Foto: Skrytý poklad v centru Prahy. Anežský klášter otevírá své zahrady, rekonstrukce se povedla

Foto: Skrytý poklad v centru Prahy. Anežský klášter otevírá své zahrady, rekonstrukce se povedla
Skrytý v centru Prahy. Klášter Na Františku pojmenovaný po své zakladatelce Anežce České.
Po staletí chátrání byl po brutální rekonstrukci otevřen v osmdesátých letech minulého století veřejnosti. Národní galerie tu má sbírku středověkého umění.
V posledních dvou letech tu utratili 37 milionů korun na znovuoživení klášterního komplexu. Od nábřeží můžete vstoupit do nově otevřených zahrad.
Gotický majestát je uzemněn díly současných tuzemských tvůrců. Zde od Aleše Veselého.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
25. 10. 2016 16:30
Národní galerie v Praze dokončila téměř dvouletou obnovu nejstarší budovy ve své správě, kde je dlouhodobá expozice středověkého umění. Zahrada byla uzavřená od povodní v roce 2002. Nyní získala nové vstupy z nábřeží, nový mobiliář a zdobí ji dvě desítky sochařských děl současných autorů.

Klášter Na Františku pojmenovaný po své zakladatelce Anežce, dceři krále Přemysla Otakara I., přežil husitské války, vládu Josefa II. i rekonstrukci v druhé polovině minulého století. Dnes se otevírá v dlouho nevídané kráse. Má nově vytvořenou expozici a hlavně – obnovené a volně zpřístupněné zahrady.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy