Bárta slíbil Bohumínu most, který nedávno zakázal

ČTK ČTK
27. 8. 2010 14:10
Ministr dopravy přijel do města zjisit, jaká je skutečná situace
Ministr dopravy Vít Bárta (uprostřed)
Ministr dopravy Vít Bárta (uprostřed) | Foto: Ludvík Hradilek

Bohumín - Ministr dopravy Vít Bárta dnes při své návštěvě v Bohumíně slíbil, že stavba důležitého mostu ve městě, kterou původně zastavil, bude pokračovat.

Bárta řeší také pokračování dalších důležitých silnic v Moravskoslezském kraji, například prodloužení Místecké ulice v Ostravě k dálnici D1.

Kvůli zastavení obou staveb Bárta v úterý odvolal šéfa Ředitelství silnic a dálnic Alfreda Brunclíka.

Lidé dnes Bártovi při příjezdu na radnici v Bohumíně předali petici s více než 10 000 podpisy za dostavbu mostu, který je součástí přivaděče k D1.

"Bohumínský most bude stát do příštího léta. Postavíme ho tak, abychom ušetřili finance na stavbu Místecké ulice v Ostravě," uvedl po jednání na místní radnici Bárta.

Most se bude podle něho stavět v nejnutnější podobě a s co nejnižšími náklady. To bude znamenat, že stavba celého přivaděče k dálnici D1, jehož součástí je most, pokračovat nebude.

Podle starosty Bohumína Petra Víchy (ČSSD) se s Bártou ještě dohodli na dostavbě důležitého kruhového objezdu.

Čtyři dny na rozhodnutí

Bárta dnes v Bohumíně zopakoval svou omluvu jeho obyvatelům. Uvedl, že pro něho bylo "tragické zjištění", že most je součástí zastavené stavby přivaděče.

Za velkou chybu ŘSD považuje fakt, že se starý most zboural a stavba nového se zastavila. Na svou obranu uvedl, že měl na rozhodnutí o tom, které stavby zastaví, pouze čtyři dny. "Každý den odsunutí rozhodnutí by nás stál desítky milionů korun," dodal.

Zejména obyvatelé bohumínské Skřečoně, kteří jsou kvůli chybějícímu mostu odříznuti od centra města, zprávu o dostavbě mostu přivítali.

"Je to pro nás úleva. Chybějící most nám hodně komplikuje život," řekla jedna z místních obyvatelek. "Je to pozitivní zpráva pro občany Bohumína, potvrdilo se, že neprotestovali zbytečně," dodal starosta.

Bárta po jednání v Bohumíně nechtěl dopředu prozradit, jestli budou pokračovat v Moravskoslezském kraji také další zastavené stavby, prodloužení Místecké ulice jako součást dálničního přivaděče k D1, obchvatu Frýdku-Místku nebo silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou. "O nich teprve budeme jednat," řekl na dotaz ČTK.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy