BIS neovlivňuje výuku dějin ve školách, jsou to bludy, reagoval Plaga na kritiku

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
6. 2. 2019 11:13
Ministr školství Robert Plaga ve středu odmítl, že by Bezpečnostní informační služba mluvila do způsobu výuky dějin, jak naznačil po schůzce Plagy s šéfem kontrarozvědky prezident Miloš Zeman. Plagu si kvůli tomu předvolal sněmovní školský výbor. Jeho předseda Václav Klaus mladší na něm uvedl, že chystá seminář na téma, zda je výuka dějin prosovětská, nebo ne.
Ministr školství Robert Plaga (ANO)
Ministr školství Robert Plaga (ANO) | Foto: Ludvík Hradilek

Klaus (ODS) pozvání Plagy (ANO) na školský výbor vysvětlil tím, že novinové zprávy týkající se ministrovy schůzky s ředitelem BIS vzbudily poměrně velké emoce. "Dle demokratické dělby moci jsou věci týkající se výuky v gesci ministerstva školství, a nikoliv BIS," podotkl Klaus mladší.

Plaga se s Koudelkou sešel poté, co se ve výroční zprávě BIS objevil komentář, že se na školách učí sovětský výklad moderních dějin. Plaga pak uvedl, že mu schůzka s Koudelkou potvrdila, že je potřeba vytvořit učitelům dostatečný prostor pro výuku moderních dějin. Zato však schytal kritiku Zemana, který uvedl, že by si Plaga neměl nechat od BIS mluvit do výuky. 

"Poznámka ve zprávě BIS je nešťastná, ale pokud znáte systém tvorby české vzdělávací soustavy, pak víte, že neexistuje způsob, jakým by tajná služba mohla ovlivňovat obsah vzdělávání dějepisu v ČR, navíc se o to ani nepokusila," uvedl Plaga.

Sejít se s šéfem kontrarozvědky podle něj nebylo chybou, protože si chtěl vyslechnout, proč BIS komentář napsala. "Ale pokud někdo říká, že BIS mění výklad dějin, jsou to bludy, žádné tlaky na mě vyvíjeny nebyly," dodal Plaga. 

Kvůli této rozepři se Klaus rozhodl uspořádat seminář, na který pozve různé odborníky, kteří by měli určit, zda výuka dějepisu je prosovětská, či nikoliv. 

"Jsem přesvědčen o tom, že komentář BIS je nešťastný a hloupý a v rozporu s tím, co se dnes děje ve školách. Navíc dehonestuje učitelský stav a kvalitu výuky historie," podotkl jeho spolustraník, poslanec Martin Baxa.

Poslanec Lukáš Bartoň (piráti) kvůli schůzce s Koudelku Plagu interpeloval. "Plaga uvedl, že se chce setkat s BIS a zjistit podrobnosti, což je správný postup. Je mi s podivem, že na toto nezareagovala Česká školní inspekce," uvedl Bartoň.

Výbor se nakonec usnesl na tom, že výuka spadá plně do gesce ministerstva školství a také že by ministr Plaga neměl podléhat případným tlakům. "Toto usnesení mi přijde nadbytečné, k žádným tlakům nedošlo," komentoval to Plaga.

Výuka dějin se změní

Podle Plagy je potřeba, aby se mnohem víc prostoru věnovalo právě výuce moderních dějin. "Je tristní, pokud studenti neví, co se stalo v roce 1918, 1989 a podobně," uvedl Plaga. 

Změnu výuky přinesou právě připravované revize rámcově vzdělávacích programů (RVP), podle kterých školy učí. Někteří odborníci totiž kritizovali, že se revize dosud odehrávají za zavřenými dveřmi. Plaga proto slíbil, že diskuzi o revizích zahájí s veřejností na konferenci, která se bude konat 28. února. 

"Chci se bavit o tom, jaké znalosti mají studenti mít, jak chceme, aby vzdělávací soustava vypadala a jak by mělo vypadat vzdělávání v roce 2030," dodal Plaga.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy