Brno nevydá dědicům vilu Tugendhat

Tomáš Fránek
20. 3. 2007 16:10
Brno - Brněnští zastupitelé nechtějí vrátit potomkům vilu Tugendhat. Tvrdí, že jim bezplatný převod slavné, světově chráněné stavby zákon neumožňuje.
Zahradní průčelí vily
Zahradní průčelí vily | Foto: www.archiweb.cz

Brněnští zastupitelé dnes definitivně rozhodli, že nevydají unikátní vilu Tugendhat.

Jejich rozhodnutí se opírá o právní výklad, že vilu a pozemky, které ji obklopují, nelze považovat za umělecké dílo. Právě umělecká díla lze původním vlastníkům vracet na základě zákona o zmírnění některých křivd způsobených holokaustem, na který se Tugendhatovi v žádosti odvolávají.

Podle tohoto zákona může však bezplatně převádět majetek Česká republika, nikoli obce. A vila byla v roce 2000, kdy zákon začal být účinný, v majetku Brna.

V úvahu podle městské rady nepřipadá ani možnost, že by Brno potomkům původních majitelů vilu zapsanou na seznamu kulturního dědictví UNESCO darovalo.

Při převodu památky do zahraničních rukou by muselo zaplatit státu darovací daň ve výši 40 procent z hodnoty daru. Patrně by šlo o stovky milionů korun. Vedení Brna se navíc obává, aby se případný krok nestal precedentem a na město se nezačali obracet jiné židovské rodiny, jimž byl v minulosti majetek zabaven.

Právní zástupce Tugendhatových Augustin Kohoutek už včera uvedl, že s rozhodnutím radních nesouhlasí. "Pokud nebude vila vrácena rodině Tugendhat, tak se jednoduše budeme soudit," řekl Kohoutek. Ten ale dnes dodal, že chce ještě s vedením města jednat.

Stát vilu nechtěl

Zastupitelé už před několika týdny rozhodli, že město předá památku státu a ten ji předá Tugendhatovým.

Stát však vilu odmítl převzít. Ministerstvo financí a kultury a také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových to městu oznámily minulý týden.

Dědicové nedávno získali na základě zákona o napravení některých křivd způsobených holocaustem sochu Torzo kráčející ženy, která původně zdobila vilu a později byla uložena v depozitáři Moravské galerie. Vzápětí plastiku Wilhelma Lehmbrucka dali do aukce v londýnské síni Sotheby's. Byla prodána za milion liber, tedy asi 42 milionů korun.

Plastika vzbudila rozpaky

Právě prodej sochy popudil některé brněnské radní a zastupitele. "Do toho okamžiku jsem byl ochotný věřit, že si rodina prostě rozmyslela své původní stanovisko, že vilu nechce. Nyní jsem určitě proti vydání," řekl radní Jiří Zlatuška.

Tugendhatovi ale s takovým názorem nesouhlasili.

"Socha nebyla ve vile už několik desetiletí. Vystavena nebyla ani v Moravské galerii, takže k ní veřejnost vůbec neměla přístup," napsali ve vyjádření, pod kterým jsou podepsáni sourozenci Daniela Hammer, Ruth Guggenheim a Ernst Tugendhatovi.

Plány města Brna na rekonstrukci vily navíc nikdy s umístěním originálu sochy ani nábytku nepočítaly.

Na seznamu UNESCO

Vila Tugendhat je od roku 2001 zapsána jako jediná česká stavba moderní architektury na seznam UNESCO. Stavbu v rezidenční čtvrti Černá Pole navrhl v roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe.

Podle odborníků byla unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením. V posledních padesáti letech však strádala nešetrným užíváním a nešťastnými stavebními zásahy, a proto nyní potřebuje celkovou rekonstrukci.

Město ji plánuje již řadu let, kvůli problémům ve výběrových řízeních však dosud nezačala.

 

Právě se děje

Další zprávy