Babišova firma dostala pokutu 1,7 milionu za úhyn tisíců vzácných raků

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 18. 3. 2016 16:03
Společnost ZS Vilémov a.s., která patří do koncernu Agrofert, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 1,7 milionu korun za úhyn 8 500 vzácných raků v řece Doubravce v březnu 2014. Za znečištění Doubravky pesticidem dostala společnost navíc už v minulém roce pokutu 500 tisíc. Podle rozboru vzorků byly předloni překročeny povolené limity až 190krát. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ubezpečil, že společnost provedla řadu technických a organizačních opatření, aby se tato situace již nemohla opakovat.
Uhynulí raci v řece Doubravce
Uhynulí raci v řece Doubravce | Foto: Inspekce životního prostředí

Praha - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila už druhou pokutu 1,7 milionu korun společnosti ZS Vilémov za únik pesticidu do řeky Doubravky v březnu roku 2014. Společnost patří do koncernu Agrofert, který vlastní Andrej Babiš.

Za znečištění vody řeky Doubravky dostala společnost v minulém roce pokutu 500 tisíc korun. Druhá, vyšší pokuta je za úhyn téměř 8 500 ohrožených raků říčních.

K pokutě pro SZ Vilémov se vyjádřil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. "Naše společnost vyvodila z předmětné události patřičné provozní důsledky, když přijala celou sadu technických a organizačních opatření, aby se tato situace již nemohla opakovat. Jde zejména o zpřísnění pravidel pro čištění strojů," napsal Hanzelka ve vyjádření zaslaném naší redakci.

O pokutě za úhyn raků informoval oblastní ředitel inspekce životního prostředí Jan Panský. "Mrtvé raky jsme našli v úseku řeky dlouhém 6,5 kilometru. Šetřením a provedenými rozbory bylo prokázáno, že závadná látka unikla z kanalizace společnosti ZS Vilémov. Působením této velmi toxické látky došlo nejen k úhynu raků, ale i naprostému zničení všech živých organismů v daném úseku řeky, a to včetně dalších chráněných druhů živočichů. Tato událost snížila ekologickou funkci významného krajinného prvku, kterým řeka Doubravka je," řekl Panský.

Do vody unikl pesticid obsahující zvlášť nebezpečnou látku chlorpyrifos, která má na vodní prostředí dlouhodobě nepříznivé účinky. Podle rozboru vzorků byly v roce 2014 překročeny povolené limity až 190krát.

"Firma neučinila dostatečná opatření, aby pesticid nevnikl do povrchových vod a neohrozil tak jejich prostředí," uvedl Panský.

Společnost se proti pokutám odvolala, ale ministerstvo životního prostředí je v plné výši potvrdilo. Obě pokuty společnost podle inspekce životního prostředí už uhradila.

 

Právě se děje

Další zprávy