Ve všech prokázaných případech burčák obsahoval více než 40 procent dodané vody," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí inspekce Daniela Kolejková.
Voda místo burčáku
V jednom ze stánků v Hradci Králové zjistily testy burčáku 94 procent vody; ještě o dvě procenta vody více obsahoval burčák prodávaný na odpočívadle silnice E55 v Plané nad Lužnicí.
Přes čtyřicet procent vody bylo i v burčáku prodávaném v Sezemicích, Olomouci nebo Praze.
Kolejková potvrdila, že inspekce už kvůli prodeji nekvalitního burčáku zahájila správní řízení a rozdá citelné pokuty. "Jde o sankce v řádech desetitisíců až statisíců korun," uvedla Kolejková.
Infobox
CO JE BURČÁK:
- Burčák je název pro meziprodukt při výrobě vína.
- Jde o částečně zkvašenou hroznovou šťávu, která se získá lisováním hroznů.
- Nejčastěji se burčák vyrábí z bílých hroznů aromatických odrůd, jako jsou muškát moravský nebo irsai oliver.
- Při kvašení se uvolňuje teplo a bublinky oxidu uhličitého. Burčák podávaný ve správnou chvíli by tedy měl být teplý kolem dvaceti, někdy až pětadvaceti stupňů Celsia.
Burčák se může prodávat pouze od srpna do konce listopadu. Stejně jako do vína není možné ani do burčáku vodu přidávat, protože takzvané "zmnožování" vína nebo burčáku zakazují právní předpisy.
Při loňských kontrolách našli inspektoři při prodeji burčáku desítky pochybení. Ze 103 prověřovaných prodejců našli do poloviny září inspektoři nedostatky v 37 případech. Nejvíce jich bylo v Praze a ve Středočeském kraji, dále na jihu Moravy a na Olomoucku.
Hygiena prodeje? Co to je?
Nedostatky se týkaly nesprávného označení, chybějících údajů o výrobci nápoje, průvodních dokladů a neodpovídající hygieně prodeje.
Už kontroly v předchozích letech odhalily nedostatky při prodeji burčáku. Inspektoři našli špinavé PET láhve, prodej na vymyšlené jméno výrobce nebo případ, kdy prodejce dokonce nabízel zájemci višňový burčák.
Při kontrolách před třemi roky nevyhovělo z dvaceti vzorků (které byly odebrány ve dvou termínech) plných devět; spotřebitele oklamalo celkem šest vinařů.
Při kontrole burčáku ze sklizně roku 2002 zjistily laboratoře vodu u sedmi z deseti vzorků, kde bylo patnáct až osmdesát procent přidané vody.
Burčák se - po vstupu země do Evropské unie - musí prodávat jako česká národní specialita za specifických podmínek, vyplývajících ze zákona o vinohradnictví a vinařství. Jako burčák tak může být označen nápoj vyrobený pouze z hroznů z tuzemských vinic a musí být uvedeno, kdo burčák vyrobil.
Desítky tisíc litrů
Burčáku se na podzim prodají desítky tisíc litrů, na trh jej dodávají jak malí vinaři, tak velcí producenti.
Inspekce až dosud musela vzorky burčáku pro odhalení exogenní vody posílat do zahraničních laboratoří. Nyní už má ale speciální přístroj, který pracuje na principu nukleární magnetické rezonance a je určen k odhalování falšovaných potravin. Jednou z prvních komodit, kterou na tomto zařízení inspekce zkoumá, je právě víno a burčák.