Papaláši se Babiše nebojí, kritika zůstává bez reakce. O mně nemluvil, míní Okleštěk

Jan Žabka
22. 2. 2019 18:34
Kumulace funkcí a papalášství se podle premiéra Andreje Babiše začíná objevovat i v hnutí ANO. Přesto to po jeho kritickém projevu na nedělním sjezdu nevypadá, že by se mělo cokoli změnit. Ti, kterých se premiérova kritika týká, zůstávají na svých pozicích. „Premiér nemluvil o mně,“ reagoval lakonicky například olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk, který kumuluje funkce a psalo se o něm i v souvislosti s milionovými superby.
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Krajského úřadu v Olomouci. Vpravo je hejtman Ladislav Okleštěk, který mu předal dárky.
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Krajského úřadu v Olomouci. Vpravo je hejtman Ladislav Okleštěk, který mu předal dárky. | Foto: ČTK

Ladislav Okleštěk je od roku 2013 poslancem hnutí ANO a poté, co funkci v roce 2017 obhájil, se ve stejném roce stal zároveň hejtmanem. Ani jedné z funkcí se však vzdát nehodlá. 

"Zatím jsem nedostal od kolegů z krajské koalice, od poslaneckého klubu ani od pana premiéra žádný signál, že bych svou práci nestíhal či dělal špatně," uvedl pro Aktuálně.cz. I proto tvrdí, že premiér při svém projevu nemluvil o něm.

Olomoucký hejtman, který se křesla ujal po odvolání Oty Košty, jehož Andrej Babiš označil za alkoholika, však odpovídá premiérovu popisu tzv. papalášství ve více bodech. "Víte, jak často mluvím a kritizuji kumulaci funkcí, zneužívání výhod, drahá služební auta, prostě papalášství. To se začíná objevovat i u nás. Primátorské SPZ, milionové superby a podobné nesmysly. Když to čtu v médiích, tak jsem naštvaný a stydím se za to, jaké lidi naše krajské organizace vybírají na kandidátky," řekl Babiš na sněmu.

Na drahé vozy si přitom právě hejtman Okleštěk potrpí. V listopadu krajská rada schválila nákup hejtmanské limuzíny Škoda Superb L&K v hodnotě 1,2 milionu. Přitom v roce 2017 pořídilo olomoucké hejtmanství pro hejtmana Škodu Superb L&K 2,0 TSI za téměř 900 tisíc korun, upozornil deník MF DNES.

Okleštěk však není jediným, kdo na olomouckém hejtmanství kumuluje funkce. V prosinci minulého roku došlo k personální změně na pozici náměstka pro kulturu, sport, památkovou péči a volný čas. František Jura (ANO) se rozhodl na funkci rezignovat po říjnovém zvolení prostějovským primátorem. Nahradil ho člen krajské rady, radní města Přerov a poslanec za ANO Petr Vrána. Ten je zároveň obchodním manažerem přerovské chemičky Precheza, která je součástí holdingu Agrofert.

Tři hejtmani ANO ve sněmovně

Z pěti hejtmanů za ANO kumulují funkce tři. Vedle Oklešťka je to například poslanec a bývalý rektor Vysoké školy báňské Ivo Vondrák, který řídí Moravskoslezský kraj. Ten tvrdí, že kombinací svých funkcí chce prosazovat zájmy kraje na celostátní úrovni. Odstoupení neplánuje.

"Obě funkce vykonávám zodpovědně a dobře. V Moravskoslezském kraji jsem se souhlasem pana Babiše vedl kandidátku do parlamentních voleb už jako hejtman. A lidé mě do parlamentu zvolili s přesvědčivým výsledkem," hájí pro Aktuálně.cz kumulaci funkcí Vondrák s tím, že nezastírá její "nesmírnou náročnost".

Poslankyně a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mráčková Vildumetzová souběh svých funkcí také obhajuje tím, že oba mandáty získala z důvěry voličů. Sama je prý proti kumulaci funkcí, a proto předložila návrh zákona, který zajistí, aby případná druhá funkce byla ohodnocena 40 procenty platu, řekla to v rozhovoru pro Radiožurnál.

Ve vysokých pozicích se kumulace funkcí týká i poslance a zároveň havířovského primátora Josefa Bělici nebo bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé, která je v současnosti poslankyní a náměstkyní hejtmana Jihomoravského kraje.

Vozem drahým tak, jako mám já, jezdí i s rohlíky

Babišova kritika bezpochyby mířila i na děčínského primátora za ANO Jaroslava Hroudu. Ten má jak primátorskou SPZ s nápisem "PRIMAT0R", tak drahé služební auto Škoda Superb Laurin & Klement, které město vyšlo na více než milion korun.

Hrouda však i po urgencích odmítl na dotazy Aktuálně.cz odpovědět s tím, že nákup vozu už vysvětlil nedávno pro časopis Reflex. "To vozidlo má cenu dodávky, kterou mají všichni, kdo rozvážejí rohlíky nebo jiné zboží. Jako statutární město si ho můžeme dovolit, navíc bude sloužit léta, předchozí bylo na magistrátu sedm let," uvedl tehdy Hrouda.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy