Babišova firma dostala pokutu 1,7 milionu za úhyn tisíců vzácných raků

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 18. 3. 2016 16:03
Společnost ZS Vilémov a.s., která patří do koncernu Agrofert, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 1,7 milionu korun za úhyn 8 500 vzácných raků v řece Doubravce v březnu 2014. Za znečištění Doubravky pesticidem dostala společnost navíc už v minulém roce pokutu 500 tisíc. Podle rozboru vzorků byly předloni překročeny povolené limity až 190krát. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ubezpečil, že společnost provedla řadu technických a organizačních opatření, aby se tato situace již nemohla opakovat.
Uhynulí raci v řece Doubravce
Uhynulí raci v řece Doubravce | Foto: Inspekce životního prostředí

Praha - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila už druhou pokutu 1,7 milionu korun společnosti ZS Vilémov za únik pesticidu do řeky Doubravky v březnu roku 2014. Společnost patří do koncernu Agrofert, který vlastní Andrej Babiš.

Za znečištění vody řeky Doubravky dostala společnost v minulém roce pokutu 500 tisíc korun. Druhá, vyšší pokuta je za úhyn téměř 8 500 ohrožených raků říčních.

K pokutě pro SZ Vilémov se vyjádřil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. "Naše společnost vyvodila z předmětné události patřičné provozní důsledky, když přijala celou sadu technických a organizačních opatření, aby se tato situace již nemohla opakovat. Jde zejména o zpřísnění pravidel pro čištění strojů," napsal Hanzelka ve vyjádření zaslaném naší redakci.

O pokutě za úhyn raků informoval oblastní ředitel inspekce životního prostředí Jan Panský. "Mrtvé raky jsme našli v úseku řeky dlouhém 6,5 kilometru. Šetřením a provedenými rozbory bylo prokázáno, že závadná látka unikla z kanalizace společnosti ZS Vilémov. Působením této velmi toxické látky došlo nejen k úhynu raků, ale i naprostému zničení všech živých organismů v daném úseku řeky, a to včetně dalších chráněných druhů živočichů. Tato událost snížila ekologickou funkci významného krajinného prvku, kterým řeka Doubravka je," řekl Panský.

Do vody unikl pesticid obsahující zvlášť nebezpečnou látku chlorpyrifos, která má na vodní prostředí dlouhodobě nepříznivé účinky. Podle rozboru vzorků byly v roce 2014 překročeny povolené limity až 190krát.

"Firma neučinila dostatečná opatření, aby pesticid nevnikl do povrchových vod a neohrozil tak jejich prostředí," uvedl Panský.

Společnost se proti pokutám odvolala, ale ministerstvo životního prostředí je v plné výši potvrdilo. Obě pokuty společnost podle inspekce životního prostředí už uhradila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy