Bude to špičková klinika pro každého, slíbil Julínek

Lenka Smyčková
7. 10. 2008 15:05
Česko-americká klinika pro péči i výzkum už má základní kámen
Na základní kámen poklepal i premiér Mirek Topolánek
Na základní kámen poklepal i premiér Mirek Topolánek | Foto: Attila Racek

Brno - Nejnovější poznatky z neurologie, kardiologie a onkologie už nebudou jen pro vyvolené, ale pro každého nemocného Čecha.

V Brně to dnes slíbil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Do svého někdejšího působiště - svatoanenské fakultní nemocnice - přijel "poklepat" na základní kámen Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně.

Centrum, které propojí vědu, výzkum, vzdělání a péči o pacienta, má v plné míře fungovat v roce 2012.

Špičková péče pro každého

Se stavbou v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny se začalo nedávno, první část centra začne fungovat v roce 2010 a bude zahrnovat obory kardiologie a neurologie. Ve dvou blocích budou lékaři zároveň vyvíjet nové metody a aplikovat je na pacienty.

Ve druhé etapě do roku 2012 vznikne blok chirurgických oborů a traumatologie. Celkem vyjde klinika na 2,8 miliard korun.

Už na přelomu roku 2008 a 2009 začne pracovat takzvané "mini centrum" - blok pěti laboratoří, kde budou pracovat vědci, kterým dnes ve svaté Anně potřebné zázemí chybí.

"Zatím musí kvůli výzkumu odjíždět do Spojených států," vysvětlil zakladatel projektu Tomáš Kára.

Srdce na zakázku, operace bez nože

Z výsledků výzkumů budou podle Káry těžit především pacienti.

Duchovní otec centra, lékař Tomáš Kára
Duchovní otec centra, lékař Tomáš Kára | Foto: Attila Racek

"Našim cílem je poskytovat tu nejlepší péči za ceny, které jsou uhraditelné z veřejného zdravotního pojištění. Kdokoliv přijde do svaté Anny, dostane maximální péči podle nejnovějších vědeckých poznatků," dodal Kára.

Jaké nejnovější poznatky bude například svatá Anna pacientům nabízet, prozrazují již dnes uskutečňované výzkumy.

Brněnští vědci například přišli na to, jak léčit nádory na mozku, aniž by do něj museli "řezat". Zkoumají také možnosti, jak "vyrobit na míru" funkční lidské orgány k transplantaci.

Na výzkumech se v centru vedle lékařů svaté Anny budou podílet lidé z Akademie věd, Masarykovy univerzity, Veterinární a farmaceutické univerzity, Masarykova onkologického ústavu nebo brněnské techniky.

Rath začal, Julínek poklepal, Hašek kritizuje

Plán na vznik Mezinárodního centra klinického výzkumu se zrodil již před pěti lety jako výsledek dlouhodobé spolupráce brněnských vědců se světoznámou americkou klinikou Mayo.

Paroubkova vláda projekt podpořila v roce 2006. Po podzimních volbách ale nový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek začal původní podobu projektu prosazovanou bývalým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem a bývalým ředitelem svaté Anny a poslancem Michalem Pohankou kritizovat.

Takto bude část centra výzkumu vypadat
Takto bude část centra výzkumu vypadat | Foto: FN u svaté Anny

Označil jej za projekt "zahradního domku v nemocničním areálu" a zcela jej přepracoval. A také zdražil. O celou jednu miliardu korun.

"Je to tím, že původní projekt nepočítal s druhou etapou," vysvětlil dnes novinářům Julínek. Právě druhá etapa podle Julínka zaručí, že svatá Anna a centrum výzkumu budou zcela propojeny a budou tak plně sloužit jak výzkumu, tak i pacientům.

Kritiku dnes Julínkovi vrátil brněnský poslanec a kandidát na hejtmana Michal Hašek.

"Nemile mne překvapilo, že se nenašel prostor pro krátký projev zástupce opoziční ČSSD, protože to byla vláda premiéra Paroubka, která fakticky schválila záměr zřízení a vybudování Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně," napsal Hašek o Julínkově akci, kterou v tiskové zprávě označil heslem "klepat a stříhat".

 

Právě se děje

Další zprávy