Babišova firma dostala pokutu 1,7 milionu za úhyn tisíců vzácných raků

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 18. 3. 2016 16:03
Společnost ZS Vilémov a.s., která patří do koncernu Agrofert, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 1,7 milionu korun za úhyn 8 500 vzácných raků v řece Doubravce v březnu 2014. Za znečištění Doubravky pesticidem dostala společnost navíc už v minulém roce pokutu 500 tisíc. Podle rozboru vzorků byly předloni překročeny povolené limity až 190krát. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ubezpečil, že společnost provedla řadu technických a organizačních opatření, aby se tato situace již nemohla opakovat.
Uhynulí raci v řece Doubravce
Uhynulí raci v řece Doubravce | Foto: Inspekce životního prostředí

Praha - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila už druhou pokutu 1,7 milionu korun společnosti ZS Vilémov za únik pesticidu do řeky Doubravky v březnu roku 2014. Společnost patří do koncernu Agrofert, který vlastní Andrej Babiš.

Za znečištění vody řeky Doubravky dostala společnost v minulém roce pokutu 500 tisíc korun. Druhá, vyšší pokuta je za úhyn téměř 8 500 ohrožených raků říčních.

K pokutě pro SZ Vilémov se vyjádřil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. "Naše společnost vyvodila z předmětné události patřičné provozní důsledky, když přijala celou sadu technických a organizačních opatření, aby se tato situace již nemohla opakovat. Jde zejména o zpřísnění pravidel pro čištění strojů," napsal Hanzelka ve vyjádření zaslaném naší redakci.

O pokutě za úhyn raků informoval oblastní ředitel inspekce životního prostředí Jan Panský. "Mrtvé raky jsme našli v úseku řeky dlouhém 6,5 kilometru. Šetřením a provedenými rozbory bylo prokázáno, že závadná látka unikla z kanalizace společnosti ZS Vilémov. Působením této velmi toxické látky došlo nejen k úhynu raků, ale i naprostému zničení všech živých organismů v daném úseku řeky, a to včetně dalších chráněných druhů živočichů. Tato událost snížila ekologickou funkci významného krajinného prvku, kterým řeka Doubravka je," řekl Panský.

Do vody unikl pesticid obsahující zvlášť nebezpečnou látku chlorpyrifos, která má na vodní prostředí dlouhodobě nepříznivé účinky. Podle rozboru vzorků byly v roce 2014 překročeny povolené limity až 190krát.

"Firma neučinila dostatečná opatření, aby pesticid nevnikl do povrchových vod a neohrozil tak jejich prostředí," uvedl Panský.

Společnost se proti pokutám odvolala, ale ministerstvo životního prostředí je v plné výši potvrdilo. Obě pokuty společnost podle inspekce životního prostředí už uhradila.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy