Advokáti ukázali své taláry. Takto budou chodit k soudu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 3. 2010 6:00
Design taláru vytvořili návrháři firmy Blažek
Foto: Česká advokátní komora - Bulletin advokacie

Praha - České advokátní komora ukázala svým členům, jak bude vypadat povinný oděv - talár, který budou muset už zanedlouho obléci.

Temně modrý oděv s blankytně modrými ozdobami navrhli designéři společnosti Blažek Praha. "Taláry budou unisex a na dobrovolnících bylo odzkoušeno, že vypadají "sexy" nejen na ženách, ale i na mužích," napsal v úvodníku Bulletinu advokacie, který novou podobu talárů otiskl, místopředseda advokátní komory Antonín Mokrý. 

Advokátní komora si od talárů slibuje větší stavovskou hrdost a odpovědnost svých členů i kultivaci advokacie a prostředí v soudních síních.

Komora teď uspořádá výběrové řízení na krejčovskou firmu, která taláry ušije. Firma bude mít jistých na deset tisíc zákazníků - advokátů a advokátních koncipientů.  K dispozici budou dvě varianty - pro denní nošení a luxusní. Advokáti dostanou k talárům i speciální tašky, ve kterých je budou moci přenášet.

"Je však třeba doladit řadu dalších kroků včetně toho, jak řešit převlékání talárů na soudech, zapůjčení talárů pro advokáty zapomnětlivce nebo jakým způsobem si advokáti talár objednají a nechají přizpůsobit své správné míře," upozorňuje Mokrý s tím, že komora zaručí i pro "advokáty přátelskou cenu". Co to ale přesně znamená, se ještě neví. Podle slovenského příkladu by talár mohl stát okolo čtyř tisíc korun.

Advokáti nebudou muset talár nosit vždy, povinný bude speciální úbor pro obhájce v trestních věcech a obecně u jednáních u nejvyšších soudních instancí - Ústavního, Nejvyššího či Nejvyššího správního soudu. 

Kromě výběru krejčích už talárům pro advokáty už nestojí v cestě nic.

Zelenou jim dal po parlamentu i Ústavní soud. Odmítl stížnost olomouckého advokáta, který povinnost nosit talár považuje za zásah do svých práv. Podle senátu Ústavního soudu mohou taláry advokátům pomoci, aby svou práci dělali lépe.

Taláry v minulosti

  • Čeští advokáti už v minulosti jednou taláry oblékali, a to téměř celou první polovinu minulého století.
  • Nošení advokátského úředního roucha (taláru) bylo upraveno nařízením ministeria práv ze dne 17. 6. 1904.
  • Po roce 1948 byly taláry v rámci zlidovění soudnictví a likvidace soukromé advokacie zrušeny. Podle někdejšího předsedy České advokátní komory Vladimíra Jirouska: "...zjevně v návaznosti na programovou společenskou degradaci role a postavení advokáta."

"Maje pak tuto uniformu či dres na sobě, každý její nositel spíše pocítí význam okamžiku, pro který si talár oblékl, a své úlohy při něm, jakož i cti profese, k níž přísluší a kterou reprezentuje. Tím spíše se pak své role chopí s plným nasazením a bude ji vykonávat skutečně tak, jak to podle svého nejlepšího vědomí pokládá za prospěšné," domnívají se soudci.

Advokát si stěžoval, že mu nošení taláru připomíná nesmyslnou uniformutu období komunismu. Soudci ale opáčili, že to byli právě komunisté, kteří advokáty z taláru povinně svlékli.

"Opětovné zavedení taláru advokátů může být též správným krokem pro zvýšení reprezentativnosti procesu, kterou tento pozbyl zejména tzv. "zlidověním" soudnictví, v jehož rámci byl mimo jiné talár advokátům odňat," dodali soudci Ústavního soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy