Akce Česko si povídá propojí lidi odlišných názorů. Bojuje proti hádkám na internetu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 5. 2022 16:23
Debatovat s lidmi s jiným názorem není těžké, ukazuje projekt Česko si povídá, který na základě odpovědí v internetovém formuláři vybere každému názorového oponenta, se kterým může později debatovat naživo. Cílem je při osobním kontaktu smířit v online prostředí jinak nesmiřitelné rivaly. "Nehádejte se na sítích, zajděte spolu na kafe," vybízí autoři projektu, kterého je Aktuálně.cz partnerem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Projekt Česko si povídá vrací lidi do doby, kdy si naproti sobě sedli, dívali se do očí a měli možnost diskutovat svoje názory, i když jsou naprosto opačné. Pomáháme vystoupit z anonymity na internetu," přiblížila v rozhovoru pro DVTV koordinátorka projektu Bohdana Rambousková z organizace HateFree Culture.

Smyslem akce je dostat lidi z jejich sociální bubliny a ukázat jim, jak na dané téma nahlíží někdo s jiným, nebo dokonce opačným názorem. Akce chce dát lidem prostor debatovat a naslouchat, čímž bojuje proti polarizaci společnosti.

Do projektu se lidé mohou zapojit zodpovězením první otázky, po které se zpřístupní další otázky. Celkem na zájemce čeká devět otázek, přičemž vždy jde o odpověď "ano", nebo "ne". Následně web vybídne k vyplnění svých údajů včetně bydliště, jelikož diskuzní partner se vybírá do vzdálenosti maximálně 30 kilometrů. Pak už systém vybere názorového protivníka do dvojice.

Setkání se uskuteční 18. a 19. června a má jedno pravidlo: Debatující by se měli potkat na veřejném místě, například v kavárně. Podle organizátorů během konverzací ve více než třiceti zemích světa nikdy nedošlo k vyostřené hádce nebo fyzickému napadení.

Česko si povídá následuje obdobnou německou akci Deutschland Spricht, kterou v roce 2017 zorganizoval německý deník Die Zeit. Na základě tamních debat sociolog Armin Falk zjistil, že už jen dvouhodinová debata dokáže setřít rozdíly mezi lidmi protichůdných názorů.

Po diskuzích lidem jejich názoroví protivníci připadali méně zlí a neinformovaní. Dokonce podle něj u diskutujících zesílil dojem, že se mohou shodnout. Akce se poté rozšířila do dalších zemí pod názvem My Country Talks a neustala ani v době koronavirové pandemie.

VIDEO: Rambousková: Na sítích považujeme lidi za hlupáky. Tváří v tvář je ale všechno jinak

Projekt Česko si povídá vrací lidi do doby, kdy si naproti sobě sedli, dívali se do očí a měli možnost diskutovat svoje názory. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy