Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat například ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nebo ministerstvo zdravotnictví. Uvedli to v úterý premiér Andrej Babiš a mluvčí MPO Milan Řepka. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei tvrzení kategoricky odmítla. Senátní bezpečnostní výbor na rozdíl od premiéra NÚKIB podpořil.
Ministerstvo zahraničí v té souvislosti uvedlo, že žádná zařízení ani techniku od čínských firem Huawei a ZTE nepoužívá. Ministerstvo životního prostředí informovalo, že nemá komunikační a informační technologie od těchto značek. Zda má mobily, nyní ověřuje.
Ministerstvo spravedlnosti využívá od Huawei servery, síťové prvky i dvacítku telefonů, sdělil mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Ministerstvo vyčká na vydání metodiky NÚKIB a nyní žádné výrobky Huawei nenakupuje.
Zmapovat situaci už nechal také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Bude záležet, jak se to vyhodnotí, ale za mě mohu říct, že v tomto směru udělám opatření, aby je nepoužívali," řekl v pondělí na dotaz novinářů, zda je udržitelné, aby někteří důstojníci armády užívali aparáty Huawei.
Někdejší ministryně obrany a pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) uvedla, že informace o bezpečnostní hrozbě přístrojů od čínských firem Huawei a ZTE nejsou pro vrcholné politiky novinkou. "Jen je to nyní veřejné," poznamenala Šlechtová, která prý již dříve "zakázala" výrobky těchto značek na ministerstvech, kde působila, zejména u ochranky na ministerstvu obrany.
Pro vrcholove politiky neni zadnou novinkou vyjadreni Uradu pro kybernetickou bezpecnost. Jen je to nyni verejne. Znacky pristroju jsem zakazala jak na MMR tak na MO, predevsim v ochranne sluzbe ministra obrany. Jsou veci, ktere davno mely ohlidat i prislusne tajne sluzby.
— Karla Slechtova (@SlechtovaKarla) December 18, 2018
Úřad záležitost nezvládl, prohlásil Babiš
Babiš však zároveň kritizoval zprávu NÚKIB. "Já si myslím, že NÚKIB tuhle záležitost vůbec nezvládl," řekl premiér. V pondělí Babiš po zveřejnění varování uvedl, že vláda věc projednávala v utajeném režimu. "Je to pro nás překvapení, že úřad vydal to stanovisko. Jsou tam některé věci, které nejsou úplně domyšlené, mohou mít dopad na naši zemi," řekl už v pondělí.
"Kritice pana premiéra do značné míry rozumím a na jeho místě bych zřejmě mluvil podobně. Jde o novou situaci, s níž v Česku dosud nemáme zkušenosti," řekl ředitel NÚKIB Dušan Navrátil. Účelem vzniku úřadu ale podle něj byla ochrana kritické informační infrastruktury republiky, bez níž by stát nemohl fungovat.
"Pokud zjistíme, že tyto systémy jsou jakýmkoli způsobem ohroženy, musíme bezodkladně jednat," uvedl. Varování bylo podle něj určeno hlavně správcům infrastruktury, kteří nyní musí udělat analýzu, jaké technologie používají a jaké riziko z toho vyplývá na základě zjištění úřadu.
Mluvčí NÚKIB Radek Holý na to reagoval, že úřad musí bezprostředně jednat způsobem, který zohledňuje závažnost hrozby. NÚKIB podle něj použil tzv. varování, které představuje nejmírnější možnou reakci podle zákona o kybernetické bezpečnosti. "Má charakter zejména preventivní a informační," sdělil.
Ředitel úřadu Dušan Navrátil po uzavřeném jednání senátního výboru novinářům řekl, že úřad své varování vydal podle zákona o kybernetické bezpečnosti a dotčené instituce jej musí zohlednit. NÚKIB má právo vydávat varování, "pokud zjistí, že existuje nějaké závažné riziko", dodal.
Výbor konstatoval, že NÚKIB svým varováním "posiluje ochranu nejvýznamnější informační struktury před hrozbami výrobců, jako jsou Huawei a ZTE, o nichž se zmiňuje Bezpečnostní informační služba ve své zprávě za rok 2013". Předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý) uvedl, že varování je třeba brát velmi vážně. "Potvrzuje se, že suverenita naší země skutečně není jenom ve fyzických hranicích, ale i v elektronickém smyslu národním zájmem," dodal.
Podle Babiše se situací se nyní budou muset vypořádat jednotlivá ministerstva, která mají před sebou nějaké soutěže.
V úterý úřad pro kybernetickou bezpečnost informoval, že v první polovině ledna vydá metodický pokyn pro úřady, mimo jiné ministerstva, které využívají software i hardware firem Huawei a ZTE.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) postup NÚKIB brání, podle něj postupoval podle zákona. Ze zařízení ministerstva vnitra je podle mluvčího úřadu Ondřeje Krátošky jen několik procent od Huawei a ZTE. Vnitro přijme opatření podle metodiky NÚKIB.