Babiš je ve střetu zájmů, potvrdil audit Bruselu. Ministerstvo jej nechce zveřejnit

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2019 19:36
Český premiér Andrej Babiš je podle konečné verze auditu Evropské komise ve střetu zájmů. S odvoláním na dva zdroje obeznámené s průběhem řízení a obsahem dokumentu to napsal týdeník Respekt.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Evropská komise audit poslala do Česka v pátek a Babišovi vyčítá, že jako šéf vlády ovlivňuje dotační politiku a z ní skrze Agrofert zároveň sám profituje, což je v rozporu s unijními pravidly.

Respekt napsal, že podle jednoho zdroje audit konstatuje, že souběh byznysu a politiky je podle Bruselu v rozporu jak s evropským, tak s českým právem. To by mohlo znamenat zpochybnění dřívějších i budoucích dotací pro Agrofert, konstatuje týdeník.

Dokument se nyní nachází na ministerstvu pro místní rozvoj. Jeho obsah je navzdory výzvám opozičních politiků zatím tajný. Z vyjádření úřadu vyplývá, že dokument nyní nelze zveřejnit, protože nejde o finální verzi, řízení ještě trvá a Evropská komise žádá o důvěrné zacházení. Mluvčí ministerstva Vilém Frček v neděli sdělil, že Česko má dva měsíce od obdržení české verze zprávy na vyjádření a případné vznesení připomínek.

Premiér v neděli v České televizi (ČT) ještě před zveřejněním zjištění Respektu zopakoval, že dodržel zákon. "Lex Babiš jsem dodržel, postupoval jsem přesně podle něj, vložil jsem firmu do svěřenských fondů," řekl Babiš. 

Takzvaný "lex Babiš" je označení pro novelu zákona o střetu zájmů, která mj. omezila podnikání členů vlády. Premiér v ČT také prohlásil, že je "zcela absurdní, že Brusel vykládá český zákon a navíc úplně nesmyslně." Konečná verze auditu je zatím neveřejná, Babiš dodal, že na její odtajnění nemá vliv.

Na zjištění týdeníku Respekt reagovala předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Na Twitteru napsala, že pokud se informace potvrdí, Babiš by měl rezignovat, nebo prodat Agrofert.

Předseda ODS Petr Fiala napsal, že Babišův střet zájmů byl zřejmý už v době, kdy vstoupil do politiky. "V tuto chvíli mě ale zajímá, zda bude Česko muset do Bruselu kvůli jeho nenasytnému čerpání dotací vracet stovky milionů korun. Pokud se tak stane, bude mu potřeba poslat účet, toto nesmí platit občané," dodal na Twiteru.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš pak vyzval ministerstvo pro místní rozvoj, aby audit Bruselu zveřejnilo.

Co obsahovala první verze auditu?

Auditoři Evropské komise už v předběžné verzi své zprávy konstatovali, že Babiš ve střetu zájmů je, protože stále ovládá své bývalé firmy. Navrhli, aby Česko kvůli tomu do evropského rozpočtu vrátilo stovky milionů korun, které holding Agrofert získal. Premiér možnost střetu zájmů dlouhodobě odmítá a tvrdí, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude.

"Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert," uváděla předběžná zpráva, kterou komise Česku poslala v květnu a Hospodářské noviny tehdy její závěry zveřejnily.

České úřady pak podle Bruselu nedokázaly střetu zájmů zabránit, přestože to byla jejich povinnost. "Pan Babiš je skutečným vlastníkem společností holdingu Agrofert a má přímý ekonomický zájem na jeho úspěchu," upozornili mimo jiné auditoři.

Podle první verze dokumentu se Babiš také zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých politických funkcí "vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert," stálo v auditu.

Druhý audit o zemědělských dotacích

Evropská komise v současností pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ve čtvrtek oznámil, že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy Babiš vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Tehdy začalo platit evropské nařízení o střetu zájmů.

Podle fondu neexistuje legitimní právní důvod pro zadržení těchto dotací a nemůže je neproplatit, aby se nevystavil riziku žaloby ze strany Agrofertu. Dotace schválené od loňského srpna ale fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude.

Dosud pozastavené dotace fond uvolnil pro dvě firmy z holdingu Agrofert, zjistil web irozhlas.cz. Společnost Kladrubská dostane téměř tři miliony na nový nakladač. Dalších více než 48 milionů korun získá firma Lipra Pork na modernizaci chovů prasat v závodech v Mladé Boleslavi, Hradci Králové, Mělníku či Semilech.

 

Právě se děje

teď

Ostravské letiště zprovozní v dubnu linku do Kyjeva, letenka vyjde na necelých 700 korun

Z ostravského letiště v Mošnově začne od 26. dubna létat pravidelná linka do Kyjeva na Ukrajině. Bude létat třikrát týdně, v pondělí, středu a pátek. Provozovat ji bude společnost SkyUP Airlines. V úterý to v tiskové zprávě oznámila společnost Letiště Ostrava. Na lince se budou střídat letouny Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst. "Jednosměrné letenky jsou v prodeji za cenu od 26 eur (zhruba 680 korun)," uvedlo letiště, které patří Moravskoslezskému kraji.

Obchodní ředitel Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský uvedl, že čeští cestující mohou linku využívat k turistice, zatímco opačným směrem bude sloužit hlavně pro dopravu ukrajinských zaměstnanců a jejich rodin do Moravskoslezského, ale také Olomouckého a slovenského Žilinského kraje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Uzemněné Boeingy MAX příští týden zřejmě dostanou v Evropě povolení k provozu

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. V úterý to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

Ky uvedl, že stroje 737 MAX budou moci létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jeho piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vnutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS. U něj se zjistilo, že patrně sehrál klíčovou úlohu při tragických nehodách.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

AC sází na veterány. Zlatana doplní Mandžukič

Vedoucí celek italské fotbalové ligy AC Milán potvrdil příchod útočníka Maria Mandžukiče. Čtyřiatřicetiletý vicemistr světa z roku 2018 s klubem podepsal smlouvu do konce sezony a součástí dohody je i opce pro následující ročník.

Mandžukič působil poslední rok v katarském Duhajlu. Předtím strávil čtyři a půl roku v Juventusu, za který v soutěžních zápasech nastřílel 44 branek, čtyřikrát s ním vyhrál ligu a třikrát národní pohár. Za sebou má také angažmá v Dinamu Záhřeb, Wolfsburgu, Atléticu Madrid a Bayernu Mnichov, se kterým v roce 2013 ovládl i Ligu mistrů.

V týmu AC Milán, který vede Serii A o tři body před městským rivalem Interem, se Mandžukič potká s jiným zkušeným útočníkem Zlatanem Ibrahimovicem. Devětatřicetiletý Švéd patří s dvanácti góly mezi nejlepší střelce dosavadního průběhu Serie A.

před 55 minutami

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného. Uvedl to v úterý mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Případ Navalného je podle Kremlu výlučně ruská věc.

Navalnyj, který je pokládán za nejvážnějšího Putinova soupeře na ruské scéně, byl zatčen hned po nedělním příletu do Moskvy z léčby v Německu. V Berlíně se zotavoval ze srpnového pokusu o otravu, který připisuje Putinovi a jeho tajné službě FSB. V cele čeká na soud, který jej podle ruských médií nejspíše pošle na 3,5 roku do vězení pod záminkou neplnění pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Navalnyj po svém zadržení vyzval své stoupence k protestům. Peskov podle Reuters prohlásil, že se Kreml protestů nebojí.

Představitelé pobaltských zemí se již vyslovili pro uvalení dalších sankcí na Rusko. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v neděli po zadržení Navalného uvedl, že bude chtít věc projednat na nejbližším jednání rady ministrů zahraničí EU. "Byl zatčen za své názory, nikoliv za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech, zdůraznil Petříček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy