BIS neovlivňuje výuku dějin ve školách, jsou to bludy, reagoval Plaga na kritiku

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
6. 2. 2019 11:13
Ministr školství Robert Plaga ve středu odmítl, že by Bezpečnostní informační služba mluvila do způsobu výuky dějin, jak naznačil po schůzce Plagy s šéfem kontrarozvědky prezident Miloš Zeman. Plagu si kvůli tomu předvolal sněmovní školský výbor. Jeho předseda Václav Klaus mladší na něm uvedl, že chystá seminář na téma, zda je výuka dějin prosovětská, nebo ne.
Ministr školství Robert Plaga (ANO)
Ministr školství Robert Plaga (ANO) | Foto: Ludvík Hradilek

Klaus (ODS) pozvání Plagy (ANO) na školský výbor vysvětlil tím, že novinové zprávy týkající se ministrovy schůzky s ředitelem BIS vzbudily poměrně velké emoce. "Dle demokratické dělby moci jsou věci týkající se výuky v gesci ministerstva školství, a nikoliv BIS," podotkl Klaus mladší.

Plaga se s Koudelkou sešel poté, co se ve výroční zprávě BIS objevil komentář, že se na školách učí sovětský výklad moderních dějin. Plaga pak uvedl, že mu schůzka s Koudelkou potvrdila, že je potřeba vytvořit učitelům dostatečný prostor pro výuku moderních dějin. Zato však schytal kritiku Zemana, který uvedl, že by si Plaga neměl nechat od BIS mluvit do výuky. 

"Poznámka ve zprávě BIS je nešťastná, ale pokud znáte systém tvorby české vzdělávací soustavy, pak víte, že neexistuje způsob, jakým by tajná služba mohla ovlivňovat obsah vzdělávání dějepisu v ČR, navíc se o to ani nepokusila," uvedl Plaga.

Sejít se s šéfem kontrarozvědky podle něj nebylo chybou, protože si chtěl vyslechnout, proč BIS komentář napsala. "Ale pokud někdo říká, že BIS mění výklad dějin, jsou to bludy, žádné tlaky na mě vyvíjeny nebyly," dodal Plaga. 

Kvůli této rozepři se Klaus rozhodl uspořádat seminář, na který pozve různé odborníky, kteří by měli určit, zda výuka dějepisu je prosovětská, či nikoliv. 

"Jsem přesvědčen o tom, že komentář BIS je nešťastný a hloupý a v rozporu s tím, co se dnes děje ve školách. Navíc dehonestuje učitelský stav a kvalitu výuky historie," podotkl jeho spolustraník, poslanec Martin Baxa.

Poslanec Lukáš Bartoň (piráti) kvůli schůzce s Koudelku Plagu interpeloval. "Plaga uvedl, že se chce setkat s BIS a zjistit podrobnosti, což je správný postup. Je mi s podivem, že na toto nezareagovala Česká školní inspekce," uvedl Bartoň.

Výbor se nakonec usnesl na tom, že výuka spadá plně do gesce ministerstva školství a také že by ministr Plaga neměl podléhat případným tlakům. "Toto usnesení mi přijde nadbytečné, k žádným tlakům nedošlo," komentoval to Plaga.

Výuka dějin se změní

Podle Plagy je potřeba, aby se mnohem víc prostoru věnovalo právě výuce moderních dějin. "Je tristní, pokud studenti neví, co se stalo v roce 1918, 1989 a podobně," uvedl Plaga. 

Změnu výuky přinesou právě připravované revize rámcově vzdělávacích programů (RVP), podle kterých školy učí. Někteří odborníci totiž kritizovali, že se revize dosud odehrávají za zavřenými dveřmi. Plaga proto slíbil, že diskuzi o revizích zahájí s veřejností na konferenci, která se bude konat 28. února. 

"Chci se bavit o tom, jaké znalosti mají studenti mít, jak chceme, aby vzdělávací soustava vypadala a jak by mělo vypadat vzdělávání v roce 2030," dodal Plaga.  

 

Právě se děje

Další zprávy