Brno - Boj o reformy Topolánkovy vlády se stěhuje z poslaneckých lavic do soudní síně.
Ústavní soud dnes začne projednávat stížnost sociálních demokratů na daňové reformy.
Jde o souboj, jaký největší sál Ústavního soudu, Sněmovna, zatím ještě nezažil.
O ústavnosti celé reformy prosazené vládou ústavní soudci zatím nikdy v minulosti nerozhodovali, vždy jednali pouze o jednotlivých zákonech.
Připomeňte si: Ústavní soud prověří reformy. První na řadě jsou daně
Klid a očekávání
Dnes ale budou ve veřejném jednání v jednom bloku soudci rozhodovat o ústavnosti změn u třinácti zákonů týkajících se například daní z příjmu, daně z přidané hodnoty, registračních pokladen, ale také třeba zákona o registrovaném partnerství nebo vyplácení odškodnění některým účastníkům národního boje za osvobození v letech 1939 až 1945.
Ve všech těchto zákonech vláda a její poslanci prosadili v jednom hlasování reformní změny, které jsou podle sociálních demokratů, komunistů a části senátorů v rozporu s ústavou.
Vládní politiky ale jednání ústavních soudců nechává v klidu, žádné krizové scénáře v případě, že by soud reformy zrušil, zatím nechystají.
"Nemyslíme, že soud reformy zruší. A dopředu říkat, co bychom dělali, kdyby se tak stalo, nebudeme," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Opozice je přesvědčena, že vláda prosadila reformy protiústavně. "Naše argumenty jsou natolik silné, že věřím v úspěch naší stížnosti," řekl deníku Aktuálně.cz šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.
Podle opozičních politiků jim nahrává i to, že soud rozdělil projednávání celé stížnost na reformu na tři části.
První kolo sporu
"Sice nás to překvapilo, ale podle mého názoru nám dávají soudci tak trochu za pravdu, že vláda spojila do jednoho zákona věci, které spolu tak úplně nesouvisí," řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.
Připomeňte si: Ústavní soud odmítl stížnost komunistů na reformu ČSSD podala ústavní stížnost proti reformě |
Reforma daní, o které budou soudci jako první rozhodovat, znamená například, že sazba daně z příjmu pro zaměstnance je 15 procent z takzvané superhrubé mzdy (hrubá mzda plus odvody zaměstnavateli), což reálně odpovídá 23,1 procenta. Daň pro firmy je 21 procent.
Reforma také zvedla daň z přídané hodnoty z pěti na devět procent. Tato změna se týká především potravin, léků nebo tepla.
Tři možné konce
Jak může jednání ústavních soudců skončit?
Existují tři reálné varianty. Soud může uznat, že zákony byly přijaty v rozporu s ústavou, a zrušit je okamžitě. Tato varianta ale není kvůli rozsahu celého jednání příliš pravděpodobná.
Soudci také mohou stížnosti sociálních demokratů vyhovět, zákony však nezrušit hned, ale dát nějaký čas na jejich změnu. Podobně se už soud zachoval například v době, kdy rušil vyhlášky upravující regulované nájemné.
A do třetice soud můž stížnost sociálních demokratů zamítnout.
První verdikt bude velmi významný i pro dvě další zbývající části stížnosti, tedy především pro diskutované poplatky u lékaře.
Soud totiž nejprve posoudí, zda byla reforma po procesní stránce správně projednána a přijata. A pokud zjistí že ne, bude i placení poplatků u lékaře v ohrožení.