Babišova firma dostala pokutu 1,7 milionu za úhyn tisíců vzácných raků

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 18. 3. 2016 16:03
Společnost ZS Vilémov a.s., která patří do koncernu Agrofert, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 1,7 milionu korun za úhyn 8 500 vzácných raků v řece Doubravce v březnu 2014. Za znečištění Doubravky pesticidem dostala společnost navíc už v minulém roce pokutu 500 tisíc. Podle rozboru vzorků byly předloni překročeny povolené limity až 190krát. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ubezpečil, že společnost provedla řadu technických a organizačních opatření, aby se tato situace již nemohla opakovat.
Uhynulí raci v řece Doubravce
Uhynulí raci v řece Doubravce | Foto: Inspekce životního prostředí

Praha - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila už druhou pokutu 1,7 milionu korun společnosti ZS Vilémov za únik pesticidu do řeky Doubravky v březnu roku 2014. Společnost patří do koncernu Agrofert, který vlastní Andrej Babiš.

Za znečištění vody řeky Doubravky dostala společnost v minulém roce pokutu 500 tisíc korun. Druhá, vyšší pokuta je za úhyn téměř 8 500 ohrožených raků říčních.

K pokutě pro SZ Vilémov se vyjádřil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. "Naše společnost vyvodila z předmětné události patřičné provozní důsledky, když přijala celou sadu technických a organizačních opatření, aby se tato situace již nemohla opakovat. Jde zejména o zpřísnění pravidel pro čištění strojů," napsal Hanzelka ve vyjádření zaslaném naší redakci.

O pokutě za úhyn raků informoval oblastní ředitel inspekce životního prostředí Jan Panský. "Mrtvé raky jsme našli v úseku řeky dlouhém 6,5 kilometru. Šetřením a provedenými rozbory bylo prokázáno, že závadná látka unikla z kanalizace společnosti ZS Vilémov. Působením této velmi toxické látky došlo nejen k úhynu raků, ale i naprostému zničení všech živých organismů v daném úseku řeky, a to včetně dalších chráněných druhů živočichů. Tato událost snížila ekologickou funkci významného krajinného prvku, kterým řeka Doubravka je," řekl Panský.

Do vody unikl pesticid obsahující zvlášť nebezpečnou látku chlorpyrifos, která má na vodní prostředí dlouhodobě nepříznivé účinky. Podle rozboru vzorků byly v roce 2014 překročeny povolené limity až 190krát.

"Firma neučinila dostatečná opatření, aby pesticid nevnikl do povrchových vod a neohrozil tak jejich prostředí," uvedl Panský.

Společnost se proti pokutám odvolala, ale ministerstvo životního prostředí je v plné výši potvrdilo. Obě pokuty společnost podle inspekce životního prostředí už uhradila.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy