Jako jediná náměstkyně na obraně si řídí auto sama, opakovaně překročila rychlost

Jan Horák Jan Horák
15. 10. 2020 16:23
Náměstkyně ministra obrany Kateřina Blažková odpovídá ve své funkci za řízení podniků a organizací spadajících pod resort ministra Lubomíra Metnara více než rok a čtvrt. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, občas má však problémy s řízením svého vozu. Po dobu působení v úřadu několikrát překročila povolenou rychlost, opakovaně i špatně parkovala.
Kateřina Blažková je na ministerstvu obrany náměstkyní sekce správy a řízení organizací.
Kateřina Blažková je na ministerstvu obrany náměstkyní sekce správy a řízení organizací. | Foto: ministerstvo obrany

Vedoucí ústředních státních orgánů a jejich náměstci mají nárok na služební vůz s řidičem. Zpravidla ho využívají k odvozu do práce, přesunu na důležitá jednání mimo úřad či ke styku s rodinou. Vedle toho však mohou za stejným účelem používat i takzvaný referentský vůz, za jehož volant usedají sami.

Takové auto využívá náměstkyně Kateřina Blažková. Svézt se nechává i autem s řidičem, ale jako jediná z šesti řádných náměstků vedle toho šoféruje erární vůz také sama. Jezdí červeným Volkswagenem Tiguan, jenž v minulosti sloužil i někdejšímu šéfovi resortu Martinu Stropnickému.

"Referentské vozidlo si řídí zaměstnanec sám, což může být pro ministerstvo výhodné zejména z důvodu šetření nákladů, například na plat a příplatky řidiče, a v neposledním případě i na počet vlastních řidičů," sdělil Aktuálně.cz mluvčí resortu Jan Pejšek. "Paní náměstkyně využívá i vozidlo bez řidiče, kdy toto vozidlo si řídí sama. Vždy využívá pouze jednu z obou variant," dodal.

Přestupky vyřizuje Vojenská policie

Jak zjistilo Aktuálně.cz, náměstkyně Blažková při jízdě referentským vozem ne vždy důsledně dodržuje pravidla. Opakovaně překročila povolenou rychlost. "Ve dvou případech zaznamenal automatizovaný technický prostředek bez obsluhy při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích překročení rychlosti v obci," potvrdil mluvčí Pejšek.

Přestupky příslušníků ozbrojených sil či státních zaměstnanců ministerstva obrany vyřizuje Vojenská policie. Pokud o to přistižený pracovník požádá, pokuty za něj může uhradit resort. V obou případech však sankci zaplatila náměstkyně Blažková ze svého.

"Kromě toho Vojenská policie v daném období eviduje i oznámení o porušení zákazu zastavení či stání, která byla také zachycena prostřednictvím automatizovaného technického prostředku bez obsluhy," popsal Pejšek další prohřešky náměstkyně.

Za špatné parkování platit nemusela

Pokut za špatné parkování se však zaměstnanci ozbrojených sil obávat nemusí. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích mají ze zákazu zastavení, stání či parkování v modrých zónách výjimku. Primárně přitom tato výjimka slouží k efektivnímu plnění naléhavých služebních úkolů.

"Od nástupu do funkce jsem za celou dobu využívání služebního vozidla kromě dvou pokut za překročení rychlosti v tunelu neobdržela od Vojenské policie ani některé z městských částí žádné vyrozumění o možném spáchání přestupku v silniční dopravě," vyjádřila se pro Aktuálně.cz ke svým prohřeškům Blažková.

Náměstkyní sekce správy a řízení organizací je devětadvacetiletá Kateřina Blažková od 1. června loňského roku, předtím téměř rok dělala ministru Metnarovi politickou náměstkyni. Na resort si ji přivedl právě Metnar, který s ní předtím spolupracoval coby šéf resortu vnitra v první vládě Andreje Babiše. Metnarovi coby ministru vnitra řídila kancelář. Platí za blízkou ministrovu spolupracovnici, které Metnar plně důvěřuje.

 

Právě se děje

Další zprávy