Bez front se to neobejde, ukázala odpolední nákupní špička v centru Prahy

Erika Šedivá ČTK Erika Šedivá, ČTK
3. 12. 2020 19:16
Při nakupování se musí zákazníci připravit na fronty, i když ne nijak dramaticky dlouhé. První den znovu otevřených obchodů ukázal, že se lidé nemusí obávat předpokládaných návalů zákazníků. I v nejvytíženější čas odpolední špičky se v centru Prahy nevytvářely fronty delší než pár metrů. Přesvědčit se můžete sami na záběrech z Václavského náměstí, náměstí Republiky a Anděla.
Bez front se to neobejde, ukázala odpolední špička v centru Prahy | Video: Erika Šedivá

V obchodech stále platí vládou nastavený limit 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka. Někteří prodejci vydávají zákazníkům karty s čísly, aby měli kontrolu nad jejich počtem. Jinde si zákazníci musí brát košíky a v některých obchodech funguje elektronické sčítání.

V obchodních centrech nad 5000 metrů čtverečních nesmí v běžném režimu fungovat stravovací zóny. Jídlo mohou vydávat jen s sebou. V centrech jsou provozovány ale také restaurace, které ode dneška mohou veřejnosti poskytovat své služby do 50 procent kapacity. Rozdíly mezi tím, co je restaurace a který provoz spadá do tzv. food courtu, však některým provozovatelům nejsou jasné. Podle Havlíčka je dnes teprve první den uvolnění a některá pravidla se ještě upřesňují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy