Praha/Káthmándú - Pražský primátor Pavel Bém se v pondělí v šest hodin večer vrátil z velehor do Prahy. S titulem desátého Čecha, který vystoupal na vrchol nejvyšší hory světa - zdolal Mount Everest.
Podrobnosti o výstupu Pavla Béma čtěte ZDE.
ZDE naleznete animaci: kudy primátorova výprava stoupala vzhůru.
Bém si tiskovou konferenci svolal přímo na letiště. Nejprve ukázal tričko s obrázkem Everestu, pak svoje fotky, usmíval se do objektivů fotografů, kteří jej "cvakali" o sto šest.
Prvními slovy, která veřejně prohlásil, odmítl politické otázky. "Politika snad až zítra, zeptejte se mě až v úterý. Já jsem tu tiskovku svolal, protože se s vámi chci podělit o radost a ukázat vám některé ze svátostí, které jsme přivezli."
Mezi nimi tibetské hudební nástroje, na které si rovnou na breefingu zahrál a modlitební praporky tibetských mnichů, které si nechal vyvěsit za zády ("To není cirkus, ale odraz kultury, ve které jsme se pohybovali."). Novinářům taky ukázal dekret potvrzující jeho výstup, dva kusy břidlice, které si z Everestu přinesl ("Opravdu nejsou z vrcholku, to bych si nedovolil".) a čaj ("Vypili jsme kolem 130 litrů čaje, přičemž já Milk Tea a můj kolega čaj černý.").
Výstup zabral jeho výpravě 55 dní. Nejvíc jim prý daly zabrat ledopády. "Nachodili jsme 480 kilometrů v poměrně vysoké nadmořské výšce. Překonali jsme převýšení v celkovém rozsahu asi 34 kilometrů, což by dalo samo o sobě na takové čtyři Everesty," řekl Bém.
18. května, 6:42
Pětapadesátý den se spolu s šerpy Nimou a Pembou dostal na vrchol.
"Měl jsem čest podívat se, jak vypadá střecha světa a vše pod ní. Je to nádherný zážitek, který se dá velmi obtížně přenést. V 6:42 ráno místního času, to je po půlnoci času v České republice. Takže vy jste spali a my jsme bojovali s nadmořskou výškou a každými metry," vyprávěl Bém, který během výpravy popsal 116 stránek deníku.
Na vrchol vystoupal s pomocí kyslíku, bez něj pak absolvoval sestup dolů do základního tábora. Tam se z vrcholu dostal za dvě a půl hodiny. Primátor také vyvrátil informaci, že v Himalájích při výstupu zemřel jeden z jeho šerpů. Podle jeho slov šel s jinou expedicí.
Bém se na výstup intenzivně připravoval dva roky. Zdravá výživa, posilovna, běh: To vše se stalo součástí jeho života.
Jak se Pavel Bém na výstup chystal, se můžete podívat v unikátním videu. | Jak si Bém zařídil fungování pražského Magistrátu? Podívejte se na video |
Ve stopách Hillaryho
Do pečlivých plánů však zasáhla čínská administrativa, která znemožnila pražskému primátorovi výstup z tibetské strany. Expedice tudíž musela od základu překopat svůj harmonogram.
Bém si proto na letištní konferenci připravil speciální tričko: "Je to takový drobný vtípek," ukazoval. Na obtisku bylo - kromě cíle výpravy - napsáno přeškrtnuté Tibet. Následovalo slovo Nepál.
"Samozřejmě nás to zdrželo, asi o čtrnáct dní. Nemohli jsme jít severní stranou, ale jižní," řekl Bém. Cestou přes Jižní sedlo šla i původní expedice Edmunda Hillaryho.
PODÍVEJTE SE NA INFOGRAFIKU:
Desátý Čech
Polovina května bývá ideální dobou pro výstup na Everest, mnohé úspěšné pokusy proto nesou podobné datum jako ten Bémův.
O jeden den a 16 let dříve než pražský primátor vystoupil na horu Leopold Sulovský. 17. května 1991 se tak stal prvním Čechem, jenž stanul na vrcholu zvaném též Chomolungma (Bohyně Matka Země).
Pouhé tři dny před Bémem pak horu zdolala Češka - Klára Poláčková.
ČTĚTE VÍCE: Klára Poláčková: Z kanceláře až na střechu světa |
Zítra se oholím a půjdu do práce
"Další plány a klukovské sny teď nemám," prozradil novinářům Bém (netradičně s plnovousem, který si ještě nestačil oholit). Už zítra v devět hodin ráno jej čeká pravidelné zasedání Rady hlavního města Prahy. "Jenom se oholím, vezmu si zase kravatu a oblek. A budu jen pracovat, pracovat a pracovat," řekl primátor.
Bém odcestoval do Himálaje 23. března. Volno si bral do 25. května, protože nepočítal s komplikacemi. "Primátorova nepřítomnost v úřadu chod magistrátu neohrozila a neovlivnila," řekl ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
Návrhy do rady a zastupitelstva za Béma předkládá první náměstek Rudolf Blažek (ODS), který ho zastupuje. "Nic se neodkládalo," dodal mluvčí.
V souvislosti s dvouměsíčním volnem se na Béma snesla kritika, a to i od prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause.
Pochybnosti vzbuzovala také otázka, zda si může primátor vzít neplacené volno. Magistrátní právníci dospěli k závěru, že ano. Opačné stanovisko zastávalo ministerstvo vnitra, nebylo však závazné.
Další videa z Himalájí:
Svahy pod Everestem jsou stále plné odpadků po horolezcích Edmund Hillary, který jako první stál na nejvyšší hoře světa - Mt. Everestu, upozorňuje na hory odpadků, které tu po výpravách zůstavájí. | |
Kde vznikla pamětní deska pod Everest? Na Velehradě Sochař a horolezec Otmar Oliva má před sebou zvláštní cestu pod nejvyšší horu světa. Umělec z Velehradu se nejvíce proslavil tvorbou v kapli Jana Pavla II. ve Vatikánu. Je autorem oltáře, trůnu nebo originální kropenky, do Asie však veze strohou pamětní desku českému horolezci. | |
Exkluzivně: Češi se modlí pod Everestem. Uctili oběti Skupina českých horolezců zamířila do Himalájí. Vezla tam pamětní desku horolezci Pavlu Kalnému. Ten se loni v květnu pokusil o čtvrtou nejvyšší horu světa Lhotse, při výstupu ale zahynul. | |
Češi v Himalajích: Na hory jen dohola Proč si Češi holí před výstupem do velehor hlavu? A kudy vede cesta k Matce světa Mount Everestu? Kde sídlí slavní Šerpové? Záběry pro Aktuálně.cz natočil pomocí videotelefonu syn akademického sochaře Otmara Olivy. |
V článku byly použity informace z knihy Josefa Rakoncaje a Miloně Jasanského České himalájské dobrodružství.