Bártovi véčkaři opustili politiku a zbyly jim dluhy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 2. 2014 11:55
Michal Babák má půjčky přes 11 milionů korun.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pokud platí, že do politiky se v Česku chodí zbohatnout, poslanci z řad Věcí veřejných odešli ze Sněmovny s dluhy.

Jako sněmovní nováčci si pořídili domy a luxusní auta, během politického angažmá, které netrvalo ani čtyři roky, je však nestihli splatit. Jiným zase zůstaly téměř stejné dluhy, se kterými už do Sněmovny přišli.

Prozradila to majetková přiznání, která končící poslanci podali k poslednímu srpnu po pádu Nečasova kabinetu a po rozpuštění dolní komory.

Zdaleka největší dluhy mají dva poslanci, kteří spolu po neúspěchu véček založili pravicovou stranu Republika. Michal Babák dluží přes 11 milionů korun, Otto Chaloupkovi zbývá zaplatit 4,3 milionu.

Oba už s dluhy do Sněmovny přišli. Jenže zatímco Babák je stihl během poslancování snížit o více než 5,5 milionu a ještě posílat straně mnohamilionové sponzorské dary, Chaloupka dlužil na konci loňského roku jen o necelého půl milionu méně, než když do Sněmovny přicházel.

Babák stále splácí několik nemovitostí, které si pořídil v letech 2006 až 2008. V minulosti několikrát vysvětloval, že mnohamilionové půjčky a dary financuje z prodeje akcií. Za prvních osm měsíců loňského roku přiznal kromě poslaneckého platu výdělek ve výši 1,7 milionu korun, a to z pronájmu nemovitostí a podnikání.

S jakou bilancí opustil poslanecké lavice Vít Bárta, se zatím neví. Jeho manželka Kateřina Klasnová však končí s hypotékou na dva miliony. S půjčkou přitom už do Sněmovny vstupovala, splatit stihla přes čtvrt milionu.

Čtěte více v placeném deníku Insider: Radek John se směje. Ostatní dluží, on si připsal milion a půl.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy