Grafika: Bombardování Prahy nikdo nečekal. Zemřelo 701 lidí

Jan Gazdík Jiří Kropáček Jan Gazdík, Jiří Kropáček
12. 2. 2015 13:02
Zničení saské metropole Drážďan vešlo do dějin, ale 14. února 1945 bomby dopadaly i na řadu českých měst. Na Prahu zaútočilo celkem 62 letounů.

Praha - S výjimkou lehkého poškození smíchovského a vršovického nádraží nebyl zasažen žádný z vojensky důležitých cílů, nýbrž prakticky výhradně hustě obydlené centrum města.

Podívejte se na podrobnosti  útoku v grafice. 

Foto: ustrcr.cz

Tragického omylu, který rozhodně nebyl v letecké válce ojedinělý, se pochopitelně okamžitě chopila protektorátní propaganda. Z jejího tehdejšího "repertoáru" vybíráme alespoň ty nejcharakterističtější "kusy", které zároveň dokreslují tehdejší atmosféru "vymývání mozků":

Národní politika, 16. 2. 1945: "Ihned po ukončení středečního leteckého poplachu, během něhož anglo-američtí terorističtí letci svrhli bomby na některé obytné čtvrti hlavního města Prahy, odebral se na postižená místa Německý státní ministr SS-Obergruppenführer K. H. Frank, aby se osobně informoval o ztrátách mezi civilním obyvatelstvem a způsobených škodách. Rovněž předseda vlády Protektorátu ministr Bienert navštívil postižená místa za týmž účelem."

Pestrý týden, 24. 2. 1945: "Anglo-americké teroristické letectvo svým náletem na pražské obytné čtvrti, nemocnice, dětské útulky, porodnice a kulturní klenoty naší země znovu dokázalo, že teror je systémem spojeneckého vedení války po všech stránkách."

Národní politika, 22. 2. 1945: "Letci z USA - je-li vůbec možno mluvit takto o vražedných pirátech vzduchu - odkojeni mlékem dolarové morálky, morálky země bez katedrál, neboť za všechny své dolary si celý Wall Street nemůže koupiti ani jediné Emauzy, napáchali v Praze tolik škod na kulturních hodnotách, že opravdu jsme mysleli, že jejich ničivá zuřivost již nemůže být stupňována."

Národní politika, 18. 2. 1945: "… od těchto národů nelze očekávati nic než zkázu, protože zkáza je vlastním a jediným projevem jejich zvrácené síly. Či se vymírající národ anglický chce tak mstít národům s plnými kolébkami a dává svým letcům pokyn, aby zasahovali porodnice a dětské nemocnice?"

Národní politika, 17. 2. 1945: "Oficiální smuteční slavnost za české oběti teroristického útoku na Prahu se koná v neděli 18. února o 9., hod. na Říšském náměstí na Vinohradech. Příslušníci rodin a známí jakož i česká veřejnost se touto cestou žádají, aby se zúčastnili slavnosti."

Národní politika, 20. 2. 1945: "Německá nacionálně socialistická strana dělnická uspořádala v neděli dopoledne na Mozartově náměstí v Praze smuteční slavnost, kterou se rozloučila s oběťmi, jichž si vyžádal v řadách německého občanstva pražského teroristický nálet… Tryzna před Rudolfinem vyzněla v odhodlání nepřátelskému teroru navzdory vytrvat až do vítězství Říše."

Národní politika, 23. 2. 1945: "… vražedný cynismus nepřítele vybil se výhradně na bezbranném civilním obyvatelstvu, kulturních památkách, nemocnicích a městských obytných čtvrtích. Nejvýmluvnějším svědkem středečních hrůz je však nový filmový týdeník, který v dokumentárních snímcích ukazuje českému národu, že účel nepřítelova náletu na naši milovanou Prahu byl jen a jen teroristický. Záběry, které pořídili neohrožení kameramani Aktuality těsně po náletu přímo na místech zkázy, působí vskutku otřásajícím dojmem."

Národní politika, 23. 2. 1945: "Policejní president v Praze upozorňuje d ů r a z n ě na to, že každý, kdo při náletech nebo po nich drancuje, tj. sahá na cizí majetek a zjednává si tím z tísně jiného osobní prospěch, bude podle zákona potrestán smrtí. Pojem drancování bude soudy vykládán široce."

 

Právě se děje

Další zprávy