Archeologové objevili u Kutné Hory dosud neznámou osadu z mladší doby kamenné

ČTK ČTK
15. 7. 2024 10:06
Archeologové objevili u Kutné Hory dosud neznámou osadu z mladší doby kamenné

V obci Dobřeň u Kutné Hory objevili archeologové dosud neznámou osadu z mladší doby kamenné. Před více než sedmi tisíci lety ji postavily komunity nejstarších zemědělců, které se na české území dostaly z jihovýchodní Evropy. Nález je unikátní v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo podle vědců perfektně zachovalo, včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Přestože se domy jako takové do dnešní doby nezachovaly, výzkumníci našli jámy po jejich sloupech. Podobu domů tak lze z jejich půdorysů rekonstruovat. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala Eliška Zvolánková z Akademie věd ČR.

Prozkoumanou plochu nyní archeologové předají stavbě. Pravěkou osadu překryje kravín a automatická dojička. "S nadsázkou lze říci, že Dobřeň tak drží zemědělskou kontinuitu už sedm tisíc let," uvedli archeologové.

Pravěcí lidé se podle badatelů usídlili v Dobřeni u Kutné Hory na samém okraji oblasti s dostatečně úrodnou půdou a vhodným klimatem pro pravěké zemědělství. "Ve vyšších nadmořských výškách, tedy zhruba nad 400 metrů nad mořem, se sídliště tohoto období objevují jen zřídka. Zřejmě i díky tomu se osada zachovala a nebyla převrstvena mladšími stavbami," uvedl Daniel Pilař z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy