Washington - Už pětadvacet zemí k dnešnímu dni podepsalo dokument, který viní syrský režim z použití chemických zbraní a žádá rozhodnou mezinárodní reakci.
Text, který vypracovalo americké ministerstvo zahraničí, byl koncem minulého týdne zveřejněn na summitu G20 v Petrohradě. Do konce týdne ho podepsalo jedenáct států, dnes se k nim připojilo čtrnáct dalších.
Přinášíme jeho plněné znění:
Mezinárodní normy zamezující použití chemických zbraní jsou dlouhodobé a univerzální. Nasazení chemických zbraní na jednom místě ohrožuje bezpečnost lidí na celém světě. Pokud zůstane bez reakce, zvyšuje nebezpečí dalšího použití a šíření těchto zbraní.
Odsuzujeme co nejrozhodněji strašlivý chemický útok na předměstí Damašku z 21. srpna, který si vyžádal životy tolika mužů, žen a dětí. Důkazy jasně ukazují na to, že za útok, který odpovídá způsobu, jímž režim nakládá s chemickými zbraněmi, je odpovědná syrská vláda.
Vyzýváme k silné mezinárodní odpovědi na toto vážné porušení světových pravidel a zásad, které vyšle jasný signál, že tento druh krutosti se nikdy nemůže opakovat. Ti, kdo za těmito zločiny stojí, se musejí zodpovídat.
Signatáři rozhodně podporovali důraznou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by vycházela z odpovědnosti Rady za mezinárodní reakci. Uvědomují si ale, že Rada je paralyzována už po dobu dvou a půl let. Svět nemůže strpět nekonečné a neúspěšné akce, které jen vedou k dalšímu strádání v Sýrii a k regionální nestabilitě. Podporujeme snahu Spojených států a dalších zemí prosadit zákaz použití chemických zbraní.
Zavazujeme se k podpoře dlouhodobého mezinárodního úsilí, včetně snah Spojených národů, o vyřešení trvající bezpečnostní hrozby, kterou představují zásoby syrských chemických zbraní. Signatáři rovněž vyzývají inspekční misi OSN, aby své závěry předložila co nejdřív, a Radu bezpečnosti, aby patřičně jednala.
Odsuzujeme tím nejdůraznějším způsobem veškeré porušování lidských práv v Sýrii, ať se ho dopouští kterákoli strana. V konfliktu bylo zabito přes 100.000 lidí, víc než dva miliony se stalo uprchlíky a pět milionů přišlo o přístřeší. Uvědomujeme si, že syrský konflikt nemá vojenské řešení, a potvrzujeme svůj závazek hledat mírové politické řešení naplněním ženevského komuniké z roku 2012. Jsme oddáni politickému řešení, jehož výsledkem bude jednotná, celistvá a demokratická Sýrie.
Štědře jsme odpověděli na poslední výzvy OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže k humanitární pomoci a budeme tuto podporu dál poskytovat, abychom zvládli rostoucí humanitární potřeby Sýrie a jejich dopad na země v regionu. Vítáme příspěvky oznámené na schůzce dárcovských států během summitu G20. Vyzýváme všechny strany, aby humanitárním pracovníkům umožnili bezpečně a bez překážek se dostat k potřebným.
Evropští signatáři budou pokračovat ve snaze o společné evropské stanovisko.