reklama
 
 

Babiš vyrazí na Slovensko, nad originálem mnichovské dohody otevře výstavu ke sto letům republiky

23. 4. 2018 11:33
Premiér v demisi Andrej Babiš se před několika lety ocitl v podezření, že skrytě sponzoroval Smer, za což slovenští politici schválili daňovou úlevu ve výši 58 milionů eur (přibližně 1,5 miliardy korun) pro Babišovu slovenskou chemickou továrnu Duslo.

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš vyrazí ve čtvrtek na jednodenní návštěvu Bratislavy. Čeká ho slavnostní zahájení Česko-slovenské a Slovensko-české výstavy.

Podle mluvčí vlády Barbory Peterové nemá premiér na programu jednodenní cesty žádná jednání, doprovází ho ministr kultury Ilja Šmíd.

Výstava, která se 28. října 2018 přesune do Prahy, mapuje společné osudy Čechů a Slováků ve 20. století od vzniku republiky na konci první světové války až po rozpad federace v 90. letech. Její autoři lákají na historické dokumenty, které budou v Česku a Slovensku k vidění vůbec poprvé, například na originál mnichovské dohody.

Text, na kterém se na společném jednání shodly nacistické Německo, Mussoliniho Itálie, Francie a Spojené království, nařizoval Československu odevzdat opevněné pohraničí Hitlerovi a vedl v důsledku k rozbití republiky.

Premiér Babiš přijíždí do slovenské metropole, v níž se v roce 1954 narodil, v rozbouřené době. Na Slovensku vypukly velké protesty proti vládě vedené stranou Smer poté, co neznámý útočník 21. února zabil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku, archeoložku Martinu Kušnírovou.

Kuciak se zabýval aférami politiků Smeru a možným napojením mafie na slovenskou politiku. V českém a slovenském prostředí je vražda novináře, vyšetřovaná s podezřením ze souvislosti s jeho prací, přelomovým momentem.

Protesty na Slovensku vedly k demisi premiéra Fica (Smer), jehož místo zaujal politik téže strany Peter Pellegrini. Protesty na Slovensku nicméně pokračují, jejich účastníci označují rekonstrukci vlády za kosmetickou.

Babiš se před několika lety ocitl v podezření, že skrytě sponzoroval Smer, za což slovenští politici schválili daňovou úlevu ve výši 58 milionů eur (přibližně 1,5 miliardy korun) pro Babišovu slovenskou chemickou továrnu Duslo. Babiš tehdy veškerá podezření odmítl, žádné důkazy se najít nepodařilo.

autor: Jan Wirnitzer | 23. 4. 2018 11:33

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama