Bártovi véčkaři opustili politiku a zbyly jim dluhy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 2. 2014 11:55
Michal Babák má půjčky přes 11 milionů korun.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pokud platí, že do politiky se v Česku chodí zbohatnout, poslanci z řad Věcí veřejných odešli ze Sněmovny s dluhy.

Jako sněmovní nováčci si pořídili domy a luxusní auta, během politického angažmá, které netrvalo ani čtyři roky, je však nestihli splatit. Jiným zase zůstaly téměř stejné dluhy, se kterými už do Sněmovny přišli.

Prozradila to majetková přiznání, která končící poslanci podali k poslednímu srpnu po pádu Nečasova kabinetu a po rozpuštění dolní komory.

Zdaleka největší dluhy mají dva poslanci, kteří spolu po neúspěchu véček založili pravicovou stranu Republika. Michal Babák dluží přes 11 milionů korun, Otto Chaloupkovi zbývá zaplatit 4,3 milionu.

Oba už s dluhy do Sněmovny přišli. Jenže zatímco Babák je stihl během poslancování snížit o více než 5,5 milionu a ještě posílat straně mnohamilionové sponzorské dary, Chaloupka dlužil na konci loňského roku jen o necelého půl milionu méně, než když do Sněmovny přicházel.

Babák stále splácí několik nemovitostí, které si pořídil v letech 2006 až 2008. V minulosti několikrát vysvětloval, že mnohamilionové půjčky a dary financuje z prodeje akcií. Za prvních osm měsíců loňského roku přiznal kromě poslaneckého platu výdělek ve výši 1,7 milionu korun, a to z pronájmu nemovitostí a podnikání.

S jakou bilancí opustil poslanecké lavice Vít Bárta, se zatím neví. Jeho manželka Kateřina Klasnová však končí s hypotékou na dva miliony. S půjčkou přitom už do Sněmovny vstupovala, splatit stihla přes čtvrt milionu.

Čtěte více v placeném deníku Insider: Radek John se směje. Ostatní dluží, on si připsal milion a půl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V části Čech se bude v noci a v sobotu při dešti tvořit ledovka

V části Čech se bude v noci a sobotu tvořit při mrznoucím dešti ledovka, varují meteorologové. Upozornění na ledovku se týká Prahy, Středočeského, Jihočeského a Ústeckého kraje a dále částí Libereckého kraje (Českolipsko, Novoborsko) a Vysočiny (Pacovsko, Pelhřimovsko) a platí od sobotních 1:00 do 14:00. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. 

Další zprávy