Betlémská hvězda dnes opět zazářila na nebi, stalo se tak po téměř 800 letech

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 21. 12. 2020 20:17
V pondělí večer se na obloze vyskytl jev, který dal vzniknout symbolu slavné Betlémské hvězdy - konjunkce Jupiteru a Saturnu. Pozorovatelné tak, jako tomu bylo dnes, měl být jev naposledy před téměř osmi sty lety, v Česku ale na většině území pozorování zkazila zatažená obloha. Podle astronomů se tak jedná o úkaz staletí.
Takto přiblížení Jupiteru a Saturnu zachytili v americkém státě Virginia | Video: Reuters

"Bude-li jasno, na nic nečekejte. Půl hodiny po západu slunce, kolem 16:30, je hledejte nízko nad jihozápadním obzorem. Planety zapadají už v 18:30, takže pohled z kopce, odkud je dobrý výhled až ke vzdálenému horizontu, bude velkou výhodou. V každém případě je třeba si vybrat místo s nerušeným pohledem k jihozápadnímu obzoru, tedy bez stínění domy, stromy či kopci. Namíříte-li na Jupiter se Saturnem dalekohled s velkým zorným polem, zahlédnete v něm obě planety najednou. A s nimi i čtyři Jupiterovy největší měsíce a ve větších přístrojích dokonce Saturnův prstenec a jeho největší měsíc Titan," radil mluvčí Astronomického ústavu AV Pavel Suchan.

Pro pozorování si lidé museli najít místo s odkrytým obzorem, obě planety byly velmi nízko. Podle Astronomického ústavu mohou zájemci přiblížení pozorovat i krátce po 21. prosinci, planety si pak "prohodí" místo - Jupiter bude vlevo. K pozorování nebyl potřeba dalekohled, ale s jeho použitím šlo spatřit v zorném poli Jupiter a Saturn i s jejich měsíci.

Obří plynné planety Jupiter a Saturn bylo možné od počátku prosince sledovat jako dva výrazné zářící body na obloze hned po západu slunce, nízko nad jihozápadním obzorem, přičemž první jmenovaná je z onoho páru tou jasnější.

Podobná konjunkce, z roku sedm před naším letopočtem, je astronomy považována za nejpravděpodobnější původ Betlémské hvězdy. "Saturn je považován za 'hvězdu Židů', Jupiter za tu královskou, obě planety se tehdy nacházely blízko sebe v židovském souhvězdí Ryb a nabídly hned tři konjunkce za sebou. Astronomové se tak domnívají, že právě symbolika a také jasnost obou planet by mohla být tím astronomickým 'průvodcem' Ježíšova narození," popsal už dříve astronom Petr Horálek.

Tehdejší astrologové považovali konjunkci za zjevení oznamující příchod Spasitele, o němž podle Matoušova evangelia hovořili "mudrci z východu", kteří se přišli novému králi poklonit. Takzvaná Betlémská hvězda je tak silně spjata se symbolikou Vánoc a s narozením Ježíše Krista.

Proč jde o tak vzácný astronomický úkaz?

Ačkoliv ke konjunkci obou planet dochází zhruba každých dvacet let, většinou jsou od sebe mnohem dále, letošní astronomický úkaz tak bude vskutku výjimečný. Obě vesmírná tělesa se k sobě totiž přiblížily na pouhých 6 úhlových minut, tedy jednu pětinu průměru měsíčního disku a pro běžné pozorovatele tak na noční obloze splynou v jedno.

Takové přiblížení se odehrálo naposledy v roce 1623, tedy téměř před 400 lety, kdy však nebylo ze Země vůbec pozorovatelné. "Tehdy se planety nacházely poblíž Slunce, takže zmizely v jeho záři a nikdo je nemohl sledovat. Za opravdu snadno pozorovatelnou a velmi těsnou konjunkcí Jupiteru se Saturnem se tak musíme vypravit celých 794 let zpátky, do roku 1226," popisuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Letošní přiblížení se zopakuje až za šedesát let. "Planeta Jupiter oběhne Slunce jednou za 11,86 pozemského roku, Saturn se pohybuje ve větší vzdálenosti, takže jeho 'rok' trvá 29,65 let. Zhruba jednou za dvě desetiletí se proto na pozemské obloze sejdou blízko sebe. A někdy dokonce výjimečně blízko sebe. Samozřejmě pouze díky perspektivě, Jupiter od nás bude ve vzdálenosti 762 milionů kilometrů, Saturn asi dvakrát dále," vysvětluje Suchan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

před 9 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy